Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 października 202214:04

Co wpływa na cenę bitcoina i innych kryptowalut?

Reklama
Polska:

Każdy kto chociaż minimalnie interesuje się kryptowalutami wie, że rynek ten słynie z ciągłych fluktuacji cenowych. Cena bitcoina w długim horyzoncie czasowym sporo wzrosła, jednak w między czasie zanotowano wiele spektakularnych wzrostów i spadków. Mając to na uwadze, wiele osób których interesuje inwestycja w bitcoiny, zastanawia się co wpływa na cenę BTC. W niniejszym artykule podejmujemy próbę zwięzłej odpowiedzi na to pytanie.

Popyt i podaż

Należy rozpocząć od tego, że na cenę kryptowalut (podobnie jak w przypadku wielu innych aktywów funkcjonujących na wolnym rynku) wpływają siły popytu i podaży. Rosnący popyt i spadająca podaż to czynniki, które determinują wzrost ceny. Z kolei spadający popyt i wzrastająca podaż to czynniki, które sprawiają, że cena spada.

W ciągu ostatniej dekady popularność kryptowalut wyraźnie rosła (widać to po wzroście ilości aktywnych portfeli). Był to czynnik, który sprawił, że popyt rósł, co bez wątpienia sprawiło, że kurs bitcoin rósł w długim terminie. W przypadku altcoinów na podaż bardzo duży wpływ ma to jak zorganizowany jest marketing danej kryptowaluty. Niektóre projekty świadomie prowadzą swoje konta w mediach społecznościowych, publikują treści na poczytnych portalach i angażują influencerów po to, żeby zyskać rozpoznawalność i zwiększyć popyt. W przypadku BTC ciężko mówić o marketingu, bo jest to kryptowaluta znana każdemu kto słyszał cokolwiek o kryptowalutach. W tym przypadku kluczowy wpływ na popyt ma szeroko pojęta adopcja technologii blockchain.

Podaż BTC jest ograniczona co również sprzyja wzrostowi ceny. Innymi słowy, kryptowaluta bitcoin charakteryzuje się mocną presją deflacyjną. Warto odnotować, że dzięki zastosowaniu mechanizmu halvingu, trudność wydobycia bitcoina zwiększa się o połowę dokładnie co 4 lata. Ten mechanizm ma istoty wpływ na ograniczenie napływu nowych jednostek BTC na rynek. Jak dotychczas wydobyto ponad 19 milionów BTC, a według szacunków ostatnia jednostka zostanie wydobyta nie wcześniej niż w 2140 roku.

Pozostałe czynniki

W uproszczeniu to właśnie popyt i podaż decydują o cenie. Rzeczywiście tak jest, bo cena bitcoina nie jest sterowana przez żadną jednostkę centralną. Niemniej jednak popyt i podaż to tylko wierzchołek góry lodowej, na który wpływ ma niezliczona ilość różnych czynników. Rozpoczynając od rozwoju technologii blockchain, poprzez sytuację gospodarczą na świecie, a kończąc na tym co dzieje się w wewnątrz sieci (np. ruchy tak zwanych wielorybów). Tak naprawdę nie sposób wymienić, które czynniki mają decydujący wpływ na ostateczne ruchy cenowe. Niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę co najmniej z kilku zagadnień, które mogą kryć się za tym co dzieje się na wykresie cenowym.

Krótkoterminowo, kluczowy wpływ na zachowanie ceny mają różnego rodzaju doniesienia medialne. Na przykład, gdy ogłoszone jest, że PayPal lub inna duża instytucja płatnicza interesuje się bitcoinem to inwestorzy patrzą na cały rynek przychylniejszym okiem i tym samym rynek znajduje się w środowisku pro wzrostowym. Gdy jednak doniesienia medialne są niezbyt optymistyczne (np. gdy do mediów wychodzi informacja o tym, że rządy interesują się regulacją rynku kryptowalut) to nastawienie inwestorów słabnie.

Długoterminowo wpływ na cenę mogą mieć również poniższe czynniki:

  • Sytuacja gospodarcza na świecie (inflacja, dodruk pieniądza, polityka monetarna prowadzona przez największe gospodarki świata).
  • Rozwój technologii i adopcja kryptowalut – technologia blockchain wciąż jest w fazie intensywnego rozwoju. Na dzień dzisiejszy tak naprawdę ciężko przewidzieć jak dużo ludzi na całym świecie będzie płaciło przy użyciu bitcoina za 10 czy 20 lat. Jeśli korzystanie z tej technologii będzie powszechne to bez wątpienia jest to czynnik, który będzie miał ogromny wpływ na wycenę. Analizując to zagadnienie warto odnotować, że mówiąc o rosnącej adopcji często mówi się o tak zwanym efekcie sieciowym.
  • Regulacje prawne – nie da się ukryć, że to jak rządy i instytucje finansowe podejdą do regulacji kryptowalut ma ogromny wpływ na wycenę.

Podsumowując, upraszczając odpowiedź na pytanie – co wpływa na cenę kryptowalut? Można powiedzieć, że po prostu siła popytu i podaży. Jednak trzeba wiedzieć, że na te siły wpływa szereg czynników. Niektóre z nich to tak zwane dane on-chain a niektóre to kwestie, które wpływają na wszystkie rynki finansowe (np. polityka monetarna największych gospodarek).

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.