Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 października 202111:19

W ZUS trwają przygotowania do obsługi 500+

W ZUS trwają przygotowania do obsługi 500+ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi, od 1 stycznia 2022 roku, programu "Rodzina 500 plus" - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona m.in., że obsługą programu "Rodzina 500 plus" zajmie się ZUS, a wnioski od 1 stycznia będzie można składać jedynie drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Ustawa zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu Rodzina 500 plus. - Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego Roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów – mówi profesor Uścińska.

Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. Tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start. Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. - W tej sytuacji zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus. Pracownicy nie będą obciążeni dodatkowymi zadaniami, bo program będzie realizowany przez Centrum – dodaje profesor.

Zgodnie z ustawą pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". - Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500+, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Autor: ZUS, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności29 marca 202610:01

Noc pełna akcji strażaków. Płonący dom i ranny 38-latek

Noc pełna akcji strażaków. Płonący dom i ranny 38-latek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Racibórz-Brzezie
Aktualności30 marca 202615:55

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO]

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
89
Racibórz:

W poniedziałek, 30 marca, przed siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy odbyła się konferencja prasowa posła Prawa i Sprawiedliwości Michała Wosia. W spotkaniu uczestniczyli także radni powiatowi PiS: Magdalena Lenort, Tomasz Kusy oraz Krzysztof Bajerski. Głównym tematem konferencji była sytuacja na rynku pracy w regionie oraz jej konsekwencje dla mieszkańców.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 marca 202610:15

Rozstrzygnięto XX Powiatowy Konkurs Wielkanocny w Raciborzu

Rozstrzygnięto XX Powiatowy Konkurs Wielkanocny w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. M. Kościelniak/Muzeum Racibórz
Reklama
Sport29 marca 202622:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sportowych emocji w trakcie weekendu nie brakowało. Postarali się o nie piłkarze od IV ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Swój mecz rozegrali także siatkarze KS PCS Racibórz. Dwa pojedynki mają za sobą również szczypiornistki Startu Pietrowice Wielkie. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, które kibicujesz.

(greh)
Sport29 marca 202614:44

Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO]

Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 28 marca rozegrano mecz XVIII kolejki raciborskiej klasy A pomiędzy LKS 07 Markowice a LKS BraxTon Raszczyce. Spotkanie derbowe, zakończone 1:2, wywołało wiele emocji zarówno wśród kibiców, jak i piłkarzy.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202613:53

Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO]

Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W sobotnim (28.03.) meczu ligi okręgowej pomiędzy LKS 1908 Nędza a KS Przyszłość Rogów zgromadzeni kibice oglądali na żywo prawdziwy rollercoaster emocji - podczas całego spotkania padło aż 9 goli.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.