Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 stycznia 202220:05

Polowy pokazał projekt lodowiska. Ma kosztować 24 mln zł [FOTO]

Reklama
Racibórz:

W tej cenie będzie obiekt całoroczny, poza lodowiskiem obejmujący odnowioną kręgielnię, szatnie, zaplecze gastronomiczne i strefa fitness z siłownią. Koncepcję poznali dziś radni komisji finansów.

Początkowo miał być tani, nie droższy jak 5 mln zł obiekt kryty dachem z pcw, w miejscu Piastora. Potem radni uznali, że ma być normalny dach, taki jak w koncepcji byłego wiceprezydenta Michała Fity. Dziś okazało się, że Dariusz Polowy poszedł jeszcze dalej, co prawda nie sięgnął po wzorce z olimpijskich obiektów w Pekinie, ale rozmachu nie można odmówić. Kwota 24 mln zł robi wrażenie. To ma być pożegnanie z czasami Gierka.

- Projektant, po zapoznaniu się z założeniami i tym, co mamy na ulicy Zamkowej, zaproponował rozwiązanie, które w pierwszym momencie mogłoby się wydawać zaskakujące. W nowej koncepcji tafla lodowiska miałaby 26x56 metrów, co odpowiada wielkości pełnowymiarowego boiska hokejowego. W ramach koncepcji przewidziano parking na 75 miejsc. Sam budynek lodowiska byłby połączony ze zrewitalizowanym budynkiem kręgielni. Dzięki temu otrzymamy nową kręgielnię, szatnie, zaplecze gastronomiczne, co umożliwi organizowanie wydarzeń, typu urodziny. Obiekt będzie całoroczny, zaplanowano strefę fitness z siłownią, które znalazłyby się nad kręgielnią. Dzięki zaproponowanych rozwiązaniom na Zamkowej praktycznie pożegnamy się z epoką Edwarda Gierka, bo chyba właśnie wtedy to było budowane. Jeśli chodzi o finansowanie, to przy dzisiejszych cenach należy się liczyć z wydatkiem 24 milionów złotych. Można w to zaangażować środki z RFIL, w kwocie 9,2 mln, resztę musiałoby wyłożyć miasto. Zadanie zostało zapisane w WPF na dwa lata – mówił prezydent.

Zapis obrad komisji

Po prezentacji głos zabrał radny Piotr Klima. – Jaki był koszt tego opracowania? – dociekał. – Nie jestem w stanie teraz udzielić odpowiedzi, zajmował się tym OSiR. Przygotuję to na sesję – odparł włodarz.

- To milion, półtora, czy dwa? Gdzie my żyjemy, żeby nie było wiadomo, ile wydajemy na takie dokumenty – grzmiał radny, dopytując, czemu nie działa lodowisko obecne. – Przecież wszystko tam jest i działa. Ja wam powiem czemu jest jak jest. Z oficjalnych źródeł wynika, że lodowisko nie działa na Zamkowej, bo działa to na Rynku. Czy to tak trudno uruchomić? – dopytywał radny Klima.

– Trudno uruchamiać coś, co ma już ponad trzydzieści lat i naprawdę trudno o naprawy i części – odpowiedział prezydent.

Zdanie wyraził także przewodniczący komisji. – Nie jest to lodowisko, które można by nazwać nowoczesnym. Ale ciągle działa, co nieco zostało wymienione. A nie działa, bo się nie opłaca – powiedział M. Lenk.

O finansowanie dopytywała radna Anna Szukalska. – Założył pan kwotę z RFIL w wysokości 9 mln. Czy zakłada pan, że dostanie kolejne środki na to samo? – pytała. – Środki są już na naszym koncie, możemy je przeznaczyć na tę inwestycję, pod warunkiem, że poinformujemy wojewodę o zmianie – odparł Dariusz Polowy.

- Czy coś nas ponagla, by tę uchwałę podjąć akurat na tej sesji? Co stoi za tym, że dostajemy to za pięć dwunasta? Przy takiej kwocie powinniśmy informację o tym dostać co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem – pytał radny Marian Czerner.

– Zawsze można wszystko odłożyć. Ale proszę zauważyć, że im szybciej zaczniemy to być może zmieścimy się w zakładanych kosztach. Ewentualne odsuwanie w czasie może spowodować wzrost cen – odpowiedział włodarz.

