Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 kwietnia 201211:06

Otwarcie wystawy Maska afrykańska – między sacrum a profanum

Otwarcie wystawy Maska afrykańska – między sacrum a profanum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Dyrektor Muzeum Historii Katowic Jadwiga Lipońska-Sajdak, Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach Lucjan Buchalik, Komisarze wystawy Ewa Liszka i Katarzyna Podyma mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy Maska afrykańska – między sacrum a profanum 29 maja 2012 roku o 18.00 w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic, Katowice-Nikiszowiec, ul. Rymarska 4. Po wernisażu serdecznie zapraszamy na wykład dr. Lucjana Buchalika pt. Kobieta i mężczyzna – rywalizacja płci.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: Zygmunt Łukaszczyk – Wojewoda Śląski, Piotr Uszok – Prezydent Miasta Katowice, Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żor

Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów: Agnieszki Janarek – „Kolekcja gwinejska”, Muzeum Miejskiego w Żorach (Yatenga), Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie

O wystawie

Wystawa Maska afrykańska – między sacrum a profanum pokazuje maskę nie tylko jako przedmiot, który kojarzy się z czymś, co wieszane jest na ścianie, ale jako przedmiot, który w Afryce ma istotne znaczenie kulturowe, zupełnie różne od naszych wyobrażeń o nim. W potocznym rozumieniu słowo maska odnosi się tylko do części twarzowej, w rzeczywistości afrykańskiej maska to także część stroju tanecznego, którego istotnym elementem są włókna.

Zamierzeniem autorów wystawy jest zaprezentowanie maski afrykańskiej tak, jak funkcjonuje ona na swoim terenie – czyli kompletnej i używanej! Za pomocą fragmentów aranżacji wystawy opisane zostały więc jej narodziny, życie oraz śmierć w procesie desakralizacji. Zwiedzający może zobaczyć, w jaki sposób maska powstaje, z jakich elementów się składa, gdzie jest przechowywana, kiedy nie tańczy i dlaczego. Na wystawie pokazana zostanie największa w Polsce kolekcja kompletnych masek ludu Dogon z Mali. Będą one zaanimowanie w tanecznym kręgu. Tę część ekspozycji, odwołującą się do maski w terenie, podkreślają charakterystyczne elementy scenografii, fotografie oraz filmy.

W drugiej części ekspozycji odwołujemy się do maski jako przedmiotu handlu i kolekcjonerstwa. Zostanie tu pokazana „kolekcja gwinejska” pani Agnieszki Janarek. Cała kolekcja jest bardzo różnorodna. Składają się na nią maski ( stanowiące przykład tradycyjnej roboty) takich afrykańskich ludów, jak Dogonowie, Punu czy Fang. Prócz tego pani Agnieszka Janarek zgromadziła miecze, włócznie i maczety, groty i tarcze do polowania, narzędzia do codziennego użytku, przedmioty wykorzystywane do odprawiania obrzędów, jak laski wodzowskie, miotełki, grzechotki czy stroje czarowników. W Jej kolekcji zachwycają niezwykłe strunowe instrumenty muzyczne typu mandolina, lutnia oraz bęben. Odrębny zbiór stanowią ciekawe tkaniny z rafii, których tkane wzory nie powtarzają się, chociaż w kolorze i w zastosowanym wzorze geometrycznym wydają się identyczne. W kolekcji znajdują się również rzeźby, np. „siedzący przodek na stołku z Kamerunu”, „ kobieta z dzieckiem siedząca w koszu”, rzeźbiona fajka, drzwi na biegunach, pleciony koszyczek będącym pojemnikiem na orzechy.

Doskonałym uzupełnieniem ekspozycji jest wydawnictwo pomyślane nie jako kolejny album do wystawy, ale ze względu na złożoność przedstawionej problematyki – swoisty elementarz jej czytania i rozumienia.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 lipca 202523:06

Wyrównany sparing przy Łąkowej. Pawłów minimalnie lepszy [FOTO]

Wyrównany sparing przy Łąkowej. Pawłów minimalnie lepszy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Lokalne drużyny piłkarskie rozpoczęły przygotowania do zbliżającego się sezonu 2025/2026. Ważnym elementem tego okresu są mecze sparingowe, które służą nie tylko poprawie formy fizycznej, ale przede wszystkim zgraniu zespołu, wdrożeniu nowych rozwiązań taktycznych oraz ocenie potencjalnych wzmocnień kadrowych.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.