Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lipca 202109:42

Prezydent Polowy: nie umiem wskazać terminu otwarcia H2Ostróg!

Prezydent Polowy: nie umiem wskazać terminu otwarcia H2Ostróg! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Głowa miasta, z powodu sesji absolutoryjnej, nie miała w tym tygodniu czasu, by zapoznać się ze stanem spraw dot. modernizacji systemu uzdatniania wody w aquaparku na Ostrogu. Ma to zrobić w przyszłym tygodniu. Termin otwarcia obiektu wciąż pozostaje nieznany.

- Jeśli uda się otworzyć H2Ostróg w sierpniu, to będzie to cud - taka pogłoska krąży wśród samorządowców, interesujących się tematem modernizacji systemu uzdatniania wody w obiekcie przy Zamkowej.

OSiR, zarządca obiektu, wydał oświadczenie w tej sprawie. - Wykorzystujemy wszelkie dostępne narzędzia umożliwiające egzekucję zobowiązań wykonawcy. Są to działania prawne wynikające z umowy jak i odpowiednich przepisów prawnych - mówi dyrektor Paweł Król. Terminu otwarcia nie podaje. Zaprasza na kąpielisko przy Markowickiej.

Tymczasem raciborzanie, w tym coraz więcej osób kontaktujących się z naszą redakcją, wykazują zniecierpliwienie. H2Ostróg to jedyne miejsce, gdzie można rekreacyjnie pływać (pływalnia PWSZ jest zamknięta od wielu miesięcy, w ZSOMS trwa przerwa wakacyjna). W wakacje pojawiało się tu od rana sporo grup kolonijnych i rodzin, chcących skorzystać z dodatkowych atrakcji typu zjeżdżalnie. H2Ostróg notował duże przychody.

Prezydent Dariusz Polowy wskazuje, że po 7 latach system wymagał naprawy, bo awarie zdarzały się zbyt często, a nadrzędne jest bezpieczeństwo korzystających. Z tego względu - jak dodaje - nie ma kompromisów pomiędzy OSiR-em a wykonawcą. Dyrektor ma jasne dyspozycje - w żadnym miejscu nie ustępować i egzekwować zapisy umowy.

Jak się dowiadujemy, w grę wchodzą nie tylko kary umowne, ale również dochodzenie roszczeń z tytułu utraconych przychodów. Niewykluczone, że skończy się na wykonawcy zastępczym. Obawy pracowników OSiR-u budzi tymczasem to, czy nowa instalacja, oparta na drogich urządzeniach, będzie działała sprawnie i jakie będzie zaplecze serwisowe.

Prezydent Polowy deklaruje, że w przyszłym tygodniu osobiście zajmie się sprawą, tak by "maksymalnie przyspieszyć". Jego pełna wypowiedź poniżej, czas 10:15.

Tymczasem radni opozycyjni wskazują, że retoryka prezydenta jakoby przy budowie aquaparku miało dojść do niedociągnięć nie polega na prawdzie i przypominają odpowiedzi na zadane przez nich pytania dot. H2Ostróg.

BRM.0003.5.2021 PKT.ZD-0057/21 Racibórz, 03.03.2021 r.

Pan
Marian Czerner
Przewodniczący
Rady Miasta Racibórz

Dotyczy: odpowiedzi na interpelację złożoną przez Radnych Pawła Rycki oraz Michała Kuligi w dniu 09.02.2021 r. na temat projektowania, budowy i eksploatacji aquaparku H2Ostróg.

1. W którym roku została opracowana dokumentacja projektowa? Kiedy rozpoczęto procedurę przetargową na opracowanie dokumentacji?
Dokumentacja projektowa na budowę Wielofunkcyjnego Ośrodka Sportowego „H2Ostróg” została opracowana na podstawie zawartej dniu 18 czerwca 2008 r. umowy pomiędzy Biurem Projektów „MWM” Sp. z o.o. z Gliwic a Miastem Racibórz. Procedura przetargowa wyboru wykonawcy dokumentacji została rozpoczęta w dniu 08.05.2008 r. ogłoszeniem o zamówieniu zamieszczonym na stronie BIP Urzędu Miasta Racibórz oraz Biuletynie Zamówień Publicznych. Odbiór opracowanej dokumentacji nastąpił w dniu 17.08.2009 r.

