Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 listopada 202222:14

Śląsk będzie miał Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Reklama
Region:

W Katowicach powstanie Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. W podpisaniu umowy dotyczącej powstania ośrodka uczestniczył m.in. marszałek Jakub Chełstowski, który jest inicjatorem tego przedsięwzięcia oraz wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

W Katowicach powstanie Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. W podpisaniu umowy dotyczącej powstania ośrodka uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, który jest inicjatorem tego przedsięwzięcia oraz wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach Dominik Łączyk, dyrektor WORD w Katowicach Krzysztof Przybylski oraz radni Sejmiku i miasta Katowice.

„Jako przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zainicjowałem stworzenie Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla nas wszystkich priorytetem. Centrum, które powstanie w tym miejscu będzie w kompleksowy sposób edukować, szkolić i zapobiegać groźnym zjawiskom na naszych drogach. Wartość tego projektu to 8,5 mln zł, ale ludzkie zdrowie i życie jest dla nas największą wartością, często to ułamki sekund decydują o naszym bezpieczeństwie” – przekonywał marszałek Jakub Chełstowski.

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wojewódzkiego powstanie na terenie WORD Katowice w ciągu dwunastu miesięcy, a koszt realizacji to 8,5 mln zł. Centrum ma być pierwszym w Polsce ośrodkiem edukacji i wychowania komunikacyjnego dla dzieci i młodzieży, a także specjalistycznym, innowacyjnym centrum doskonalenia technik jazdy. W ośrodku mają dokształcać się nie tylko kandydaci na kierowców, ale również czynni kierowcy, także przedstawiciele służb ratunkowych.

„To doskonały pomysł. Współpracujemy z wieloma instytucjami i koncentracja zadań w centrum pozwoli nam oszczędzić czas, przekazać naszą wiedzę i doświadczenia w jednym miejscu. Ważna jest możliwość doskonalenia nauki jazdy i w przypadku policjantów ma to duże znaczenie. To doskonałe miejsce do nauki nie tylko dla najmłodszych, ale także dla doświadczonych kierowców, warto uczyć się i dokształcać przez całe życie” – mówił zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, Dominik Łączyk.

W ramach centrum powstaną nowe pomieszczenia i zewnętrzna infrastruktura, wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym sale dydaktyczne, konferencyjne, laboratorium psychotechniczne, stanowiska pierwszej pomocy, symulacji jazdy i zdarzeń drogowych, stanowiska wyposażone w symulatory ruchu drogowego i eksploatacji pojazdów, a także miasteczko ruchu drogowego.

„Zawarcie umowy jest otwarciem procesu powstawania tego centrum, podmiotu bardzo oczekiwanego i potrzebnego, dla kandydatów na kierowców i samych kierowców. To kształtowanie odpowiedzialnego uczestnika ruchu drogowego i poprawa kultury jazdy. Nasz WORD jest największy w kraju i realizujemy w ten sposób swoją misję w kontekście działań i inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym” – mówił dyrektor WORD w Katowicach, Krzysztof Przybylski.

Najnowocześniejsze w kraju symulatory pozwolą kontrolować umiejętności techniczne związane z prowadzeniem pojazdów, zachowania kierowcy w warunkach ekstremalnych i będą służyć do szkoleń związanych z bezpieczeństwem na drogach, podnoszących kwalifikacje służb ratunkowych i do zajęć komercyjnych, dla kierowców w zakresie przewozu osób i towarów.

„Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest niezwykle ważne, gratuluję marszałkowi takiej inicjatywy. Realizujemy w mieście wiele działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa, ale ta inicjatywa, jej walor edukacyjny, pozwoli wypracować właściwe nawyki, nauczyć cię właściwych zachowań na drodze i zwiększy świadomość dotyczącą zdarzeń, których możemy być uczestnikiem” – tłumaczył wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun.

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będzie realizowało autorski, innowacyjny program zajęć, dostosowany do wieku słuchaczy. Zajęcia poprowadzi wykwalifikowany zespół ekspertów, a w ich trakcie rozwijane będą umiejętności praktyczne i ich zastosowanie w realnych sytuacjach. Centrum zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i będzie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Autor: slaskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.