Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 grudnia 202119:05

Tak postrzegają Racibórz autorzy regionalnej polityki miejskiej województwa śląskiego

Tak postrzegają Racibórz autorzy regionalnej polityki miejskiej województwa śląskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborski lokalny ośrodek rozwoju ma ważne zadania, ale też niemałe problemy - wskazuje zespół pracujący nad Regionalną Polityką Miejską Województwa Śląskiego.

Katowice to najważniejszy ośrodek wzrostu w województwie śląskim, ważne miasta to Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, a pozostałe ośrodki wzrostu to Chorzów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Racibórz, Rybnik, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Żory, Żywiec. Charakter uzupełniający mają: Będzin, Bieruń, Bytom, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, CzerwionkaLeszczyny, Jaworzno, Kłobuck, Knurów, Lubliniec, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Myszków, Orzesze, Piekary Śląskie, Pszczyna, Ruda Śląska, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Skoczów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Zawiercie - takie wnioski płyną z projektu Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego. Dokument został właśnie poddany konsultacjom.

Wskazano jednak, że Racibórz należy do miast, w których doszło do znacznej utraty funkcji. Kolejne ośrodki w podobnej sytuacji to: Będzin, Czeladź, Mysłowice, Myszków, Ruda Śląska, Rydułtowy, Świętochłowice, Zabrze, Zawiercie. Mamy problem z jakością powietrza, a jako cały powiat z najniższym poziomem inwestycji.

Jednocześnie wskazano na Racibórz jako na lokalny ośrodek rozwoju. - Są to jednostki koncentrujące funkcje i usługi dla ludności w zakresie: edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, administracji, kultury etc. Pełnią one rolę centrów rozwoju aktywizujących przede wszystkim obszary wiejskie położone w ich otoczeniu - piszą autorzy opracowania powstałego pod kierunkiem dra Marcina Barona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, konsultanta ds. Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego. - Mają duże znaczenie w sferze gospodarczej oraz w zakresie zaspokojenia dostępu do usług publicznych. W lokalnych ośrodkach rozwoju konieczna jest poprawa integracji przestrzennej, społecznej i gospodarczej. Horyzontalne znaczenie w tym aspekcie ma rozwijanie i uzupełnianie usług publicznych oraz rozbudowa i modernizacja infrastruktury transportowej i systemów transportu zbiorowego. Ważna jest również budowa i modernizacja infrastruktury technicznej zapewniającej lokalizację firm wykorzystujących specyficzny, lokalny potencjał. Kluczowy dla ośrodków lokalnych winien być rozwój oparty na ich potencjale, wzmacnianiu funkcji usługowych oraz zwiększaniu dostępności transportowej, a także poprawie jakości środowiska. Rozwój tych ośrodków powinien być oparty na wzmacnianiu ich potencjałów, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości poprzez współpracę, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacyjnej, ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, turystyki itp. - dodają.

Do udziału w procesie konsultacji projektu Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego wraz z Prognozą władze województwa zapraszają wszystkich zainteresowanych, w tym samorządy, partnerów społecznych i gospodarczych oraz osoby fizyczne. W związku z wprowadzonym stanem epidemii związanym z rozprzestrzenianiem się COVID-19, w trosce o zdrowie mieszkańców regionu, zapoznanie się z ww. dokumentami w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego jest ograniczone. Wszelkie uwagi i wnioski należy zgłaszać z wykorzystaniem formularza dostępnego na wyżej wskazanych stronach internetowych, pisemnie lub elektronicznie na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
tel. +48 (32) 77 40 353, fax: +48 (32) 20 78 181
e-mail: [email protected]

z dopiskiem konsultacje Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego bądź ustnie do protokołu, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu. Uwagi można przekazywać w terminie do 3 grudnia 2021 r. Organem właściwym do rozpatrzenia zgłoszonych opinii, uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Śląskiego.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202511:43

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO]

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To już 26. edycja wyjątkowego spływu, którego pomysłodawcą jest Bronisław Piróg, a od lat wspiera go Miasto Racibórz. Pływadło – barwna i niepowtarzalna impreza rzeczna – po raz piąty znalazło się w programie Festiwalu Górnej Odry.

fot. UM, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Strony Partnerskie29 czerwca 202504:37

Kiedy pompa ciepła się wyłącza?

Kiedy pompa ciepła się wyłącza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.