Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 sierpnia 202221:03

GCK Nędza beneficjentem programu Działaj Lokalnie

GCK Nędza beneficjentem programu Działaj Lokalnie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Nędza:

Gminne Centrum Kultury w Nędzy zostało beneficjentem tegorocznej edycji programu Działaj Lokalnie . Wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Nędzy pragniemy zaprosić mieszkańców gminy Nędza do udziału w naszym projekcie pt. „Przy wspólnym stole – poznaj zwyczaje, poznaj tradycje”.

- W ramach projektu proponujemy ciekawe wykłady i warsztaty z wybitnymi specjalistami i artystami w swoich dziedzinach. Nauczymy się tworzyć ozdoby ze słomy, dowiemy się jak zrobić domowy ser i samodzielnie ubić masło, będziemy gotować i śpiewać, dowiemy się nieco o miodach, ziołach i o tym jak uprawiać eko-ogród. W finale zaś, zaprosimy Państwa na prawdziwy, śląski „Fyjderbal” wraz z pokazem szkubania piyrza, muzyką i tańcami - informuje Gminne Centrum Kultury w Nędzy.

Harmonogram

18 sierpnia (czwartek), godz.17.00
„Tradycyjny przydomowy eko-ogród” wykład Elżbiety Skrzymowskiej
Sala I piętro, Gminne Centrum Kultury, ul. Strażacka 2

3 września (sobota), godz. 17.00
„Ozdoby ze słomy” warsztat poprowadzi Dobrawa Skonieczna – Gawlik
Sala parter, Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2

17 września (sobota), godz. 15.00
„Warsztaty serowarskie i ubijanie masła”. Prowadzenie Pala
Sala parter, Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2

6 października (czwartek), godz. 15.00
„Zdrowotne właściwości miodów” wykład Arkadiusza Ciołkowskiego
Sala I piętro, Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2

22 października (sobota), godz. 15.00
„Warsztaty kuchni tradycyjnej”. Prowadzenie
Sala parter, Gminne Centrum Kultury, ul. Strażacka 2

3 listopada (czwartek), godz. 17.00
„Warsztaty pieśni tradycyjnych. Prowadzenie Anna Jegerska-Michalska
Sala I piętro, Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2

26 listopada (sobota), godz. 17.00
FINAŁ PROJEKTU. Szkubanie piyrza i Fyjderbal.
Sala parter, Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2

Warsztaty, wykłady

TRADYCYJNY PRZYDOMOWY EKO-OGRÓD
Wykład o tworzeniu ogrodu ekologicznego w oparciu o procesy działające w naturze, w zgodzie z prawami ekosystemu i szacunkiem dla przyrody. Dowiemy się jak taki ogród musi być prowadzony, aby nie szkodził ani człowiekowi, ani naturze oraz był przyjazny dla żyjących w nim organizmów, także dla dziko rosnących roślin, które mogą wydawać się nieprzydatne. Najważniejsze jest jednak, aby nie korzystać w nim z chemii, która niszczy glebę i sprawia, że wyhodowane warzywa i zioła nie są zdrowe. Korzyści z założenia ogrodu ekologicznego są ogromne, także dla przyszłych pokoleń. Wykład poprowadzi pani Elżbieta Skrzymowska – Dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej, inicjatorka wielu projektów proekologicznych, miłośniczka ekologicznych upraw.

„OZDOBY ZE SŁOMY” - warsztat
Podczas warsztatów stworzymy pracą własnych rąk unikatowe plecionki ze słomy. Wypleciemy ozdoby ze słomy, które pięknie przyozdobią nasze domy i ogrody. Tę unikatową technikę przybliży nam Dobrawa Skonieczna - Gawlik, etnograf, kulturoznawca, pasjonatka plecionkarstwa. Prowadzi zajęcia, warsztaty i pokazy wikliniarskie, a także badania etnograficzne związane z plecionkarstwem, przygotowuje artykuły związane z historią i współczesnym obrazem plecionkarstwa polskiego.

WARSZTATY SEROWARSKIE I UBIJANIE MASŁA
Z serem i masłem każde pieczywo smakuje lepiej! Warsztaty serowarskie i ubijania masła to kompleksowa dawka wiedzy o sposobach na ich przygotowanie. W trakcie zajęć dowiemy się, kiedy mleko ma najwyższą jakość, jak zrobić próbę podpuszczkową czy fermentacyjną i jak długo ubijać masło tzw.”działaczką”. Poznamy też proces urządzania domowej serowarni, aby móc w domu produkować żywność, która jest zdrowa i ekologiczna.
Warsztaty poprowadzi mieszkanie Nędzy pan Pala

ZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI MIODÓW – wykład
Wykład o miodach i ziołach z uwzględnieniem zdrowotnych właściwościach ziołomiodów, które są efektem udanej współpracy człowieka z pszczołami, dzięki temu powstał produkt niezwykle wartościowy, bo łączący zalety klasycznego miodu z unikatowymi właściwościami poszczególnych roślin. Wykład poprowadzi Arkadiusz Ciołkowski - zielarz, fitoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi firmę Zielarz Radzi, jest autorem cyklu książek pt. "Zioła w Medycynie" oraz producentem m.in. ziołomiodów.

WARSZTATY KUCHNI TRADYCYJNEJ
Jedzenie jest nie tylko wielką przyjemnością, ale jednym z najważniejszych elementów naszego życia . Kuchnia często staje się miejscem, gdzie przenosi się spotkanie towarzyskie, bo tam przebywa gospodyni i tworzy się atmosfera. A gdyby tak jeszcze wspólne gotowanie? Na naszych warsztatach zadbamy nie tylko o nasze podniebienie, gdzie przygotujemy kilka potraw z naszego bogatego dziedzictwa kulinarnego , ale zadbamy również o prawdziwą rodzinną atmosferę.

WARSZTATY PIEŚNI TRADYCYJNYCH
W naszej kulturze słowiańskiej istnieją potężne techniki samorozwoju, które otwierają serca. Poprzez głos, dźwięk i pieśń odkryjemy emocje, które idą prosto serca oraz poznamy wyjątkowość śpiewu białego. Podczas warsztatu sięgniemy do korzeni promując polskie pieśni tradycyjne. Warsztat poprowadzi Anna Jegerska-Michalska – aktorka, pieśniarka,, współzałożycielka zespołu śpiewaczego SUDARYNJA”, absolwentka Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.

FINAŁ PROJEKTU

SZKUBANIE PIYRZA I FYJDERBAL
Happening, który będzie imprezą wielopokoleniową. Cała przestrzeń zostanie udekorowana folklorystycznymi akcentami na wzór starej chałupy. Uczestnicy działań wystąpią w tradycyjnych śląskich strojach. Przy akompaniamencie kapeli , zaprezentujemy technikę szkubania piyrza, zaśpiewamy kilka tradycyjnych pieśni ludowych, opowiemy zabawne historie w gwarze śląskiej, a na koniec zaprosimy na potańcówkę i do wspólnego stołu (fyjderbal), gdzie będzie można posmakować tradycyjnych śląskich potraw i kołocza.

Na warsztaty i wykłady obowiązują zapisy (ilość miejsc ograniczona) pod nr telefonu 506 141 501, 32 410 47 70. Udział bezpłatny.

Projekt realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nędzy przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury w Nędzy. Dofinansowano ze środków programu „Działaj lokalnie”.

aaa.[7]

 

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.