Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 czerwca 202219:59

Michał Fita do Dariusza Polowego: może czas podać się do dymisji!

Michał Fita do Dariusza Polowego: może czas podać się do dymisji! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Były wiceprezydent i koalicjant Dariusza Polowego jako obywatel skorzystał z prawa do wystąpienia na sesji Rady Miasta w ramach dyskusji na temat raportu o stanie Raciborza. Mówił, że Racibórz to miasto z papieru. Polowy miał być pewnym człowiekiem, a jest człowiekiem pewnym siebie, który skłóca. – Hejterzy czas start! – zakończył wystąpienie.

Michał Fita, dziś szef Tkalni Kietrz, lider Radnych Niezależnych, zabrał głos, bo – jak oświadczył – czuje się okłamany i oszukany, choć podziękował Polowemu, że go zwolnił, bo dziś dzięki temu nie musi firmować tej polityki i tej władzy. Mówił, że Polowy nie dotrzymał obietnic. Miała być zgoda i współpraca. Tymczasem – przekonywał Fita – prezydent skłócił i zraził wszystkie środowiska - sportowców, nauczycieli, rodziców i radnych. - Mieszkańcy są zmęczeni toczeniem wojen, konferencjami, rzucaniem słów na wiatr – przekonywał.

Jego zdaniem Racibórz traci. Zamiast rozwoju jest dreptanie w miejscu, wiecznie konflikty, przepychanki. Brakuje gospodarza, który łączy, a nie dzieli. - Ponosimy konsekwencje pańskiej polityki dziel i rządź. Mieszkańcy w tym i ja zaufaliśmy Panu, dziś widzimy, czym jest Polowy dialog i ile warte są te obietnice – dodał. Mówił o licznych ulotkach, bilbordach, konferencjach, ale też utraconym zaufaniu, którego nie da się odzyskać. – Nie można sprawować urzędu wymagającego zaufania bez braku zaufania – skwitował.

- Chylę czoła przed urzędnikami, którzy przygotowali raport i pracowali na pańskie zasługi, ale wypada pan słabo – oznajmił Fita. Potem wyliczał, co miało być, a czego nie ma.

- Nadal nie mamy lodowiska, za którego brak zostałem zwolniony – oświadczył. Mówił o opieszałości i rozgrywaniu polityki, przez którą nie ma dziś obiektu za 11 mln zł. Przy dzisiejszych cenach jest to już nierealne. - Bezpowrotnie zmarnował pan szansę – oznajmił. – Będzie mała ślizgawka pod namiotem. To nieudolność, niegospodarność, strata czasu i pieniędzy – dodał.

Było o niszczejącym w podbaseniu H2Ostróg sprzęcie gimnastycznym dla stadionu, braku nowych mieszkań, mimo że miasto ma swoje towarzystwo budownictwa społecznego, gotowy projekt na Łąkową, Miejski Zarządu Budynków i tereny pod nowe bloki. – Miasto ma wszelkie potrzebne zasoby, nie potrzebowało SIM-u – dodał Fita, mówiąc o zmarnowanej szansie w kontekście rozwoju Eko-Okien. Setki mieszkańców dojeżdżających do Kornic z całego regionu mogło zamieszkać w Raciborzu, tu wydawać pieniądze, zasilać przedszkola, szkoły i firmy. – To niewykorzystane szanse na rozwój i walkę z depopulacją. Miasto się kurczy i nic się z tym nie robi. Nowy żłobek będzie pusty i kosztowny w utrzymaniu – mówił Fita.

Fita wspomniał o rdzy rozlewającej się na Długiej z ustawionych donic, zaniedbanych łąkach przypominających miejską dżunglę i pustym, betonowym placu Długosza, który miał być zabudowany. Skoro inwestor się wycofał, to – jak przekonywał - należałoby go zamienić przynajmniej na zielony parking. – To smutna wizytówka miasta, świadcząca o waszej nieudolności, symbol waszych rządów – oświadczył Fita. Obecny prezydent, przypomnijmy, zrezygnował z planów modernizacji placu Długosza i oddał pozyskane w minionej kadencji na ten cel miliony z UE. Było o utraconym inwestorze na żwirownie, bo nie było chęci rozmowy i komunikacji. – Dziś byłby to zagospodarowany, bezpieczny teren – dodał.

