Środowisko nauczycielskie pożegnało śp. Józefa Kozika

- 16 marca w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela na Ostrogu rodzina, przyjaciele i środowisko nauczycieli pożegnało śp. Józefa Kozika.
Józef Kozik urodził się 1 kwietnia 1930 roku w Kamyszowie, powiat Pińczów, województwo kieleckie. Po ukończeniu szkoły podstawowej w roku 1947 został przyjęty do Państwowego Liceum Pedagogicznego w Tarnowskich Górach, które ukończył 15 maja 1950 r. Od 16 maja 1950 r. do końca roku szkolnego zostaje zatrudniony w Szkole Podstawowej w Kędzierzynie, gdzie uczy w klasach I – IV. Po ukończeniu kursu przysposobienia obronnego zostaje przeniesiony do Opola, gdzie uczy tego przedmiotu w Liceum Ogólnokształcącym.
1 września 1953 r. Kuratorium Oświaty w Opolu przenosi go do Liceum Pedagogicznego w Raciborzu, a w roku następnym obejmuje stanowisko kierownika internatu Studium Nauczycielskiego w Raciborzu. Od 1 września 1954 r. wraca do szkolnictwa podstawowego i pracuje jako nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu, potem jako kierownik Szkoły Podstawowej nr 5 i kierownik Szkoły Podstawowej nr 13.
W roku 1967 został powołany na stanowisko zastępcy inspektora szkolnego w Powiatowej Radzie Narodowej, a po reformie administracji państwowej na takie stanowisko w Urzędzie Miejskim w Raciborzu. W 1984 r. na własną prośbę rezygnuje z pracy z myślą przejścia na emeryturę, ale na prośbę władz miejskich w Kuźni Raciborskiej został zatrudniony na stanowisku dyrektora Państwowego Zakładu Wychowawczego w Rudach.
Oprócz pracy zawodowej pełnił wiele funkcji społecznych, m.in. Prezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Szkolnego Związku Sportowego.
W 1955 roku zawarł związek małżeński z Heleną, nauczycielką w SP 1. Razem mieli dwie córki, z których był bardzo dumny.
Za pracę zawodową i społeczną był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany przez władze państwowe i oświatowe. Otrzymał m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski, Honorową Odznakę Ruchu Przyjaźni Harcerstwa, Odznakę Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz podziękowania Prezydenta Miasta Racibórz.
Członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego był od 1 września 1950 r. Za działalność związkową w 1971 r. otrzymał Złotą Odznakę ZNP. W 2020 r. z okazji jubileuszu 115 Lat ZNP otrzymał gratulacje oraz statuetkę za 70 lat przynależności do Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Zmarł 13 marca 2022 r. w wieku 91 lat.
Zawsze z dużym sentymentem wspominać będziemy chwile spędzone w Twoim towarzystwie. Zarówno te w Twoim ukochanym ogrodzie, w którym z uśmiechem pokazywałeś rośliny tam posadzone, jak również miłe chwile rozmów w trakcie wizyt domowych. Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci pogodny i uśmiechnięty.
Teresa Ćwik, Prezes Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.