2. Czy dokumentacja projektowa zawierała część dot. technologii oczyszczania wody basenowej?

Opracowana dokumentacja składała się z następujących części:

- Zagospodarowanie terenu,
- Ukształtowanie terenu, drogi, parkingi i chodniki,
- Przyłącza wod-kan,
- Zasilanie obiektów i oświetlenie terenu,
- Architektura,
- Konstrukcja,
- Technologia uzdatniania wody basenowej,
- Instalacja wentylacji mechanicznej,
- Instalacje elektryczne,
- Kotłownia,
- Instalacje grzewcze,
- System AKPiA, BMS i obsługi klienta,
- Instalacja teletechniczna.

3. Czy dokumentacja zawierała klauzulę, że jest wykonana zgodnie ze sztuką oraz, że może służyć celowi w jakim została wykonana, lub podobną?Przy przekazaniu dokumentacji Zamawiającemu Wykonawca oświadczył: „Wykonawca oświadcza, że przekazana dokumentacja projektowa wykonana została zgodnie z zasadami wiedzy i sztuki budowlanej, aktualnymi normami i przepisami prawa i jest kompletna z punktu widzenia celu, któremu ma służyć.”

4. Czy dokumentacja projektu budowlanego i wykonawczego została wykonana zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami i normami? Jeśli została wykonana wbrew przepisom, to proszę o wskazanie jakie przepisy zostały naruszone oraz w jakim zakresie?
Projekt budowlany i wykonawczy został wykonany zgodnie z obowiązującymi wówczas normami i przepisami zgodnie z oświadczeniem złożonym przez Projektanta (pkt. 3).

5. Czy na etapie realizacji inwestycji były dokonywane zmiany w dokumentacji? Czym te zmiany były powodowane? Czy dokonane zmiany posiadały stosowne protokoły konieczności, a jeśli nie posiadały to w jakim zakresie? Czy do zmian w trakcie realizacji inwestycji były sporządzane protokoły konieczności z akceptacją/zgodą projektanta, wykonawcy, inspektora nadzoru i inwestora?
Tak były. Dotyczyły głównie pomp obiegowych. Według Kierownika Robót zmiany stanowiły nieistotne odstępstwo od Projektu Budowlanego i były wynikiem wycofania z produkcji projektowanych urządzeń. Wszystkie zmiany były konsultowane i akceptowane przez projektanta, nadzór i inwestora. Nie było protokołów konieczności. Powyższe dotyczy jedynie zakresu uzdatnia wody.

6. Czy dokonywane zmiany na etapie realizacji miały wpływ na obniżenie jakości obiektu/technologii/bezpieczeństwa? Jeśli miały, to proszę o przedstawienie dokumentów w tej sprawie wraz z opinią projektanta, inspektora nadzoru oraz inwestora jakiego zakresu i w jakim stopniu nastąpiła zmiana parametrów „na gorsze”. Czy dokonane zmiany były zgodne z obowiązującymi przepisami?
Nie ma dokumentów stwierdzających, że wprowadzone zmiany miały wpływ na obniżenie jakości technologii.

7. Proszę o podanie daty odbioru technicznego (końcowego) inwestycji budowy aquaparku.
Odbiór inwestycji 31.03.2014 r.

8. Czy w protokołach/dzienniku budowy/innym dokumencie są zapisy, że inwestycja została wykonana zgodnie z dokumentacją budowlaną i kto się pod tymi dokumentami podpisał (wykonawca/inspektor nadzoru/ projektant/inwestor?)?
Wszystkie posiadane dokumenty potwierdzają wykonanie zgodnie z projektem budowlanym i obowiązującymi przepisami. 10.02.2014 r. kierownik budowy złożył oświadczenie o zakończeniu robót. Oświadczył w nim, że roboty związane z realizacją zadania wykonane zostały zgodnie z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami.

9. Czy inwestycja została odebrana pod względem sanitarnym przez Sanepid? Jeśli tak, to proszę o podanie daty odbioru.
Tak. Protokół kontroli został sporządzony 24.02.2014 r. Opinia sanitarna, wydana 04.03.2014 r. nie zgłosiła sprzeciwu, co do użytkowania obiektu.

10. Czy w momencie odbioru inwestycji była ona zgodna z obowiązującymi przepisami budowlanymi, ppoż, technicznymi i sanitarnymi? Jeśli nie była zgodna, to proszę o podanie z jakimi przepisami i w jakim zakresie?
Tak, była zgodna.