- Realizujecie tylko swoje pomysły, za publiczne pieniądze, bez słuchania zdania mieszkańców. Gdyby było inaczej, to powstawałaby już zielone płuca Ostroga – wyliczał Fita.

Pytał o koszty spraw sądowych ze zwalnianymi pracownikami i koszty zwiększania etatów. – Mamy piękne drukowane publikacje, liczne ulotki dbające o pana PR, biuletyn o ścieżkach rowerowych, ale czy poza odcinkiem Łężczok-Markowice i na Bema powstał jakiś nowy odcinek? Co w temacie drogi do Lekartowa? – usłyszeli radni.

Na koniec było o bilansie czteroletni rządów Dariusza Polowego i zwalaniu winy na innych. – Winda, SOWA, pumptruck wpisany do budżetu przez opozycyjnych radnych i żłobek - Fita szczerze gratulował tych inwestycji, ale pozyskanie pieniędzy z rządowego programu Maluch Plus nie czyni superbohatera – uznał były wiceprezydent. – Ile nowych budynków powstało, co z lodowiskiem, żwirownią, linią kolejową Racibórz-Głubczyce, placem Długosza, starym szpitalem? – powtórzył pytania, nazywając flagowy projekt prezydenta, czyli Unię Racibórz studnią bez dna. – To rozczarowanie, miało być jasno i transparentnie – dodał.

- Najpierw winny był Fita, potem szalona koalicja, ciekawe co teraz przeczytamy w internetowych forach i usłyszymy na konferencjach prasowych – mówił wiceprezydent. – Można zwalać na innych, ale tak robią dzieci – podkreślił Fita.

Było o osobistych relacjach nie do przecenienia. Zdaniem Fity są ważne, o ile są wcielone w życie, a relacje poprawne, nie tylko z politykami, ale współpracownikami, urzędnikami i radnymi.

- Miał być pewny człowiek, jest człowiek pewny siebie. Racibórz to miasto z papieru, ale nawet najpiękniej zadrukowany nie powoduje, że wypada dobrze. Miał być amerykański sen. Może to czas, by samemu się podać do dymisji. Hejterzy, czas start – zakończył Michał Fita.

Michał Fita kandydował w 2018 r. na urząd prezydenta. W I turze zajął trzecie miejsce. W drugiej poparł Dariusza Polowego, obejmując potem funkcję wiceprezydenta. Został odwołany w październiku 2020 r. Więcej: Prezydent Dariusz Polowy odwołał wiceprezydenta Michała Fitę. Koniec koalicji!

Sesja jest transmitowana na żywo. Zapis wystąpienia będzie dostępny w biuletynie informacji publicznej. O komentarz do wystąpienia M. Fity poprosimy prezydenta Dariusza Polowego podczas comiesięcznej posesyjnej konferencji prasowej z pełnym zapisem wideo na YouTube.com

Autor: red., fot. arch. portalu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 sierpnia 202209:03

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

Doszło do zaprószenia ognia w uprawach. Ogień strawił zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się ograniczyć straty.

red., fot. poglądowe/arch. OSP Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202221:31

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. pixabay.com/Salamandern
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202219:12

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO]

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

W remizie parkuje już dobrze wyposażony ciężki Jelcz 415 rocznik 1992. Jednostka musiała przebudować wjazd do garażu. Wóz dziś, 11 sierpnia, tuż po północy wyjechał do akcji gaszenia pożaru garażu przy ul. Głównej.

red.
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202209:14

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO]

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali strażacy z PSP Racibórz w trakcie minionej służby. Połowę z nich stanowiło usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła czwartkowym popołudniem nad powiatem. Odnotowano także zadymienie przy Ogrodowej oraz zdarzenie drogowe przy Opawskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Filip Sulski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.