Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 kwietnia 202219:01

W bibliotece rozmawiano o problemach osób z niepełnosprawnościami

Reklama
Racibórz:

7 kwietnia w raciborskiej bibliotece odbyła się konferencja "Ułatwiamy życie osobom z niepełnosprawnościami. Dobre praktyki". Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli lokalnych oraz ogólnopolskich instytucji i organizacji zajmujących się wspieraniem osób niepełnosprawnych. Wydarzenie współorganizował Warsztat Terapii Zajęciowej w Raciborzu.

Konferencję otworzyła Małgorzata Szczygielska – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, która przywitała zaproszonych gości, przedstawiła szczegółowy program konferencji i krótko opowiedziała o projekcie „Biblioteka bez barier”, w ramach którego zorganizowano konferencję.

Projekt finansowany ze środków unijnych obejmuje działania dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla seniorów, osób bezrobotnych oraz dla młodzieży. Przez trzy lata realizacji projektu biblioteka przeprowadziła dziesiątki działań, które zwiększyły dostępność oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz pozwoliły zintegrować i zaktywizować nowe grupy lokalnej społeczności. Dzięki projektowi zawiązała się stała współpraca z ośrodkami wspierającymi osoby niepełnosprawne, a oferta biblioteki adresowana dla tych osób stale się powiększa.

Po wprowadzeniu, Dyrektor biblioteki oddała głos Marzenie Mróz – koordynatorce projektu „Biblioteka bez barier”, która bardziej szczegółowo zreferowała działania adresowane do osób z niepełnosprawnościami.
Z kolejną prezentacją wystąpiła Magdalena Procajło - Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Dom”. Stowarzyszenie od 2013 roku wpiera osoby z zaburzeniami psychicznymi świadcząc pomoc dla 35 osób z powiatu raciborskiego. Następnie głos zabrała Magdalena Soroka – Przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych, która opowiedziała o sposobie i warunkach działalności Rady.

Szczególną uwagę wzbudziło wystąpienie Piotra Kuźniaka z Wrocławia – Prezesa Fundacji Imago, Przewodniczącego Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych (Dolny Śląsk) oraz przedstawiciela Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Os. Niepełnosprawnych. Gość opowiedział o praktyce wspierania członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez ofertę tzw. opieki wytchnieniowej. Usługi tego rodzaju skutecznie pomagają opiekunom i są stosowane w Polsce od ponad 3 lat, jednak nie wszędzie zostały już wdrożone, jak np. w Raciborzu. Bardzo praktyczna wiedza, skierowana do przedstawicieli władz i organizacji wzbudziła szczególnie duże zainteresowanie publiczności.

Po przerwie rozpoczęto II sesję konferencji, którą rozpoczęła Monika Frysztak. Kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy placu Wolności opowiedziała o doświadczeniach nowopowstałej placówki, która w różnej formie obejmuje wsparciem 30 mężczyzn i 30 kobiet z Raciborza. W ramach swojej działalności, w 2021 roku placówka uruchomiła 20 mieszkań wspomaganych.

Podczas kolejnego wystąpienia, Dorota Kerner i Mateusz Kołtowski z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które zajmuje się realizacją zadań finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej, opowiedzieli o ofercie PFRON i praktycznych aspektach ubiegania się o wsparcie m.in. w postaci dofinansowania.

Ostatnią prezentację przedstawił Franciszek Mandrysz – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, który opowiedział o 25 letniej historii placówki, najważniejszych aspektach pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz problemach widocznych do rozwiązania w Raciborzu.

Konferencję zakończyła Małgorzata Szczygielska, dziękując wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za merytoryczną dyskusję i wyraziła nadzieję, że podobne spotkania będą kontynuowane w przyszłości.
Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Biblioteka bez barier” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Autor: Biblioteka Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 listopada 202206:12

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Mikołaj Uchman
Aktualności24 listopada 202213:57

Na Płoni działa już nowy PSZOK [FOTO i WIDEO]

Na Płoni działa już nowy PSZOK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ruszył co prawda już w październiku, ale dziś oficjalnie poinformował o tym prezydent Dariusz Polowy. Kosztował 3,5 mln zł. 2,5 mln zł to unijne dofinansowanie.

red.
Aktualności25 listopada 202211:43

Siedem osób aresztowanych za wytwarzanie środków dopingujących

Siedem osób aresztowanych za wytwarzanie środków dopingujących - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, fot. policja.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności24 listopada 202222:12

Sukces Punktu Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim

Sukces Punktu Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowy Zamku Piastowskiego
Biznes24 listopada 202212:07

Zarząd Rafametu o wynikach spółki po trzech kwartałach

Zarząd Rafametu o wynikach spółki po trzech kwartałach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał prasowy spółki/Magdalena Matusik
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.