11. Czy po oddaniu obiektu do eksploatacji były przeprowadzane przeglądy techniczne gwarancyjne i pogwarancyjne, przeglądy okresowe lub inne? Proszę o podanie informacji z którego protokołu (proszę o załączenie kserokopii) wynikła potrzeba zmiany lub opracowania nowej technologii basenu.
Tak wszystkie przeglądy i protokoły są wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Decyzja o konieczności poprawy technologii basenowej wynikała z protokołów badań wykonywanych przez akredytowane laboratorium jak i PSSE w Raciborzu. Potwierdzona została ekspertyzą dotyczącą technologii uzdatniania wody basenowej opracowaną w maju 2018 roku. Protokoły są dostępne do wglądu w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Raciborzu. Na wykonanych przez akredytowane laboratorium w okresie 06.2018-03.2019 r. 154 badań jakości wody, nieprawidłowości wykazano 124 razy.

12. Czy zmieniły się normatywy/przepisy dot. jakości wody basenowej przed/w trakcie/po oddaniu obiektu do eksploatacji? Czy gdyby normy badania jakości się nie zmieniły woda basenowa w aquaparku spełniałaby te parametry? Jeśliby nie spełniała, to czy wynika to z błędu dokumentacyjnego, błędu wykonawczego czy błędu w eksploatacji obiektu?
Tak. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach zostało wprowadzone 9 listopada 2015 roku. Nie posiadamy wiedzy jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nie wprowadzona zmiana.

13. W którym roku została opracowana pierwsza ekspertyza dot. technologii wody? Czy były wykonywane jakieś inne opracowania/ekspertyzy, jeśli tak to jakie i kiedy? Czy te kolejne ekspertyzy/opracowania potwierdzały zasadność wykonania koniecznych zmian? Czy te opracowania były opiniowane lub konsultowane z projektantem aquaparku zwłaszcza części technologicznej? Jeśli były konsultowane, to proszę o przedstawienie opinii projektantów, jeśli nie to dlaczego?
Ekspertyza dotycząca technologii uzdatniania wody basenowej została opracowana w maju 2018 roku po pogłębiających się problemach z utrzymaniem parametrów nie tylko fizykochemicznych ale coraz częściej mikrobiologicznych co skutkowało częściowymi wyłączeniami poszczególnych niecek z użytkowania. To była ekspertyza własna – nie była konsultowana z projektantem. Została opracowana przez renomowaną firmę zajmującą się technologią wody basenowej Transcom Sp. z o.o. z Katowic. Dokument ten wpłynął do Ośrodka Sportu i Rekreacji w dniu 21.05.2018 r. (wersja papierowa 23.05.2018 r.), natomiast w dniu 12.06.2018 r. do Urzędu Miasta w Raciborzu.

14. Od 2018 roku jest Pan prezydentem Miasta (tj. ponad dwa lata), proszę o podanie konkretnych działań w ramach których miała być „poprawiona” sytuacja aquaparku - proszę nie wymieniać konferencji prasowych, informacji internetowych, działań piarowych (spotkań, zdjęć, selfie i innych).
W 2019 r. (ponownie jak w latach poprzednich) zostały wykonane najpilniejsze prace (m.in. regeneracja części pomp, wymiana złoża filtracyjnego w obiegu 3 - brodzik.). W 2020 r. zaplanowane zostały do wykonania kolejne prace, ale pandemia spowodowała, że czas przerwy technologicznej oraz sytuacja ekonomiczna uległy zmianie. Takie rozwiązania nie poprawiały jednak sytuacji, a jedynie odwlekały w czasie nieuniknione, czyli modernizację systemu uzdatniania wody. Dlatego też odstąpiono od częściowych napraw, które miały charakter doraźny na rzecz kompleksowej modernizacji, która powinna rozwiązać większość problemów związanych z systemem uzdatniania wody i zwiększyć bezpieczeństwo bakteriologiczne korzystających z obiektu.

15. Czy został opracowany nowy projekt technologii oczyszczania wody basenowej? Jeśli tak, to w oparciu o jakie założenia, proszę podać nazwę dokumentu i rok powstania?

Nie. Zamówienie na modernizację jest realizowane w systemie projektuj i buduj.

Z poważaniem
Z up. PREZYDENTA MIASTA
Dawid Wacławczyk
ZASTĘPCA PREZYDENTA

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.