Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 stycznia 202220:05

Polowy pokazał projekt lodowiska. Ma kosztować 24 mln zł [FOTO]

Polowy pokazał projekt lodowiska. Ma kosztować 24 mln zł [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W tej cenie będzie obiekt całoroczny, poza lodowiskiem obejmujący odnowioną kręgielnię, szatnie, zaplecze gastronomiczne i strefa fitness z siłownią. Koncepcję poznali dziś radni komisji finansów.

Początkowo miał być tani, nie droższy jak 5 mln zł obiekt kryty dachem z pcw, w miejscu Piastora. Potem radni uznali, że ma być normalny dach, taki jak w koncepcji byłego wiceprezydenta Michała Fity. Dziś okazało się, że Dariusz Polowy poszedł jeszcze dalej, co prawda nie sięgnął po wzorce z olimpijskich obiektów w Pekinie, ale rozmachu nie można odmówić. Kwota 24 mln zł robi wrażenie. To ma być pożegnanie z czasami Gierka.

- Projektant, po zapoznaniu się z założeniami i tym, co mamy na ulicy Zamkowej, zaproponował rozwiązanie, które w pierwszym momencie mogłoby się wydawać zaskakujące. W nowej koncepcji tafla lodowiska miałaby 26x56 metrów, co odpowiada wielkości pełnowymiarowego boiska hokejowego. W ramach koncepcji przewidziano parking na 75 miejsc. Sam budynek lodowiska byłby połączony ze zrewitalizowanym budynkiem kręgielni. Dzięki temu otrzymamy nową kręgielnię, szatnie, zaplecze gastronomiczne, co umożliwi organizowanie wydarzeń, typu urodziny. Obiekt będzie całoroczny, zaplanowano strefę fitness z siłownią, które znalazłyby się nad kręgielnią. Dzięki zaproponowanych rozwiązaniom na Zamkowej praktycznie pożegnamy się z epoką Edwarda Gierka, bo chyba właśnie wtedy to było budowane. Jeśli chodzi o finansowanie, to przy dzisiejszych cenach należy się liczyć z wydatkiem 24 milionów złotych. Można w to zaangażować środki z RFIL, w kwocie 9,2 mln, resztę musiałoby wyłożyć miasto. Zadanie zostało zapisane w WPF na dwa lata – mówił prezydent.

Zapis obrad komisji

Po prezentacji głos zabrał radny Piotr Klima. – Jaki był koszt tego opracowania? – dociekał. – Nie jestem w stanie teraz udzielić odpowiedzi, zajmował się tym OSiR. Przygotuję to na sesję – odparł włodarz.

- To milion, półtora, czy dwa? Gdzie my żyjemy, żeby nie było wiadomo, ile wydajemy na takie dokumenty – grzmiał radny, dopytując, czemu nie działa lodowisko obecne. – Przecież wszystko tam jest i działa. Ja wam powiem czemu jest jak jest. Z oficjalnych źródeł wynika, że lodowisko nie działa na Zamkowej, bo działa to na Rynku. Czy to tak trudno uruchomić? – dopytywał radny Klima.

– Trudno uruchamiać coś, co ma już ponad trzydzieści lat i naprawdę trudno o naprawy i części – odpowiedział prezydent.

Zdanie wyraził także przewodniczący komisji. – Nie jest to lodowisko, które można by nazwać nowoczesnym. Ale ciągle działa, co nieco zostało wymienione. A nie działa, bo się nie opłaca – powiedział M. Lenk.

O finansowanie dopytywała radna Anna Szukalska. – Założył pan kwotę z RFIL w wysokości 9 mln. Czy zakłada pan, że dostanie kolejne środki na to samo? – pytała. – Środki są już na naszym koncie, możemy je przeznaczyć na tę inwestycję, pod warunkiem, że poinformujemy wojewodę o zmianie – odparł Dariusz Polowy.

- Czy coś nas ponagla, by tę uchwałę podjąć akurat na tej sesji? Co stoi za tym, że dostajemy to za pięć dwunasta? Przy takiej kwocie powinniśmy informację o tym dostać co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem – pytał radny Marian Czerner.

– Zawsze można wszystko odłożyć. Ale proszę zauważyć, że im szybciej zaczniemy to być może zmieścimy się w zakładanych kosztach. Ewentualne odsuwanie w czasie może spowodować wzrost cen – odpowiedział włodarz.

