Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 października 202209:32

Kiedy powstaną kolejne odcinki obwodnicy do Rybnika i most na Uldze? Padło pytanie, jest odpowiedź!

Reklama
Racibórz:

W mieście prowadzonych jest szereg prac drogowych, ale nie rozwiązują one podstawowego problemu - korków na DW 935 w stronę Rybnika. Lekarstwem ma być droga średnicowa Racibórz-Pszczyna. Na razie powstał odcinek od Rudnika do Rybnickiej i Piaskowej. Radni klubu Razem dla Raciborza pytają prezydenta co dalej?

- Efektem poprzedniej kadencji raciborskiego samorządu było przygotowanie w porozumieniu z samorządem województwa oraz sąsiednimi gminami dokumentacji projektowej oraz pozyskanie uzgodnień i decyzji środowiskowych wraz z decyzją realizacyjną Wojewody Śląskiego dla zadania związanego z budową obwodnicy Raciborza i kolejnych odcinków tzw. drogi Racibórz - Pszczyna. Dla raciborskiej obwodnicy pozyskano dofinansowanie z EU w wysokości 146 mln zł, pod koniec kadencji ogłoszono przetarg na jej realizacje, a wiosną bieżącego roku uroczyście oddano do użytkowania. Jak pokazuje praktyka, czas przygotowania i realizacji tak znaczących inwestycji drogowych jest trudny i czasochłonny. Mija powoli 4 lata naszej wspólnej kadencji, dlatego też pytamy w imieniu klubu radnych oraz mieszkańców Raciborza o losy pozostałych odcinków drogi, która niewątpliwie skróci czas dojazdu do autostrady A 1 i udrożni ruch samochodowy w kierunku Rybnika. W szczególności prosimy podanie informacji o stanie przygotowań do budowy kolejnych odcinków, kolejności ich realizacji oraz spodziewanych terminów rozpoczęcia prac drogowych - napisali radni w interpelacji do prezydenta Dariusza Polowego.

Czytaj też: Wiadomo już, w którym miejscu powstanie nowy most na Uldze

Jest odpowiedź włodarza. - W sprawie opracowania dokumentacji projektowej dla Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna prowadzone są prace projektowe zmierzające do rozpoczęcia budowy kolejnych etapów. Na dziś najbardziej zaawansowane są prace dla etapu 3, tj od węzła Sportowa w Rybniku do ul. Raciborskiej w Rydułtowach. Dla etapu tego przygotowana została dokumentacja budowlana oraz kompletny wniosek o wydanie decyzji ZRID. Trwa ostateczna weryfikacja treści wniosku oraz załączników. Do końca roku planowane jest uzyskanie stosownego pełnomocnictwa wydanego przez Zarząd Województwa Śląskiego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu realizacji inwestycji drogowej do Wojewody Śląskiego. Rozpoczęcie robót nastąpi po wygospodarowaniu na ten cel środków finansowych przez Województwo Śląskie, jednak nie szybciej jak w II połowie 2024 r. Również dla etapu 2, tj. dla odcinka od węzła Raciborska w Rydułtowach do węzła Pstrązka w Czernicy gotowa jest dokumentacja budowlana oraz wniosek o wydanie decyzji ZRID wraz z załącznikami graficznymi. Trwa weryfikacja przekazanych przez Wykonawcę dokumentów. Złożenie dokumentów do właściwego organu celem uzyskania zgody na rozpoczęcie robót budowlanych uzależnione będzie od pozyskania stosownych środków finansowych przez Województwo Śląskie.

Dla etapu 1, tj. od węzła Pstrązka do ul. Piaskowej w Raciborzu, trwają prace projektowe. Opóźnienie na tym etapie spowodowane jest głównie z powodu niejasnego stanowiska PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dotyczącego przejścia przez linię kolejową nr 176 relacji Racibórz Markowice – Olza oraz koniecznością zmiany gotowej dokumentacji. Dla tego etapu na chwilę obecną nie można precyzyjnie określić szacowanego terminu rozpoczęcia robót budowlanych - odpisał Polowy.

Autor: red., fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.