Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 sierpnia 202217:41

Milion jeden, chętnych wielu. O pieniądze walczą Sławików i Racibórz

Milion jeden, chętnych wielu. O pieniądze walczą Sławików i Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Po tym jak Fundacja Gniazdo ze Sławikowa zaapelowała, by pomóc im zdobyć milion złotych na ratowanie pałacu, raciborski Urząd Miasta zaapelował, by w konkursie Fundacji Most the Most poprzeć raciborskie zabytki - spichlerz w Sudole albo basztę.

- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - zaapelowała 7 sierpnia fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem. Wolontariusze fundacji ogromnym nakładem sił zagospodarowali ruiny rodziny von Eickstedt. Organizują tu imprezy - ostatnio zlot pojazdów zabytkowych. W tym roku udostępnili do zwiedzania mauzoleum. Dbają o przypałacowy park. Mają plany, ale na przeszkodzie stoi brak pieniędzy. W zasięgu fundacji jest milion złotych. Stąd apel o wsparcie.

- Zakochani w ruinach pałacu w Sławikowie! Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, gdzie możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury. Niestety, jako fundacja możemy tylko prosić Was o pomoc, bo to ludzie nas odwiedzający mogą zagłosować na zabytek i wpłynąć na losy ruin. Zgłoszenia na konkurs trwają od 8 sierpnia do 5 września 2022, więc czasu jest mało, ale w Was siła i nadzieja! Jedynie co trzeba zrobić to wykonać zdjęcie pałacu i wysłać zgłoszenie - napisali na swoim FB członkowie Fundacji.

Dziś, 12 sierpnia, raciborski Urząd Miasta zaapelował, by wesprzeć raciborskie zabytki. - Zachęcamy do zgłaszania wartościowych zabytków będących własnością Miasta Racibórz a do tej pory nie mających swojego przeznaczenia. Właściciel zwycięskiego obiektu otrzyma do 1 000 000 zł na jego renowacje i zagospodarowanie pod nowe funkcje społeczne. Takimi obiektami w Raciborzu są na przykład renesansowa baszta oraz spichlerz chłopski. Szczególnie ten drugi jest obiektem, dla którego zwycięstwo w konkursie może być dużą szansą na drugie życie. Miasto Racibórz w ostatnich latach wykonało szereg niezbędnych prac remontowych, które uratowały budynek przed zawaleniem: naprawiono więźbę dachu i wymieniono dziurawe pokrycie dachu, wykonano izolacje przeciwwilgociowe fundamentów oraz ścian piwnic, spięto obwodowo spękane, murowane ściany parteru. W 2022 r. planowana jest wymiana podłogi parteru. Ten zakres prac nadal nie jest wystarczający, by wykorzystać obiekt pod jakiekolwiek funkcje. Te z kolei nasuwają się same – izba pamięci rolników ziemi raciborskiej, miejsce do prowadzenia lekcji o edukacji regionalnej, wraz z zagospodarowaniem terenu - zaplecze dla imprez. Baszta więzienna zlokalizowana w centrum miasta przy ul. Basztowej jest utrzymana w dobrym stanie, natomiast aktualnie nie jest zagospodarowana. Tynki, szczególnie w partii dolnej, wymagają już wymiany, a wnętrze wymaga dostosowania do nowej, wybranej społecznie funkcji. Zachęcamy mieszkańców do kreatywnego proponowania nowego wykorzystania wieży. Budynek ma instalację elektryczną oraz skomunikowane ze sobą schodami piętra. Zarówno baszta jak i spichlerz są wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego - czytamy na stronie magistratu.

Jeden zabytek może być zgłoszony wiele razy, im większa ilość zgłoszeń dla jednego obiektu tym większe szanse na jego zwycięstwo. Zgłoszeń mogą dokonywać osoby fizycznie. Każdy może zgłosić dowolną liczbę zabytków (wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w ewidencji zabytków), ale tylko jeden raz dany obiekt - informuje Urząd Miasta w Raciborzu.

Fundacja Most the Most jest mostem między przeszłością i przyszłością. Budujemy silny fundament sięgając do naszej historii i dziedzictwa narodowego. Inspirujemy, integrujemy, wspieramy. Wspólnie z lokalnymi społecznościami dajemy nowe życie miejscom, które są dla nich ważne. Miejscom, które są rdzeniem historii Polski i Europy, i które są świadectwem naszego dziedzictwa. Miejscom, które pozwalają nam na nowo odczuć więź historii i tradycji. mostthemost.pl

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Aktualności30 marca 202313:08

Kto zaśmiecił Suminę? Zdjęcia czytelnika

Kto zaśmiecił Suminę? Zdjęcia czytelnika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja30 marca 202322:03

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO]

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Politechnika nad Odrą ma już w Raciborzu ugruntowaną markę. Swoje miejsce znajdą tu ścisłe umysły, nastawione na nowe technologie, otwarte na współpracę zagraniczną.

Marta Wawoczny
Reklama
Aktualności30 marca 202313:39

Nowe narkotyki, nowe zagrożenia

Nowe narkotyki, nowe zagrożenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.