Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 września 202209:03

Muzyka w starym opactwie. Kolejny koncert w Rudach

Muzyka w starym opactwie. Kolejny koncert w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

W sierpniu występowała Brygida Tomala, zaś 18 września zagra dr Mariola Brzoska – dyrektor gliwickiego ośrodka muzycznego, kształcącego muzyków kościelnych.

To już XXVII cykl koncertów w Rudach. Klasztory cysterskie w Rudach i Jemielnicy, założone w połowie XIII w., rychło stały się ważnymi ośrodkami kultury muzycznej na Górnym Śląsku, oddziałując wydatnie na cały region, zresztą nie tylko muzycznie, ale również w innych dziedzinach kultury.

Jeśli chodzi o muzykę liturgiczną, pierwotnie skupiano się w tych ośrodkach na monodii liturgicznej w formach chorałowych, ale później stały się one także ważnymi centrami muzyki wielogłosowej.

Wśród wielu historycznych zdarzeń związanych z zakonem cysterskim w Rudach nie można zapomnieć o trzech faktach: pierwszy to fundacja klasztoru cysterskiego w 1258 roku, drugi – sekularyzacja zakonu w 1810 roku i wreszcie trzeci – decyzja wojewody katowickiego Marka Kempskiego o przekazaniu ruin opactwa Kościołowi gliwickiemu. Rozpoczęta wówczas odbudowa dawnego opactwa z wolna przywracała życie cysterskiemu dziedzictwu, a potem pozwoliła odkrywać bogactwo toczącego się tutaj od średniowiecza życia gospodarczego, kulturalnego i liturgicznego. Zaś festiwal „Muzyka w starym opactwie”, zainicjowany w 1996 roku, stopniowo przywraca pamięć o bogatych muzykaliach cystersów, o których przypominamy w komentarzach do koncertów.

- W bieżącym roku, choć w nieco skromniejszym zakresie po pandemicznej przerwie, kontynuujemy tradycję rudzkich spotkań muzycznych. Zaczęliśmy jak zwykle od koncertu dyplomantów Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Ich koncert odbył się w czerwcu. W trzecią niedzielę lipca w rudzkiej bazylice mogliśmy wysłuchać koncertu Mateusza Goniowskiego, raciborzanina, który w mijającym roku ukończył studia w klasie organów Akademii Muzycznej w Katowicach. W sierpniu występowała Brygida Tomala, zaś 18 września zagra pani dr Mariola Brzoska – dyrektor gliwickiego ośrodka muzycznego, kształcącego muzyków kościelnych. Zapraszamy - informuje ks. Bogdan Kicinger, dyrektor Festiwalu.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 maja 202518:38

OSP Kobyla z nowym wozem strażackim

OSP Kobyla z nowym wozem strażackim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Oskar Tomeczek
Reklama
Sport11 maja 202522:01

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Piłkarskie rozgrywki z każdym weekendem zbliżają się do ostatecznych rozstrzygnięć. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli przełknąć gorzką pigułkę porażki. Sprawdź wyniki i tabele od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik i dowiedź się, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.