W bibliotece rozmawiano o problemach osób z niepełnosprawnościami

7 kwietnia w raciborskiej bibliotece odbyła się konferencja "Ułatwiamy życie osobom z niepełnosprawnościami. Dobre praktyki". Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli lokalnych oraz ogólnopolskich instytucji i organizacji zajmujących się wspieraniem osób niepełnosprawnych. Wydarzenie współorganizował Warsztat Terapii Zajęciowej w Raciborzu.
Konferencję otworzyła Małgorzata Szczygielska – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, która przywitała zaproszonych gości, przedstawiła szczegółowy program konferencji i krótko opowiedziała o projekcie „Biblioteka bez barier”, w ramach którego zorganizowano konferencję.
Projekt finansowany ze środków unijnych obejmuje działania dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla seniorów, osób bezrobotnych oraz dla młodzieży. Przez trzy lata realizacji projektu biblioteka przeprowadziła dziesiątki działań, które zwiększyły dostępność oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz pozwoliły zintegrować i zaktywizować nowe grupy lokalnej społeczności. Dzięki projektowi zawiązała się stała współpraca z ośrodkami wspierającymi osoby niepełnosprawne, a oferta biblioteki adresowana dla tych osób stale się powiększa.
Po wprowadzeniu, Dyrektor biblioteki oddała głos Marzenie Mróz – koordynatorce projektu „Biblioteka bez barier”, która bardziej szczegółowo zreferowała działania adresowane do osób z niepełnosprawnościami.
Z kolejną prezentacją wystąpiła Magdalena Procajło - Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Dom”. Stowarzyszenie od 2013 roku wpiera osoby z zaburzeniami psychicznymi świadcząc pomoc dla 35 osób z powiatu raciborskiego. Następnie głos zabrała Magdalena Soroka – Przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych, która opowiedziała o sposobie i warunkach działalności Rady.
Szczególną uwagę wzbudziło wystąpienie Piotra Kuźniaka z Wrocławia – Prezesa Fundacji Imago, Przewodniczącego Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych (Dolny Śląsk) oraz przedstawiciela Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Os. Niepełnosprawnych. Gość opowiedział o praktyce wspierania członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez ofertę tzw. opieki wytchnieniowej. Usługi tego rodzaju skutecznie pomagają opiekunom i są stosowane w Polsce od ponad 3 lat, jednak nie wszędzie zostały już wdrożone, jak np. w Raciborzu. Bardzo praktyczna wiedza, skierowana do przedstawicieli władz i organizacji wzbudziła szczególnie duże zainteresowanie publiczności.
Po przerwie rozpoczęto II sesję konferencji, którą rozpoczęła Monika Frysztak. Kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy placu Wolności opowiedziała o doświadczeniach nowopowstałej placówki, która w różnej formie obejmuje wsparciem 30 mężczyzn i 30 kobiet z Raciborza. W ramach swojej działalności, w 2021 roku placówka uruchomiła 20 mieszkań wspomaganych.
Podczas kolejnego wystąpienia, Dorota Kerner i Mateusz Kołtowski z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które zajmuje się realizacją zadań finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej, opowiedzieli o ofercie PFRON i praktycznych aspektach ubiegania się o wsparcie m.in. w postaci dofinansowania.
Ostatnią prezentację przedstawił Franciszek Mandrysz – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, który opowiedział o 25 letniej historii placówki, najważniejszych aspektach pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz problemach widocznych do rozwiązania w Raciborzu.
Konferencję zakończyła Małgorzata Szczygielska, dziękując wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za merytoryczną dyskusję i wyraziła nadzieję, że podobne spotkania będą kontynuowane w przyszłości.
Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Biblioteka bez barier” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany