Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 października 202211:03

Każdy początek jest trudny. Jak zacząć list motywacyjny?

Każdy początek jest trudny. Jak zacząć list motywacyjny? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

List motywacyjny może pomóc w staraniach o dobrą pracę, pod warunkiem, że dokument ten zostanie dobrze napisany. O ile opis doświadczenia zawodowego czy wymienienie umiejętności nie sprawia w większości problemów, o tyle samo rozpoczęcie listu motywacyjnego już nie jest takie proste. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak się za to zabrać, podajemy również przykłady oryginalnych sformułowań, które pozwolą wyróżnić dokumenty rekrutacyjne na tle innych osób ubiegających się o to samo stanowisko.

Pierwsze zdanie w liście motywacyjnym jest jak pierwsze wrażenie Pierwsze zdanie w liście motywacyjnym działa podobnie jak pierwsze wrażenie na temat danej osoby podczas rozmowy z nią. Możliwe są dwie opcje: albo zachęci ono dział HR do zapoznania się z dalszą częścią dokumentu, albo wręcz przeciwnie — zniechęci do tego. To prawda, że na początku listu motywacyjnego umieszcza się zwykle informację na temat tego, na jakie stanowisko się aplikuje oraz co przyczyniło się do decyzji o udziale w rekrutacji. Jednak sposób, w jaki zostanie to przedstawione, może zaważyć o dalszych losach kandydatury na dane stanowisko.

Oklepane lub skopiowane zdania z Internetu są doskonale znane w działach HR

Najczęstszym błędem podczas tworzenia listu motywacyjnego jest stosowanie oklepanych przykładów, zamieszczonych w Internecie. Działy HR doskonale znają formułki takie jak:
• „Uważam, że spełniam Państwa wymagania w związku z proponowanym stanowiskiem”,
• „Jestem osobą o wysokiej kulturze osobistej, skrupulatną i zorganizowaną”,
• „Sprawdzę się na tym stanowisku, ponieważ mam wykształcenie zgodne z oferowaną posadą”,
• „Praca w Państwa firmie byłaby spełnieniem moich marzeń”,
• „Uważam, że spełniam Państwa wymagania i jestem dobrym kandydatem:tką na to stanowisko”,
• „Uważam, że dobrze pasuję do profilu opisanego w ogłoszeniu o pracę”,
• „Posiadam wszelkie umiejętności i doświadczenie, których Państwo szukają”,
• „Prac w Państwa firmie jest dokładnie tym, czego szukam”.

Ich użycie pokazuje, że osoba starająca się o dane stanowisko poszła na łatwiznę i zamiast samodzielnie napisać list motywacyjny, skopiowała treści z pierwszej lepszej strony internetowej poświęconej tematyce HR.

Jak zacząć niestandardowo list motywacyjny?

Po standardowych elementach — takich jak: miejscowość i data, dane kontaktowe osoby starającej się o pracę, nazwa i dane firmy oraz zwroty grzecznościowe — można od razu przejść do sedna, bez zbędnych frazesów i zdań skopiowanych z Internetu. Oto kilka przykładów:

• „Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się na tym stanowisku? Nauczanie jest moją największą pasją, już od 5 lat angażuję się w kształcenie innych, zarówno w ramach codziennej pracy, jak i po godzinach. Moim największym sukcesem jest przygotowanie trzech roczników maturzystów — wszyscy z nich dostali się na wymarzone studia”,

• „Dlaczego warto mnie zatrudnić? Firma może w ten sposób wiele zyskać. Na co dzień zajmuję się optymalizowaniem kampanii reklamowych dla moich klientów, z sukcesem. W przedsiębiorstwie X konwersja zwiększyła się z 5 do aż 50%, natomiast firma Y poprawiła swoją sprzedaż w Internecie o 60%. Pragnę rozszerzyć swoją działalność i dalej się rozwijać w tym kierunku, a jest to możliwe w Państwa firmie”,

• „Dlaczego aplikuję? We wczorajszym wydaniu Business Insider została opublikowana informacja o tegorocznych zwycięzcach Effie Award i została tam wymieniona także Państwa firma. Praca z najlepszymi to cel, do którego chcę dążyć w mojej karierze zawodowej. Chętnie zasilę Państwa szeregi, jako twórca kampanii digitalowych z 7-letnim doświadczeniem w branży”.

Czy każdy początek listu motywacyjnego trzeba pisać na nowo?

Napisanie listu motywacyjnego zajmuje dużo czasu. Zrozumiałe jest zatem, że niektóre osoby kopiują sformułowania z poprzednio wysyłanych dokumentów rekrutacyjnych. Warto jednak poświęcić chwilę i zmodyfikować dotychczas używane sformułowania pod kątem konkretnego ogłoszenia o pracę. List motywacyjny powinien bowiem być spersonalizowany. Należy w nim stosować jak najmniej ogólników, a jak najwięcej odniesień do sukcesów zawodowych oraz kwalifikacji, które stanowią atut w kontekście rekrutacji na dane stanowisko.

Czy list motywacyjny może się opierać się na ogłoszeniu o pracę? List motywacyjny może — podobnie jak CV — opierać się na ogłoszeniu o pracę. Skrupulatna analiza oferty pomoże w wyodrębnieniu tych umiejętności i cech, które są szczególnie cenione przez dział HR. Przykład? Jeśli dana firma poszukuje specjalisty:tki ds. SEO, z zaznaczeniem, że wymagana jest nie tylko znajomość Google Analytics czy Google Search Console, lecz także obsługa WordPress oraz PrestaShop, warto wspomnieć w liście motywacyjnym o dotychczasowych doświadczeniach z tymi platformami, jak również związanych z nimi sukcesach zawodowych.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy w ogłoszeniu o pracę, np. w dziale audytów, oczekiwane są: co najmniej 7 lat doświadczenia w danej branży oraz biegła znajomość języka angielskiego. Wtedy warto podkreślić te konkretne kompetencje w liście motywacyjnym, oczywiście pod warunkiem, że osoba starająca się o stanowisko rzeczywiście je przejawia. W dokumentach rekrutacyjnych nie wolno koloryzować ani oszukiwać, ponieważ prawda wyjdzie na jaw prędzej czy później, a to może prowadzić w przyszłości do wielu nieprzyjemnych sytuacji.

List motywacyjny, a w szczególności jego początek, może sprawiać liczne trudności. W Internecie nie brakuje różnych wzorów i szablonów CV oraz listów motywacyjnych, przez co rośnie pokusa skorzystania z gotowych sformułowań. Takie postępowanie może jednak spowodować, że osoba starająca się o pracę odpadnie na samym początku tej rywalizacji. Warto skonstruować dokumenty rekrutacyjne, opierając się na wzorach, ale samodzielnie i pod kątem konkretnej oferty o pracy. Wtedy dział HR zyskuje klarowną informację na temat tego, czy dana osoba poświęciła odpowiednią ilość czasu na przygotowania do rekrutacji, a także o tym, jaka jest jej motywacja oraz czy okaże się cennym nabytkiem dla firmy.

 

Autor: materiał partnera, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.