Głos zabrał przewodniczący Mirosław Lenk. – Zadanie jest niewątpliwie kosztowne, ale kompleksowe podejście do tematu Zamkowej jest ważne. Warto myśleć kompleksowo niż robić odcinkami i coś zostawiać na później. Pan Marian Czerner ma jednak rację, że czasu do sesji jest mało. Chcielibyśmy jednak wiedzieć, czy nas na pewno na to stać, bo przyznam, że to jednak full wypas – stwierdził.

- Gdy projektant przyszedł z tą koncepcją, to przyznam, że byłem zaskoczony, a nawet powiem, że nie tego oczekiwałem. Po chwili refleksji zdecydowałem, że warto to państwu przedstawić. W tej koncepcji działka jest racjonalnie wykorzystana, a w tym założeniu nie da się, niestety, tego etapować. Dzięki temu zyskamy jednak wiele atutów, w tym to, że cały OSiR będzie przy Zamkowej nowy, a dodatkowo będzie reprezentował poziom XXI wieku – powiedział Dariusz Polowy.

Do dyskusji dołączył radny Henryk Mainusz. – Od kiedy pan dysponuje tą koncepcją? – dociekał. – W tej formie od tygodnia – odpowiedział włodarz. – Czyli wprowadził pan to dziś, żeby było śmiesznie? Mamy się w dwa dni zastanowić i przetrawić? – mówił rajca z Ocic.

– Przedstawiam państwu zwiększenie finansowania tego zadania o 12 mln, bo taką kwotę już mamy zarezerwowaną. Można jednak odzyskać pewną część kosztów, pod warunkiem, że zajmować będzie się tym OSiR. Będzie to około miliona złotych. Warto się także zastanowić, czy dla tego zadania nie powołać spółki celowej, by móc odzyskać cały VAT – odpowiedział prezydent.

– A czym by się ta spółka miała zajmować? – dociekał radny. – Taka spółka nie musi nic robić, poza tym, że będzie założona właśnie w celu odzyskania VAT, a następnie może obiekt wynająć OSiR-owi. Nie trzeba jednak podejmować decyzji już teraz – stwierdził włodarz.

Do dyskusji wrócił radny Klima. – Nie wiem, czy się cieszyć, czy smucić, czy co robić. Być może niebawem prezydenci wtrącą mnie do więzienia, ale twierdzenie pana prezydenta, że rezygnujemy z epoki Gierka, to jest dla mnie śmieszne. Czy teraz będziemy burzyć wszystkie wieżowce, dworzec PKP i PKS i szkoły? Jeśli tak, to ja w tym więzieniu będę siedział i się śmiał – stwierdził radny aptekarz.

Radny Marian Czerner stwierdził także, że ta koncepcja go nie zaskoczyła. – Dwa lata temu o takim rozwiązaniu myśleliśmy razem z Michałem Fitą. Wtedy jednak doszliśmy do wniosku, że będzie to rozwiązanie za drogie. Teraz jednak widzę, że jest brane pod uwagę. Skoro wiedział pan już wcześniej i miał koncepcję, czemu nie zrobił pan spotkania w tym temacie? Łatwiej byłoby się oswoić z podjęcie tej trudnej decyzji – powiedział rajca.

Uchwały poddano pod głosowanie. Obie uchwały i autopoprawka uzyskały pozytywną opinię komisji, choć większość radnych wstrzymała się od głosu.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności19 maja 202214:25

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

W raciborskim Muzeum trwa jedna z ciekawszych konferencji poświęcona mumii egipskiej z raciborskiego Muzeum. Prezentowane są najnowsze badania, a także rekonstrukcja twarzy kobiety. Wydarzenie jest transmitowane live.

red., fot. Muzeum w Raciborzu
Aktualności20 maja 202220:55

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ]

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Pożar butli propan-butan w kościele w Pietraszynie, a do tego cztery osoby ranne i konieczność rozwinięcia linii na długości około 800 metrów od rzeczki Biała Woda - taki był scenariusz dzisiejszych działań w ramach ćwiczeń gminnych OSP w gminie Krzanowice.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 maja 202216:13

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Uczniowie dwóch klas pierwszych o profilu Straży Granicznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu wzięli dziś udział w uroczystym ślubowaniu. Wczoraj z kolei ZSOMS zorganizowało w sądzie konferencję pt. Bezpieczeństwo w teorii i praktyce, a w dziś jej murach otwarto Laboratorium Dziecka, a na finał zorganizowano piknik wojskowy.

