Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 marca 202222:15

Całodobowe dyżury na dworcu w Chałupkach, bo Ukraińcy wysiadają tu... przez pomyłkę

Całodobowe dyżury na dworcu w Chałupkach, bo Ukraińcy wysiadają tu... przez pomyłkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Celem ich podróży z granicy wschodniej jest czeski Bohumín, skąd podróżują dalej w głąb Czech albo do Austrii. Na biletach mają jednak napisane Przemyśl-Chałupki i omyłkowo wysiadają na polskiej stacji. 

W zeszły piątek mąż p. Iwony, jednej z mieszkanek Chałupek, zauważył na dworcu grupę około dwudziestu pięciu Ukraińców, w tym babcię z 1,5-rocznym wnuczkiem. Dziecko spało na ławce owinięte w kurtkę. Ukraińcy przez pomyłkę wyszli z pociągu. Stali na peronie, nie wiedzieli, co ze sobą robić. Polak chciał ich zaprosić do swojego domu, ale ci odmówili. - Są nieufni, bo się boją, nie wiedzą z kim mają do czynienia - relacjonuje kobieta. Małżeństwo zorganizowało więc catering przy chałupeckim dworcu, a potem odwiozło Ukraińców do Bohumína.

Potem pani Iwona zadzwoniła do sołtyski Chałupek i do wójta, żeby zorganizować pomoc. Problem dotyczył starego dworca, przejętego niedawno przez gminę od PKP. Niektórzy mieszkańcy mieli za złe gminie, że urząd nie udostępnił budynku, by Ukraińcy mogli się tam schronić. - Nie mogliśmy tego zrobić, bo jest w złym stanie technicznym. Coś przecież komuś mogło się stać - tłumaczy wójt Grzegorz Utracki. Postawiono jednak namiot. Zapewniono poczęstunek. Osoby, które zaangażowały się w pomoc mogły skorzystać z pomieszczenia prywatnej firmy w budynku dworca. Mieszkańcy prywatnymi samochodami zaczęli przewozić Ukraińców do Bohumína. Gmina zapewniła, że pokryje koszty. - W Bohumínie miasto przygotowało poczekalnię z ciepłymi posiłkami - mówi Andrzej Kaczor, zaangażowany w pomoc Ukraińcom. Jego syn, obok innych mieszkańców, przewozi ich do sąsiedniego czeskiego miasta. 

W niedzielę część starego dworca zaadaptowano na skład darów. Mieszkańcy Chałupek i innych miejscowości przekazali tu sporo pożywienia i ubrań. W ogrzewanym pomieszczeniu prowadzone są całodobowe dyżury. Mogą tu przebywać, jeśli wyrażą taką wolę, Ukraińcy. Mieszkańcy przygotowują tu też kanapki i przekazują do pociągów. Jeśli ktoś omyłkowo wysiądzie w Chałupkach, może liczyć na szybki przewóz do Czech. Dziś gmina ustawiła dodatkowo namiot z ławkami i kocami.

- Wspaniali ludzie - nie kryje zachwytu pani Anna z Ukrainy, od 32 lat w Polsce, od 22 lat w Chałupkach. Jest pełna uznania dla mieszkańców Chałupek i władz gminy. Sama pomaga na stacji jako tłumacz. W organizację wsparcia zaangażował się też miejscowy proboszcz.

Wieczorem, kiedy byliśmy na dworcu, spotkaliśmy rodzinę z Kijowa - matkę, córkę i jej dwóch synów. Czekali aż odbierze ich samochodem krewna, mieszkająca w Czechach. Z porannego pociągu omyłkowo wysiadło 13 osób. Z popołudniowego z Przemyśla też chcieli wysiadać Ukraińcy, ale zostali poinformowano, że mają jechać dalej. Z pierwszego z dwóch wieczornych pociągów próbowała wyjść starsza Ukrainka z wnuczką. Jechała do Pragi. Z kolejnego próbowały wyjść dwie rodziny, też zmierzające do Pragi. Ich też poinformowano, że muszą jechać dalej. - Problem w tym, że konduktor i obsługa pociągu nie udzielają informacji - uważa Andrzej Kaczor. - Interweniowałem już w tej sprawie w PKP. Powinno się to zmienić. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Bohumína - zapewnia wójt Utracki i dziękuje wolontariuszom z Chałupek. Podobnie jak inne samorządy województwa śląskiego, gmina Krzyżanowice przygotowała miejsca dla uchodźców i wsparcie dla tych, którzy decydują się przyjąć ich w swoich domach. 

Autor: (waw), fot. red., UG Krzyżanowice, Andrzej Kaczor, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Aktualności28 września 202211:38

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
red., fot. M. Musioł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności29 września 202215:09

Bon turystyczny dłużej

Bon turystyczny dłużej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Aktualności28 września 202210:46

Babia Góra i Pilsko celem kolejnej raciborskiej wyprawy górskiej

Babia Góra i Pilsko celem kolejnej raciborskiej wyprawy górskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pixabay.com/JerzyGorecki
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.