Do czego służą badania NDT?

Badania nieniszczące NDT służą do w pełni profesjonalnej kontroli jakości różnego rodzaju wyrobów przemysłowych, które powstały dzięki spawaniu oraz innym metodom łączenia materiałów. Większość wyrobów przemysłowych powstaje w wyniku spawaniu. Jakość tego procesu okazuje się kluczowa dla ostatecznej jakości produktów. Eksperci z łatwością wykrywają wiele defektów niezauważalnych dla laika. Sprawdźmy, jak im się to udaje.
Badania nieniszczące NDT – metody
Wyróżnia się wiele metod badawczych, jednak w przypadku profesjonalnych usług bierze się pod uwagę indywidualne czynniki i zapotrzebowanie klienta. Fachowcy łączą i modyfikują poszczególne metody, aby przeprowadzić badania nieniszczące NDT i jak najlepiej skontrolować wyroby.
Na początku procesu zastosowanie ma metoda wizualna. Dalsze badania i wykrycie większości niezgodności wymaga zastosowania specjalistycznej aparatury. Dopiero po wnikliwym sprawdzeniu wydawana jest ostateczna diagnostyka, którą można uznać za prawidłową.
Postęp technologiczny w przemyśle, zmusza do ciągłego rozwijania i udoskonalania sposobów działania, także w dziedzinie, jaką są badania NDT. Stosowane są metody wizualne, penetracyjne PT, badania magnetyczno-proszkowe, ultradźwiękowe i inne.
Badania NDT penetracyjne
Badania NDT penetracyjne PT cieszą się wysoką skutecznością, dużą popularnością i są wykonywane zaraz po badaniach wizualnych VT. Metoda penetracyjna umożliwia kontrolę różnego rodzaju metali, wyrobów z aluminium lub stali austenitycznej. Celem jest weryfikacja potencjalnych niezgodności powierzchniowych. Testy mogą być przeprowadzane na wszelkich powierzchniach, które nie są zbyt porowate, a jednocześnie nie reagują na wykorzystywane w tej metodzie środki badawcze.
Badania ultradźwiękowe UT i radiograficzne RT
Badania ultradźwiękowe UT i radiograficzne RT uzupełniają wcześniejsze sposoby stosowane podczas badania nieniszczącego NDT. Są to metody, które cieszą się większym zaufaniem i są postrzegane jako najbardziej wiarygodne. Opinia jest w pełni uzasadniona, ponieważ pozwalają wykryć z dużą dokładnością wewnętrzne niezgodności materiałowe.
Metoda RT stosowana jest powszechnie zarówno podczas procesu produkcji, jak i późniejszej eksploatacji czy remontów urządzeń ciśnieniowych. Wyniki metody RT posiadają najwyższą skuteczność w przypadku badania elementów o niewielkich grubościach.
Badania termowizyjne TT
Badania NDT termowizyjne polegają na wykrywaniu promieniowania podczerwonego. Dzięki odpowiednim przekonwertowaniu go przez kamerę można otrzymać obraz cieplny.
Termowizja umożliwia dokładny pomiar temperatury oraz wykrycie nawet najmniejszych różnic. Jest całkowicie bezkontaktowym, szybkim i niezawodnym narzędziem diagnostyki, pozwalającym na uzyskanie zaskakujących efektów. Niezawodna metoda TT jest stosowana w wielu dziedzinach inżynieryjnych. Pozwala na sprawdzenie np. izolacji budynku, jakość stolarki okiennej, stan instalacji elektrycznej lub zlokalizować miejsce wycieku.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.