SOSG Racibórz, ZSOMS/Barbara Skoczewska
Aktualności19 maja 202209:27

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Region:

Już 23 maja nastąpi kolejny etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, tym razem dotyczący województwa śląskiego.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202213:22

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tematem przewodnim festynu była ochrona flory i fauny. Całemu wydarzeniu towarzyszył event organizowany przez firmę z Łodzi "Świat Przygód" Grzegorz Boryca. Na scenie wystąpiły dzieci z raciborskich placówek oświatowych, a także wychowankowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności20 maja 202209:45

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, fot. arch. portalu/Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202208:56

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK45 z drogą wojewódzką nr 416 w Raciborzu (przy mleczarni). Wykonawcą zadania jest firma DMK Inżynieria z Rybnika, a wartość umowy wynosi o wartości 366 250,95 zł - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

red.
Aktualności19 maja 202220:26

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch z zbiorów Muzeum w Raciborzu – konferencja pod tytułem odbyła się w dawnym kościele pw. św. Ducha. Poznaliśmy wreszcie oblicze Egipcjanki, której zmumifikowane zwłoki od II poł. XIX w. znajduje się w naszym mieście.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności21 maja 202207:58

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Racibórz:

- Przez ostatnie piętnaście lat nie przypominam sobie takiej interwencji. Utworzono osiemnaście etatów, z tego czternaście obsadzono - mówił na komisji gospodarki były prezydent Mirosław Lenk odnosząc się do zwiększenia etatów w ratuszu i pieniędzy, jakie są potrzebne na wynagrodzenia urzędników.

(greh)
Aktualności20 maja 202222:10

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO]

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Majestatyczny gmach dawnego sądu krajowego, pięknie odnowiony w ostatnich latach przez resort sprawiedliwości, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. O 18.00, kiedy ruszyła sądowa noc muzeów, na Wojska Polskiego stawiły się tłumy. To jednocześnie pierwsza tak noc raciborskiej Temidy.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności20 maja 202209:22

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Reklama
Reklama
Aktualności21 maja 202213:50

Piknik wojskowy na raciborskim zamku. Tak armia zachęca do służby

Piknik wojskowy na raciborskim zamku. Tak armia zachęca do służby - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku (dawne WKU) zaprosiło dziś, 21 maja, na dziedziniec raciborskiego zamku, gdzie trwa promocja dobrowolnej służby wojskowej. Racibórz jest jednym ze 102 punktów w Polsce, gdzie prowadzona jest akcja.

red.
Kultura i edukacja19 maja 202221:01

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zaproszenie rektora dr. Pawła Strózika przyjęła liczna grupa wykładowców oraz przyjaciół uczelni. W tym roku mija dwadzieścia lat od chwili, gdy Racibórz stał się miastem akademickim.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności19 maja 202209:14

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Sezon rowerowych i pieszych wędrówek już w pełni. Na zdjęciach pokazujemy rejon otwartej w marcu wschodniej obwodnicy Raciborza, m.in. nowego mostu na starej Odrze pomiędzy Ostrogiem a Miedonią oraz wiaduktu kolejowego na końcu ul. Nad Koleją.

fot. Jan Ptak
Aktualności19 maja 202222:12

Wióry lecą, turyści wniebowzięci

Wióry lecą, turyści wniebowzięci - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Aktualności20 maja 202222:20

Koncert papieski zespołu Miraż na zamkowym dziedzińcu [FOTO i WIDEO]

Koncert papieski zespołu Miraż na zamkowym dziedzińcu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Jak zwykle kameralnie i nastrojowo w nawiązaniu do obchodzonej dwa dni temu 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zespół Miraż dał koncert na zamkowym dziedzińcu.

red., wideo Marta Wawoczny
Reklama
Sport20 maja 202206:07

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności19 maja 202222:39

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Andrzej Czogała, który na naszym portalu prezentował już unikalne panoramy Raciborza, tym razem prezentuje zdjęcia wykonane obok wieży ciśnień w Strzybniku.

fot. Andrzej Czogała
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.