Biblioteka zaprasza na intermedialną wystawę LEM

Od 1 września w Galerii Gawra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu można oglądać, przeczytać oraz odsłuchać wystawę "LEM" poświęconą twórczości Stanisława Lema.
Któż z nas nie słyszał o Stanisławie Lemie? Wszyscy wiemy, że jest najbardziej znanym na świecie polskim pisarzem science fiction. Potrafimy wymienić jednym tchem takie dzieła jak „Bajki Robotów” czy „Solaris”. Jednak kto z nas ostatnio czytał Lema?
Propozycja raciborskiej biblioteki prezentująca wystawę Narodowego Centrum Kultury jest dla wszystkich, którzy przyjemność obcowania z książkami Lema mają przed sobą, ale również tych, którzy czytali je już dawno i zechcą do nich wrócić. A jesteśmy przekonani, że warto, bo to proza inteligentna, przewrotna, dowcipna i zaskakująco aktualna.
Wystawa pt.: „LEM” autorstwa Ewy Solarz, zawiera cytaty oraz fragmenty utworów Stanisława Lema, grafiki Daniela Mroza oraz grafiki współczesnych polskich artystów. Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.
W gronie twórców zainspirowanych literaturą Stanisława Lema znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska - Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska. Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci.
Wystawę "LEM" można oglądać, przeczytać oraz odsłuchać w Galerii Gawra raciborskiej biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 w terminie od 1 do 21 września 2021. Następnie wystawa będzie eksponowana w bibliotecznej Filii nr 8 mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu przy ul. Żorskiej 2.
Organizatorami wystawy są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowe Centrum Kultury. Partnerami wydarzenia są: www.roklema.pl, Audioteka i Amazon.










![Na Długiej pojawiły się platany. Na początek w donicach, docelowo mogą trafić do gruntu [FOTO] Na Długiej pojawiły się platany. Na początek w donicach, docelowo mogą trafić do gruntu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774706142zrzut-ekranu-2026-03-28-o-14-55-19-.png)






![Niewykorzystane okazje i spóźniona pogoń. Podział punktów w derbach [FOTO] Niewykorzystane okazje i spóźniona pogoń. Podział punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774737636gre05669-.jpg)


![Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774786824photo-55-z-61-.jpg)








![Pieśni wielkopostne w kaplicy zamkowej. Owacje na stojąco dla scholi Od Serca [FOTO i WIDEO] Pieśni wielkopostne w kaplicy zamkowej. Owacje na stojąco dla scholi Od Serca [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774819408dsc-5717-.jpg)
![Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774784780photo-38-z-87-.jpg)























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany