Starosta o wyciąganiu wniosków, radny Frączek o wspólnym jarmarku z miastem

- Nie było aż tak źle - uznał dziś radny Ryszard Frączek, recenzując zamkowy śląski jarmark. Starosta Grzegorz Swoboda mówił o bardzo dobrych recenzjach płynących ze Śląskiej Organizacji Turystycznej i subregionu. Obaj panowie wyciągają jak na razie odmienne wnioski po wartej milion złotych imprezie.
Dla radnego Frączka na jarmarku "nie było aż tak źle", szczególnie - jak przyznał - dla jego wnuków, które za 20 zł najeździły się na karuzelach, że ho, ho. Zapewnił, że starał się promować imprezę, a pomysł - jak dodał - "nie jest zły". Na tym w zasadzie pochwały się skończyły. Frączek zgodził się z opinią prezydenta Dariusza Polowego, że ten nie wszedł w jarmarkowy biznes z powiatem, bo miejsce, czyli zamek, jest złe. Dodał, iż w tygodniu rzucał się w oczy brak ludzi. Zaproponował, by przedyskutować sprawę na komisji, a potem wystąpić do miasta o organizację wspólnego jarmarku w 2022 r. Widziałby gremium złożone z przedstawicieli klubów, które przedyskutuje sprawę, tak by raciborsko miejsko-powiatowa wspólnota mogła się wczuć w świąteczny nastrój 2022 r. przy Kolumnie Maryjnej.
Wystąpienie radnego koresponduje z opinią przedsiębiorców z Raciborza, dla których jeden duży raciborski jarmark na Rynku, trwający na dodatek cały grudzień, byłby dobrym rozwiązaniem.
Czytaj: Pusto i smutno. Przedsiębiorcy o raciborskim Rynku przed Bożym Narodzeniem
Aż tak daleko nie poszedł starosta Grzegorz Swoboda, pomysłodawca zamkowego przedsięwzięcia. Już na początku sesji zapewniał, że między powiatem a miastem nie ma rywalizacji, że proponował prezydentowi współpracę. Jak wiadomo, do takowej nie doszło. Magistrat miał swój jarmark na Rynku (2-5.12.), a powiat, wsparty finansowo przez województwo śląskie, na zamku (11-18.12).
Starosta mówił o dobrych i ciepłych recenzjach, jakie popłynęły do niego ze Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz subregionu zachodniego. Mówił o zadowoleniu sprzedawców, z którymi rozmawiał, a także gościach z innych miast, m.in. Łodzi czy Rybnika. Razem z radnym Arturem Wierzbickim zaprzeczyli słowom radnego Frączka, że w tygodniu były pustki. Obaj rajcy rządzącej w powiecie koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej/PO zgodzili się tylko co do poniedziałku, 13 grudnia. Wtedy rzeczywiście, ludzi było jak na lekarstwo. W resztę dni - jak zapewniali - "przejść nie szło".
Co dalej? - Trzeba wyciągnąć wnioski - uznał starosta, tłumacząc, że jarmark na zamku organizowano po raz pierwszy i miał charakter ponadregionalny, a jego celem była promocja Krainy Górnej Odry i raciborskiej siedziby Piastów. W kwestii zdominowania sceny przez zespoły góralskie wyjaśnił, że 2021 to w województwie śląskim Rok Górali. Stąd tak dużo góralskiego folku. Potem wspomniał jednak, że warto się zastanowić nad programem i długością imprezy. Jest też zdania, że Raciborzowi przydałby się rozciągnięty na cały grudzień jarmark na Rynku. O tym czy kolejny raz wyciągnie rękę w stronę miasta, nie wspomniał w ogóle.
Czy będzie kolejny śląski jarmark w Raciborzu, tego też nie wiadomo. Tegoroczną imprezę Śląski Urząd Marszałkowski wsparł kwotą 650 tys. zł. Współorganizatorem było podległy marszałkowi Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. To ta instytucja kontraktowała artystów. Sam powiat wyłożył 100 tys. zł. Pieniądze dały też Eko-Okna i Lasy Państwowe.
Miejski jarmark był sfinansowany przez UE w ramach polsko-czeskiego projektu. To dzięki temu możliwe było użyczenie bezpłatnych straganów.
![Kąpielisko letnie przy H2Ostróg w Raciborzu – opublikowano CENNIK, pokazano obiekt [WIDEO] Kąpielisko letnie przy H2Ostróg w Raciborzu – opublikowano CENNIK, pokazano obiekt [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17824605421782325712730398198-1362347445808668-3518755095657245390-n-.jpg)










![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)





![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)
![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)





![Ortodontyczny Dzień Dziecka [ZAPOWIEDŹ] Ortodontyczny Dzień Dziecka [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17824101471782410049730-bd1b1c8a-0cef-41f0-97c3-2591ebc0c898-1-.jpg)
![Ride the Flow! Oficjalnie otwarto nowy pumptrack w Kornicach [FOTO i WIDEO] Ride the Flow! Oficjalnie otwarto nowy pumptrack w Kornicach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782496380731059855-1346952254083672-4242227102521343498-n-.jpg)
























Komentarze (0)
Dodaj komentarz