Niedzielski: nadwyżka zgonów w Polsce w 2020 r. to ok. 67 tys.

Nadwyżka zgonów w 2020 r. wynosi mniej więcej 67 tys., ale ta liczba powinna być skorygowana o pewien efekt starzenia się społeczeństwa i odnotowywaną z roku na rok większą liczbę zgonów, dlatego ostatecznie ta nadwyżkowa liczba wynosi 62 tys. - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Niedzielski był pytany na konferencji w Warszawie o dane dotyczące liczby zgonów, z których wynika, że w zeszłym roku było ich znacząco więcej w porównaniu do poprzedniego roku i to biorąc pod uwagę także czas przed pandemią. Pytano go o dane Eurostatu, na które powoływał się w poniedziałek poseł KO Michał Szczerba, że Polska "przoduje", jeśli chodzi o odsetek nadmiarowych zgonów w UE w czasie pandemii. Dopytywano, czy można w związku z tym powiedzieć, że polska polityka zdrowotna, jeśli chodzi o walkę z pandemią, poniosła klęskę.
Minister zdrowia odpowiedział, że kategoria nadwyżkowych zgonów została ujęta w "szczegółowym" raporcie dostępnym na stronie resortu. "Te podstawowe wielkości, które zostały przez nas zidentyfikowane są takie, że ta nadwyżka wynosi mniej więcej 67 tys. Jeżeli chodzi o tę wielkość, to ona powinna być jeszcze skorygowana o pewien efekt starzenia się społeczeństwa, bo przy tym procesie tak naprawdę z roku na rok odnotowujemy większą liczbę zgonów. Według szacunków Eurostatu ten efekt dla roku 2020 to było mniej więcej 5 tys., dlatego ostatecznie ta nadwyżkowa liczba zgonów i to liczona nie na podstawie średniej z ostatnich lat, tylko ostatniego roku, to ta wielkość właśnie wynosi 62 tys." - powiedział Niedzielski.
Dodał, że z tych 62 tys. covid w ponad 60 proc. odpowiada rzeczywiście za te nadwyżkowe zgony. "Jeśli popatrzymy na rok 2021 r. mamy taką sytuację, że wszystkie nadwyżkowe zgony są generowane covidem" - podkreślił. (PAP) Wiktoria Nicałek wni/ mhr/
![Kąpielisko letnie przy H2Ostróg w Raciborzu – opublikowano CENNIK, pokazano obiekt [WIDEO] Kąpielisko letnie przy H2Ostróg w Raciborzu – opublikowano CENNIK, pokazano obiekt [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17824605421782325712730398198-1362347445808668-3518755095657245390-n-.jpg)

![XXVII Pływadła ruszyły z Raciborza: Wielka wodna wyprawa rozpoczęta [FOTO i WIDEO] XXVII Pływadła ruszyły z Raciborza: Wielka wodna wyprawa rozpoczęta [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782564428dsc-5129-.jpg)










![Tropikalny finał baraży. Krzanowice odwróciły losy meczu i wywalczyły awans [FOTO] Tropikalny finał baraży. Krzanowice odwróciły losy meczu i wywalczyły awans [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782597199pietro-krzano-baraz-.jpg)
![Płonia świętuje początek lata: Dzielnica pełna energii i sąsiedzkiej integracji [FOTO i WIDEO] Płonia świętuje początek lata: Dzielnica pełna energii i sąsiedzkiej integracji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782540241dsc-1372-.jpg)



![Ride the Flow! Oficjalnie otwarto nowy pumptrack w Kornicach [FOTO i WIDEO] Ride the Flow! Oficjalnie otwarto nowy pumptrack w Kornicach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782496380731059855-1346952254083672-4242227102521343498-n-.jpg)










![Dogtrekking w Nędzy przyciągnął tłumy. Sport i pomoc zwierzętom podczas VI Festiwalu Górnej Odry [FOTO] Dogtrekking w Nędzy przyciągnął tłumy. Sport i pomoc zwierzętom podczas VI Festiwalu Górnej Odry [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782639842photo-51-z-100-.jpg)



















Komentarze (0)
Dodaj komentarz