Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 września 202317:51

Nie ma lipy z lipą!

Nie ma lipy z lipą! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Lipy są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przedstawicieli tego gatunku spotkamy niemal wszędzie – w lasach, w parkach, czy w centrach dużych miast. Należy do jednych z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce. Podczas kwitnienia wytwarza ona bardzo duże ilości nektaru, który pszczoły wręcz uwielbiają. Z kwiatów tego drzewa pszczoły wytwarzają bardzo dobry miód lipowy - jeden z najlepszych pod względem odżywczym, jak i smakowym. Pasieka zlokalizowana w pobliżu takich pożytków lipowych to gwarancja obfitego miodobrania.

Występowanie i siedlisko

Lipa drobnolistna rośnie niemal w całej Europie oraz na terytorium Azji. W Polsce występuje niemal w całym kraju, oczywiście pomijając najwyższe partie gór. Zarówno na nizinach jak i na wyżynach radzi sobie bardzo dobrze. Z pewnością wybierając się na wycieczkę po Polsce bez problemów dostrzeżemy lipy w każdym z odwiedzanych miejsc.

Kilka słów o lipie

To duże drzewo osiąga nawet 35 metrów wysokości. Jest długowieczne, może przetrwać nawet 1000 lat. Liście są stosunkowo niewielkie, o sercowatym kształcie. Jesienią przybierają żółte odcienie i opadają zimą. Miododajne, pachnące, żółte kwiaty pojawiają się w czerwcu i utrzymują do lipca. Owocem lipy są niewielkie orzechy. Mają okrągły kształt i skrzydełko. Lipa preferuje słoneczne lub półcieniste obszary, o wilgotnej i żyznej glebie. Jest mrozoodporna.

Zastosowanie

Lipa ma bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim jest cenionym surowcem zielarskim. Wykorzystuje się głównie kwiat, który jest bogaty w olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki oraz śluz. Najpowszechniejsze i najlepiej znane jest napotne działanie preparatów lipowych. Ponadto wspomagają pracę organizmu przy przeziębieniach z uwagi na właściwości przeciwzapalne. Zasadne jest zarówno spożywanie naparów i odwarów z kwiatów jak również zażywanie kąpieli. Wykazano również, że lipa wpływa uspokajająco na organizm, zmniejsza napięcie mięśniowe, czy wspomaga pracę układu trawiennego.

Poza zastosowaniem leczniczym, drewno lipy wykorzystywane jest przez rzeźbiarzy i stolarzy. Co ciekawe i powszechnie mało znane z nasion można produkować olej jadalny.

Zdrowotna moc lipy 

- Stosowana jest jako środek napotny, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny i osłaniający.

- Zalecana jest na przeziębienie, choroby infekcyjne z przebiegającą gorączką, stany zapalne jamy ustnej i gardła, anginę i grypę.

- Wyróżnia się przeciwlękowym i uspokajającym działaniem. Zalecana jest w przypadku napięcia nerwowego i nadmiernej pobudliwości lękowej.

- Stosowana jest najczęściej w postaci naparu, okładów i kąpieli.

- Wykorzystywana jest w kosmetyce. Kwiatostany lipy są częstym składnikiem szamponów, kremów i balsamów, zwiększających elastyczność skóry.

Lipa w wierzeniach i kulturze

Słowianie uważali, że lipa jest drzewem świętym. Miała strzec przed złymi mocami i piorunami. Drzewo to bardzo często było w centralnym miejscu wsi, w związku z tym była miejscem zgromadzeń. Bardzo często wytwarzano z niej trumny – miały one zapewnić zmarłym spokój po śmierci. Wierzono ponadto, że odpoczynek pod lipą przynosi prorocze sny. Uważano, że lipowy kij jest doskonałym środkiem odstraszającym złe moce. Starożytni Grecy widzieli w niej symbol czystości i niewinności. Nawet współcześnie podróżując po polskich wsiach można zauważyć, że figurki Maryi i przydrożne kapliczki najczęściej zlokalizowane są właśnie pod lipami. Lipę sadzono na pamiątkę ważnych wydarzeń rodzinnych. 

Prawdziwy okaz

Największe lipy, osiągające ponad trzydzieści metrów wysokości można podziwiać w Puszczy Białowieskiej. Uznawane są za największych przedstawicieli gatunku w całej Europie.

Jak wyżej wspomniano, lipy są uważane za jedne z najszlachetniejszych drzew. Nie powinno więc dziwić, że są one dość powszechnie sadzone nie tylko jako drzewa użytkowe, ale i typowo ozdobne. W Polsce lipy kojarzą się również w pewnym sensie z kultem religijnym - są one jednymi z drzew najczęściej sadzonych przy kościołach i na cmentarzach. To właśnie na nich wiesza się zazwyczaj różnego rodzaju kapliczki, święte obrazy oraz ołtarze.

Autor: Lasy Państwowe / Franz Eugen Köhler, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202423:23

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku mija 50 lat od otwarcia Przedszkola nr 11 przy ul. Jana, znanego jako ZEW-owskie. W roku jubileuszowym w Raciborskim Centrum Kultury dzieci wystawiły Królewnę Śnieżkę.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.