Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 grudnia 202119:05

Tak postrzegają Racibórz autorzy regionalnej polityki miejskiej województwa śląskiego

Tak postrzegają Racibórz autorzy regionalnej polityki miejskiej województwa śląskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborski lokalny ośrodek rozwoju ma ważne zadania, ale też niemałe problemy - wskazuje zespół pracujący nad Regionalną Polityką Miejską Województwa Śląskiego.

Katowice to najważniejszy ośrodek wzrostu w województwie śląskim, ważne miasta to Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, a pozostałe ośrodki wzrostu to Chorzów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Racibórz, Rybnik, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Żory, Żywiec. Charakter uzupełniający mają: Będzin, Bieruń, Bytom, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, CzerwionkaLeszczyny, Jaworzno, Kłobuck, Knurów, Lubliniec, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Myszków, Orzesze, Piekary Śląskie, Pszczyna, Ruda Śląska, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Skoczów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Zawiercie - takie wnioski płyną z projektu Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego. Dokument został właśnie poddany konsultacjom.

Wskazano jednak, że Racibórz należy do miast, w których doszło do znacznej utraty funkcji. Kolejne ośrodki w podobnej sytuacji to: Będzin, Czeladź, Mysłowice, Myszków, Ruda Śląska, Rydułtowy, Świętochłowice, Zabrze, Zawiercie. Mamy problem z jakością powietrza, a jako cały powiat z najniższym poziomem inwestycji.

Jednocześnie wskazano na Racibórz jako na lokalny ośrodek rozwoju. - Są to jednostki koncentrujące funkcje i usługi dla ludności w zakresie: edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, administracji, kultury etc. Pełnią one rolę centrów rozwoju aktywizujących przede wszystkim obszary wiejskie położone w ich otoczeniu - piszą autorzy opracowania powstałego pod kierunkiem dra Marcina Barona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, konsultanta ds. Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego. - Mają duże znaczenie w sferze gospodarczej oraz w zakresie zaspokojenia dostępu do usług publicznych. W lokalnych ośrodkach rozwoju konieczna jest poprawa integracji przestrzennej, społecznej i gospodarczej. Horyzontalne znaczenie w tym aspekcie ma rozwijanie i uzupełnianie usług publicznych oraz rozbudowa i modernizacja infrastruktury transportowej i systemów transportu zbiorowego. Ważna jest również budowa i modernizacja infrastruktury technicznej zapewniającej lokalizację firm wykorzystujących specyficzny, lokalny potencjał. Kluczowy dla ośrodków lokalnych winien być rozwój oparty na ich potencjale, wzmacnianiu funkcji usługowych oraz zwiększaniu dostępności transportowej, a także poprawie jakości środowiska. Rozwój tych ośrodków powinien być oparty na wzmacnianiu ich potencjałów, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości poprzez współpracę, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacyjnej, ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, turystyki itp. - dodają.

Do udziału w procesie konsultacji projektu Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego wraz z Prognozą władze województwa zapraszają wszystkich zainteresowanych, w tym samorządy, partnerów społecznych i gospodarczych oraz osoby fizyczne. W związku z wprowadzonym stanem epidemii związanym z rozprzestrzenianiem się COVID-19, w trosce o zdrowie mieszkańców regionu, zapoznanie się z ww. dokumentami w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego jest ograniczone. Wszelkie uwagi i wnioski należy zgłaszać z wykorzystaniem formularza dostępnego na wyżej wskazanych stronach internetowych, pisemnie lub elektronicznie na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
tel. +48 (32) 77 40 353, fax: +48 (32) 20 78 181
e-mail: [email protected]

z dopiskiem konsultacje Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego bądź ustnie do protokołu, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu. Uwagi można przekazywać w terminie do 3 grudnia 2021 r. Organem właściwym do rozpatrzenia zgłoszonych opinii, uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Śląskiego.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.