Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 grudnia 202009:33

Czechy: przedłużony stan wyjątkowy i wzrost zakażeń koronawirusem

Czechy: przedłużony stan wyjątkowy i wzrost zakażeń koronawirusem  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Czeski rząd przedłużył w czwartek obowiązywanie stanu wyjątkowego i związane z nim restrykcje do 23 grudnia. Podczas drugiej fali pandemii Coviid-19 stan wyjątkowy obowiązuje w kraju od 5 października. W Czechach wzrasta liczba zakażonych, a wskaźnik transmisji „R” wzrósł do 1,1. 

Z opublikowanych w czwartek przez ministerstwo zdrowia danych wynika, że sytuacja nie ulega poprawie. Stan zagrożenia epidemicznego, od którego m.in. zależą wprowadzane restrykcje i który wyraża się liczbą od 0 do 100, czwarty dzień z rzędu wynosi 64. W ciągu ostatniej doby w Czechach stwierdzono 6402 nowe zakażenia SARS-CoV-2, najwięcej od 19 listopada. Laboratoria wykonały w środę 22 951 testów na koronawirusa i 27,89 proc. z nich miało wynik pozytywny. To najwyższy odsetek od 7 listopada. Tzw. aktywnych przypadków jest obecnie 60 161. Według ostatnich danych w szpitalach jest 4326 pacjentów, w stanie ciężkim jest 545 z nich.

Zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego gabinet premiera Andreja Babisza uzyskał od Izby Poselskiej w środę po sześciogodzinnej debacie. Rząd wnioskował o kolejnych 30 dni obowiązywania nadzwyczajnych regulacji, bez których moc straciłyby rozporządzenia wprowadzające restrykcje, potrzebne zdaniem ministra zdrowia Jana Blatnego do walki z epidemią. Posłowie zgodzili się, by stan wyjątkowy obowiązywał do 23 grudnia.

Według Blatnego rząd najprawdopodobniej ponownie będzie prosić Izbę Poselska o przedłużenie stanu wyjątkowego. Obserwowany wzrost zakażeń jest - jak powiedział - „powolny, ale zauważalny”. O możliwości powrotu do niektórych ograniczeń rząd ma debatować w poniedziałek. Minister zdrowia stwierdził, że raczej nie będzie wprowadzany zakaz handlu w małych sklepach.

Blatny nie widzi obecnie zagrożenia dla wydolności systemu służby zdrowia. Szpitale dysponują wystarczającą rezerwą wolnych łóżek oraz niezbędnej aparatury medycznej. Anulowano już obowiązek świadczenia pracy w szpitalach i instytucjach ochrony zdrowia przez studentów medycyny.

Po wcześniejszej zgodzie posłów rząd przedłużył obowiązywanie stanu wyjątkowego już trzeci raz. Wiosną obowiązywał od 12 marca przez 66 dni.


Autor: Z Pragi Piotr Górecki (PAP) ptg/ ap/, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport3 września 202523:50

Puchar Polski: Choć Naprzód szalał, Unii nie złamał [FOTO]

Puchar Polski: Choć Naprzód szalał, Unii nie złamał [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W meczu 1/8 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz, rozegranym w środę, 3 września, Naprzód Borucin podejmował wyżej notowaną Unię Racibórz.

(greh)
Reklama
Sport3 września 202522:26

A klasa: Derby na pograniczu powiatów dla Raszczyc

A klasa: Derby na pograniczu powiatów dla Raszczyc - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. nadesłane
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Nasz Racibórz 15.08.2025
13 sierpnia 202522:19

Nasz Racibórz 15.08.2025

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.