Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 października 202210:17

Zwariowany rynek, czyli jak wspierać modernizacje źródeł ciepła w Raciborzu?

Zwariowany rynek, czyli jak wspierać modernizacje źródeł ciepła w Raciborzu? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

To temat podjęty na ostatniej komisji gospodarki Rady Miasta w związku z projektem uchwały w sprawie Programu ograniczenia niskiej emisji w Mieście Racibórz na lata 2023-2028.

- Na chwilę obecną w Gminie Racibórz obowiązuje program przyjęty w 2017 roku, z przeznaczeniem na lata 2018-2022. Jest on obecnie w realizacji. W związku z postulatami mieszkańców, stwierdziliśmy, że uzasadnione byłoby zweryfikowanie i zaktualizowanie tego programu. Do końca bieżącego roku wnioski, które zostały złożone, będą realizowane według starego programu – powiedziała Katarzyna Polak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Na posiedzenie przybył także Arkadiusz Osicki, z firmy Nowa Energia, który przedstawił założenia nowego PONE.

Program można pobrać [TUTAJ]

- Zmieniło się kilka uwarunkowań. Na rynku zmieniło się ich co prawda wiele, a wpływ na PONE będzie miało niewiele z nich. Zmienia się przede wszystkim zakres ochrony atmosfery. Program zakłada minimum, jakie należy spełnić, ale wymagania są tak naprawdę o wiele większe. Racibórz wpisany jest do strefy śląskiej, która zajmuje ok. 70% województwa – powiedział A. Osicki.

Zaproszony gość w trakcie prezentacji wymienił także co wpływa na niską emisję w Raciborzu. Wśród nich znalazły się źródła emisji zanieczyszczeń, a także sposoby jej ograniczania. Zdaniem przedstawiciela firmy Nowa Energia znaczący wpływ na ograniczenie niskiej emisji będą miały dalsze wymiany kotłów na paliwa gazowe lub kotły olejowe.

W trakcie prezentacji wskazano także na koszty ogrzewania w zależności od źródła ciepła. - Rynek jest w tej chwili bardzo zwariowany. Okazuje się, że ogrzewanie węglem jest obecnie najdroższe. Podrożały też nośniki sieciowe. Natomiast gaz stosowany w budownictwie mieszkalnym nie jest jeszcze objęty podwyżkami. W tym jednak przypadku będziemy raczej chronieni. Najlepszym kierunkiem w najbliższych latach będą pompy ciepła. Niestety, występuje tutaj zdecydowany deficyt – mówił.

Arkadiusz Osicki wymienił także jakie założenia zmieniły się w porównaniu do obecnie obowiązującego programu. Podjęto między innymi decyzję, by w nowym PONE odstąpić od dofinansowywania technologii OZE na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Z dofinansowania wyłączono także wymiana obecnych źródeł gazowych na nowe. Bez zmian pozostaje natomiast wsparcie do źródła ciepła na ekologiczne, czy dofinansowania do termomodernizacji. - Ważną sprawą jest to, że nie może być dwóch źródeł ciepła wpiętych do jednej instalacji, jedno ekologiczne, drugie nie – mówił A. Osicki.

Zwrócono także uwagę na czas trwałości projektów. - W przypadku wymiany źródeł ciepła to pięć lat, a w ramach termomodernizacji dziesięć lat. W tym czasie nie można dokonywać żadnych zmian – mówił przedstawiciel firmy Nowa Energia. - Raz wykonana termomodernizacja nie może być jednak dofinansowana po raz drugi – dodał.

Wsparcie, na jakie można liczyć to: 50% w przypadku wymiany ciepła, 25% w przypadku termoizolacji oraz 70% w przypadku termomodernizacji.

Jako pierwszy głos zabrał radny Henryk Mainusz. - Wpierw mówiło się, że idziemy w gaz, potem, że w pellet, a teraz otwieram Internet i czytam, że tylko pompy ciepła. Jak to w końcu jest? - dociekał.

- W Polsce jest duży potencjał do oszczędzania energii. Jeśli chodzi o gaz, to od kilku lat traktowało się go jako coś przejściowego. Nasz miks energetyczny skierowany był na węgiel, a do jego spalenia potrzeba naprawdę sporych umiejętności, by go spalić efektywnie. Czeka nas bardzo wiele ciekawych wyzwań – odparł A. Osicki.

- Jeszcze nie zdążyliśmy z samochodami elektrycznymi, a już myślimy i mówimy o wodorze – wtrącił Mirosław Lenk. - Być może jest to przyszłość, podobnie z atomem – odparł przedstawiciel Nowej Energii.

- To, ile musi kosztować prąd, żeby się opłaciło? Teraz wydaje się, że produkcja jest nieopłacalna – mówił rajca z Ocic, Henryk Mainusz. - Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że wszyscy mogą z tego korzystać, bo energia była tania. Teraz tak nie jest i wielu ludzi dzwoni do nas z pytaniami, jak oszczędzać. Przedsiębiorstwa energetyczne nie chcą ofertować energii, bo po prostu nie wiedzą, jak ją kontraktować. Podejście do kosztów energii zmieniło się, ale myślę, że w końcu się to ustabilizuje. Nie wiem natomiast, co się będzie działo z gazem – odparł A. Osicki.

Radna Magdalena Kusy, odbiegając nieco od tematu, zapytała o nowe regulaminy. - Mówiła pani, że po przyjęciu programu będą tworzone regulaminy. Proszę mi jednak powiedzieć, kiedy opublikowana została lista zadań zakwalifikowanych do dofinansowania na ten rok? Mamy teraz głosy mieszkańców, że urząd zwleka z podpisaniem umowy mimo dostarczenia dokumentów. Jest już październik, a nie mogą przystąpić do wymiany kotła, bo urząd ma czas. Czy coś pani wiadomo? - dociekała radna.

- Sytuacje takie się zdarzały podczas trwania programu. Dosyć często powodem było pozyskanie środków zewnętrznych przez miasto. W ostatnich latach są to pieniądze z WFOŚiGW. Były opóźnienia z zaciągnięciem pożyczki, więc i inne terminy się przeciągnęły. Były też problemy ze strony funduszu – odparła K. Polak.

- Rozumiem, różne problemy mogą się pojawić. Teraz obligujemy mieszkańców, ale ciekawi mnie, czy przy tworzeniu nowego regulaminu nie możemy zobligować wydziału do określonego czasu na podpisanie umowy – dodała M. Kusy.

Radny Marcin Fica zwrócił uwagę na pewne zaniechania ze strony prezydenta i innych instytucji. - Prezydent nie zwrócił się do Polskiego Ładu o pieniądze na termomodernizację budynków komunalnych. Dodatkowo nie ma możliwości podłączenia gazu w Markowicach i Miedoni. Nasz program i program śląski mówią o wymianie do przyszłego roku źródeł węglowych na inne, a PGNiG nie jest w stanie w tym czasie podłączyć w tych dzielnicach gazu – mówił radny.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Siedmiu radnych głosowało za, jeden wstrzymał się od głosu, a trzech było nieobecnych.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności26 marca 202423:27

Groźne zdarzenie u sąsiadów. Winna sarna

Groźne zdarzenie u sąsiadów. Winna sarna - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 marca 202423:13

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Wręczono kolejne umowy na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w naszym regionie. Do gmin z subregionów centralnego i zachodniego trafi łącznie ok. 8 mln zł. Pieniądze otrzymały: Pietrowice Wielkie, Kornowac, Racibórz i Powiat Raciborski.

ŚlUM
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.