Ruszają prace polowe więc policja przypomina, co zrobić z... niewybuchem

Od końca II wojny światowej minie w tym roku w maju 77 lat, ale na ziemi raciborskiej wciąż pozostało wiele pamiątek po globalnym konflikcie. Toczyły się u nas ciężkie walki od stycznia do kwietnia 1945 r.
Poprzednie lata to przynajmniej kilkanaście przypadków odkryć niewybuchów i niewypałów z czasów II wojny światowej, od dużych bomb, jak to miało miejsce w 2008 r. przy Opawskiej, bo mniejsze pociski.
- Pierwszą najważniejszą zasadą w przypadku odnalezienia niewybuchu jest zachowanie najwyższej ostrożności. Nie wolno dotykać znalezisku. Dobrze jest też wyraźnie oznakować miejsce odnalezienia niewybuchu w celu ostrzeżenia osób postronnych, aby nie narażać ich bezpośrednio na niebezpieczeństwo - przypomina policja.
Po znalezieniu niewybuchu należy niezwłocznie powiadomić policję. Funkcjonariusze w dalszych krokach powiadomią patrol saperski, który zabezpieczy ładunek. To mundurowi na miejscu podejmują decyzję czy niewybuch może grozić bezpieczeństwu osób postronnych i czy konieczne jest organizowanie ewakuacji.
Podczas zgłaszania należy dokładnie określić miejsce oraz podać szczegółowy opis znalezionego przedmiotu. Jeśli znalezisko znajduje się w miejscu trudnym do zlokalizowania, np. pole wtedy pozostańmy na miejscu do czasu przybycia służb.
Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie możemy lekceważyć znaleziska. Ładunek znajdujący się w pocisku może w każdej chwili detonować.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz