Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 października 202211:03

Każdy początek jest trudny. Jak zacząć list motywacyjny?

Reklama
Racibórz:

List motywacyjny może pomóc w staraniach o dobrą pracę, pod warunkiem, że dokument ten zostanie dobrze napisany. O ile opis doświadczenia zawodowego czy wymienienie umiejętności nie sprawia w większości problemów, o tyle samo rozpoczęcie listu motywacyjnego już nie jest takie proste. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak się za to zabrać, podajemy również przykłady oryginalnych sformułowań, które pozwolą wyróżnić dokumenty rekrutacyjne na tle innych osób ubiegających się o to samo stanowisko.

Pierwsze zdanie w liście motywacyjnym jest jak pierwsze wrażenie Pierwsze zdanie w liście motywacyjnym działa podobnie jak pierwsze wrażenie na temat danej osoby podczas rozmowy z nią. Możliwe są dwie opcje: albo zachęci ono dział HR do zapoznania się z dalszą częścią dokumentu, albo wręcz przeciwnie — zniechęci do tego. To prawda, że na początku listu motywacyjnego umieszcza się zwykle informację na temat tego, na jakie stanowisko się aplikuje oraz co przyczyniło się do decyzji o udziale w rekrutacji. Jednak sposób, w jaki zostanie to przedstawione, może zaważyć o dalszych losach kandydatury na dane stanowisko.

Oklepane lub skopiowane zdania z Internetu są doskonale znane w działach HR

Najczęstszym błędem podczas tworzenia listu motywacyjnego jest stosowanie oklepanych przykładów, zamieszczonych w Internecie. Działy HR doskonale znają formułki takie jak:
• „Uważam, że spełniam Państwa wymagania w związku z proponowanym stanowiskiem”,
• „Jestem osobą o wysokiej kulturze osobistej, skrupulatną i zorganizowaną”,
• „Sprawdzę się na tym stanowisku, ponieważ mam wykształcenie zgodne z oferowaną posadą”,
• „Praca w Państwa firmie byłaby spełnieniem moich marzeń”,
• „Uważam, że spełniam Państwa wymagania i jestem dobrym kandydatem:tką na to stanowisko”,
• „Uważam, że dobrze pasuję do profilu opisanego w ogłoszeniu o pracę”,
• „Posiadam wszelkie umiejętności i doświadczenie, których Państwo szukają”,
• „Prac w Państwa firmie jest dokładnie tym, czego szukam”.

Ich użycie pokazuje, że osoba starająca się o dane stanowisko poszła na łatwiznę i zamiast samodzielnie napisać list motywacyjny, skopiowała treści z pierwszej lepszej strony internetowej poświęconej tematyce HR.

Jak zacząć niestandardowo list motywacyjny?

Po standardowych elementach — takich jak: miejscowość i data, dane kontaktowe osoby starającej się o pracę, nazwa i dane firmy oraz zwroty grzecznościowe — można od razu przejść do sedna, bez zbędnych frazesów i zdań skopiowanych z Internetu. Oto kilka przykładów:

• „Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się na tym stanowisku? Nauczanie jest moją największą pasją, już od 5 lat angażuję się w kształcenie innych, zarówno w ramach codziennej pracy, jak i po godzinach. Moim największym sukcesem jest przygotowanie trzech roczników maturzystów — wszyscy z nich dostali się na wymarzone studia”,

• „Dlaczego warto mnie zatrudnić? Firma może w ten sposób wiele zyskać. Na co dzień zajmuję się optymalizowaniem kampanii reklamowych dla moich klientów, z sukcesem. W przedsiębiorstwie X konwersja zwiększyła się z 5 do aż 50%, natomiast firma Y poprawiła swoją sprzedaż w Internecie o 60%. Pragnę rozszerzyć swoją działalność i dalej się rozwijać w tym kierunku, a jest to możliwe w Państwa firmie”,

• „Dlaczego aplikuję? We wczorajszym wydaniu Business Insider została opublikowana informacja o tegorocznych zwycięzcach Effie Award i została tam wymieniona także Państwa firma. Praca z najlepszymi to cel, do którego chcę dążyć w mojej karierze zawodowej. Chętnie zasilę Państwa szeregi, jako twórca kampanii digitalowych z 7-letnim doświadczeniem w branży”.

Czy każdy początek listu motywacyjnego trzeba pisać na nowo?

Napisanie listu motywacyjnego zajmuje dużo czasu. Zrozumiałe jest zatem, że niektóre osoby kopiują sformułowania z poprzednio wysyłanych dokumentów rekrutacyjnych. Warto jednak poświęcić chwilę i zmodyfikować dotychczas używane sformułowania pod kątem konkretnego ogłoszenia o pracę. List motywacyjny powinien bowiem być spersonalizowany. Należy w nim stosować jak najmniej ogólników, a jak najwięcej odniesień do sukcesów zawodowych oraz kwalifikacji, które stanowią atut w kontekście rekrutacji na dane stanowisko.

Czy list motywacyjny może się opierać się na ogłoszeniu o pracę? List motywacyjny może — podobnie jak CV — opierać się na ogłoszeniu o pracę. Skrupulatna analiza oferty pomoże w wyodrębnieniu tych umiejętności i cech, które są szczególnie cenione przez dział HR. Przykład? Jeśli dana firma poszukuje specjalisty:tki ds. SEO, z zaznaczeniem, że wymagana jest nie tylko znajomość Google Analytics czy Google Search Console, lecz także obsługa WordPress oraz PrestaShop, warto wspomnieć w liście motywacyjnym o dotychczasowych doświadczeniach z tymi platformami, jak również związanych z nimi sukcesach zawodowych.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy w ogłoszeniu o pracę, np. w dziale audytów, oczekiwane są: co najmniej 7 lat doświadczenia w danej branży oraz biegła znajomość języka angielskiego. Wtedy warto podkreślić te konkretne kompetencje w liście motywacyjnym, oczywiście pod warunkiem, że osoba starająca się o stanowisko rzeczywiście je przejawia. W dokumentach rekrutacyjnych nie wolno koloryzować ani oszukiwać, ponieważ prawda wyjdzie na jaw prędzej czy później, a to może prowadzić w przyszłości do wielu nieprzyjemnych sytuacji.

List motywacyjny, a w szczególności jego początek, może sprawiać liczne trudności. W Internecie nie brakuje różnych wzorów i szablonów CV oraz listów motywacyjnych, przez co rośnie pokusa skorzystania z gotowych sformułowań. Takie postępowanie może jednak spowodować, że osoba starająca się o pracę odpadnie na samym początku tej rywalizacji. Warto skonstruować dokumenty rekrutacyjne, opierając się na wzorach, ale samodzielnie i pod kątem konkretnej oferty o pracy. Wtedy dział HR zyskuje klarowną informację na temat tego, czy dana osoba poświęciła odpowiednią ilość czasu na przygotowania do rekrutacji, a także o tym, jaka jest jej motywacja oraz czy okaże się cennym nabytkiem dla firmy.

 

Autor: materiał partnera, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności31 stycznia 202316:50

Zmiana warty u raciborskich strażaków

Zmiana warty u raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.