Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 lipca 202207:47

Opiekunowie medyczni w DPS-ach chcą być traktowani jak personel medyczny

Opiekunowie medyczni w DPS-ach chcą być traktowani jak personel medyczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Trwają prace nad regulacją ustawy o pomocy społecznej i ustawy o działalności leczniczej. Na jej mocy pielęgniarki zatrudnione w Domach Opieki Społecznej będą mogły liczyć na podwyżkę wynagrodzeń. Podwyżki domagają się również opiekunowie medyczni zatrudnieni w DPS-ach, którzy stanowią odrębną grupę zawodową. 

O interwencję w tej sprawie zgłosili się do senator Ewy Gawędy przedstawiciele opiekunów medycznych z pięciu placówek regionu - DPS-ów w Gorzycach, Rybniku, Kędzierzynie-Koźlu, Orzeszu i Raciborzu.

Pielęgniarki zatrudnione w DPS-ach mają otrzymać podwyżkę na mocy regulacji ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o działalności leczniczej. Ustawa umożliwi funkcjonowanie domom pomocy społecznej jako podmiotom opieki leczniczej, po uprzednim dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność lecznicą. To otworzy drogę do tego, by pielęgniarki zatrudnione w DPS-ach, zaczęły być traktowane (również w aspekcie płatniczym) jako osoby wykonujące zawód medyczny, udzielające świadczeń medycznych w podmiotach leczniczych.

Ustawa takiej gwarancji nie daje opiekunom medycznym zatrudnionym w DPS-ach. Zwracają uwagę na to, że opiekunowie medyczni zatrudnieni w szpitalach i Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych są traktowani jako personel medyczny, ale już w domach opieki społecznej nie. - Uważamy, że grupa opiekunów medycznych zatrudniona w DPS-ach, zasługuje na taką samą zmianę w przepisach, jakiej doczekają się pielęgniarki zatrudnione w DPS-ach, ponieważ wykonują oni te same świadczenia medyczne, co opiekunowie zatrudnieni w placówkach medycznych, takich jak Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze czy szpitale, z tymi samymi kwalifikacjami. Praca opiekunów w DPS-ach niczym nie różni się od pracy opiekunów w ZOL-ach, bo pacjenci są w takich samych stanach zdrowotnych, a nawet gorszych i często wymagają intensywnej opieki" - podkreślają przedstawiciele opiekunów medycznych z DPS w Gorzycach, DPS dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Kędzierzynie Koźlu, DPS Orzesze, DPS Złota Jesień w Raciborzu i Miejskiego DPS w Rybniku.

W tej sprawie przedstawiciele opiekunów medycznych z DPS-ów spotkali się 25 lipca z senator Ewą Gawędą. Wizyta w biurze senatorskim pani senator była pokłosiem spotkania konsultacyjnego pn. „Ujęcie Domów Pomocy Społecznej w Strategii Rozwoju Usług Społecznych”, które 11 lipca odbyło się w Raciborzu. Tam przedstawiciele opiekunów medycznych zasygnalizowali problem. - Postaram się rozeznać sytuację i sprawdzić, co można w tej sprawie zrobić, tak by opiekunowie medyczni z domów pomocy społecznej zostali podobnie umocowani w przepisach, jak pielęgniarki w tych samych placówkach, a więc by byli traktowani jako osoby wykonujące zawód medyczny i mogły otrzymać ustawową podwyżkę - mówi senator Ewa Gawęda. Podkreśla jednak, że na ten moment trudno stwierdzić na ile te starania przyniosą skutek, bowiem są to regulacje przygotowywane przez rząd, a ten musi wziąć pod uwagę możliwości sfinansowania podwyżek.

Autor: materiał nadesłany/Biuro senatorskie Ewa Maria Gawęda, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.