Głos zabrał przewodniczący Mirosław Lenk. – Zadanie jest niewątpliwie kosztowne, ale kompleksowe podejście do tematu Zamkowej jest ważne. Warto myśleć kompleksowo niż robić odcinkami i coś zostawiać na później. Pan Marian Czerner ma jednak rację, że czasu do sesji jest mało. Chcielibyśmy jednak wiedzieć, czy nas na pewno na to stać, bo przyznam, że to jednak full wypas – stwierdził.

- Gdy projektant przyszedł z tą koncepcją, to przyznam, że byłem zaskoczony, a nawet powiem, że nie tego oczekiwałem. Po chwili refleksji zdecydowałem, że warto to państwu przedstawić. W tej koncepcji działka jest racjonalnie wykorzystana, a w tym założeniu nie da się, niestety, tego etapować. Dzięki temu zyskamy jednak wiele atutów, w tym to, że cały OSiR będzie przy Zamkowej nowy, a dodatkowo będzie reprezentował poziom XXI wieku – powiedział Dariusz Polowy.

Do dyskusji dołączył radny Henryk Mainusz. – Od kiedy pan dysponuje tą koncepcją? – dociekał. – W tej formie od tygodnia – odpowiedział włodarz. – Czyli wprowadził pan to dziś, żeby było śmiesznie? Mamy się w dwa dni zastanowić i przetrawić? – mówił rajca z Ocic.

– Przedstawiam państwu zwiększenie finansowania tego zadania o 12 mln, bo taką kwotę już mamy zarezerwowaną. Można jednak odzyskać pewną część kosztów, pod warunkiem, że zajmować będzie się tym OSiR. Będzie to około miliona złotych. Warto się także zastanowić, czy dla tego zadania nie powołać spółki celowej, by móc odzyskać cały VAT – odpowiedział prezydent.

– A czym by się ta spółka miała zajmować? – dociekał radny. – Taka spółka nie musi nic robić, poza tym, że będzie założona właśnie w celu odzyskania VAT, a następnie może obiekt wynająć OSiR-owi. Nie trzeba jednak podejmować decyzji już teraz – stwierdził włodarz.

Do dyskusji wrócił radny Klima. – Nie wiem, czy się cieszyć, czy smucić, czy co robić. Być może niebawem prezydenci wtrącą mnie do więzienia, ale twierdzenie pana prezydenta, że rezygnujemy z epoki Gierka, to jest dla mnie śmieszne. Czy teraz będziemy burzyć wszystkie wieżowce, dworzec PKP i PKS i szkoły? Jeśli tak, to ja w tym więzieniu będę siedział i się śmiał – stwierdził radny aptekarz.

Radny Marian Czerner stwierdził także, że ta koncepcja go nie zaskoczyła. – Dwa lata temu o takim rozwiązaniu myśleliśmy razem z Michałem Fitą. Wtedy jednak doszliśmy do wniosku, że będzie to rozwiązanie za drogie. Teraz jednak widzę, że jest brane pod uwagę. Skoro wiedział pan już wcześniej i miał koncepcję, czemu nie zrobił pan spotkania w tym temacie? Łatwiej byłoby się oswoić z podjęcie tej trudnej decyzji – powiedział rajca.

Uchwały poddano pod głosowanie. Obie uchwały i autopoprawka uzyskały pozytywną opinię komisji, choć większość radnych wstrzymała się od głosu.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności3 grudnia 202209:26

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką?

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał RPP/fot. Victoria_Watercolor/pixabay.com
Reklama
Aktualności2 grudnia 202220:49

Moczka od Jabłonek, karoca i rozświetlona choinka

Moczka od Jabłonek, karoca i rozświetlona choinka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, Jan Ptak
Aktualności2 grudnia 202209:11

Raport 998. Dwa pożary sadzy w kominach

Raport 998. Dwa pożary sadzy w kominach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Kobyla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja2 grudnia 202215:59

Wieczór poezji w szkole w Krzyżanowicach

Wieczór poezji w szkole w Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/ M. Kowalska
Sport2 grudnia 202206:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności2 grudnia 202210:20

Stadion Śląski gospodarzem wielkiego wydarzenia e-sportowego!

Stadion Śląski gospodarzem wielkiego wydarzenia e-sportowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowy Stadionu Śląskiego, fot. Patryk Pyrlik/UMWS
Reklama
Reklama
Sport3 grudnia 202215:58

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO]

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po wielu latach starań boisko Unii Racibórz przy ulicy Srebrnej przejdzie gruntowny remont. Dziś, 3 grudnia 2022, rozegrano spotkanie pożegnalne. Zmierzyły się zespoły młodzików Unii i Górnika.

opr. (greh), fot. Piotr Bednarz
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.