Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Prezydent podpisał umowę na opracowanie strategii rozwoju Raciborza
Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2030. 7 grudnia w Urzędzie Miasta prezydent Dariusz Polowy podpisał umowę z firmą InnoCo sp. z o.o. reprezentowaną przez dr Marcina Barona na opracowanie tego strategicznego dokumentu.
InnoCo to firma z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem w zakresie sporządzania dokumentów strategicznych. W procesie opracowania i konsultacji projektu strategii miasto współpracować będzie z partnerami społecznymi, gospodarczymi i naukowo-eksperckimi. Ruszają prace przygotowawcze. Gotowy dokument powinien zostać poddany pod głosowanie Rady Miasta Racibórz z końcem 2021 roku.
Strategia Rozwoju miasta to kluczowy dokument, który powinien wyznaczać cele, wizję oraz strategiczne i operacyjne kierunki na wielu płaszczyznach. Co bardzo istotne, strategia ma określać strukturę funkcjonalno - przestrzenną miasta i być punktem wyjścia do kształtowania polityki przestrzennej Raciborza i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o to, aby uniknąć przypadkowości w działaniu, a podjęte decyzje dotyczące inwestycji, gospodarki, czy życia społecznego były ze sobą spójne i odpowiadały faktycznym potrzebom.
- Liczę na to, że dzięki zaangażowaniu do prac nad strategią wysokiej rangi ekspertów z Panami dr Marcinem Baronem, Lukiem Palmenem i dr Piotrem Gibasem na czele, przy współpracy ze specjalistami i reprezentantami różnych środowisk raciborskich, przedsiębiorców oraz zainteresowanych mieszkańców, stworzymy dokument, który rzeczywiście będzie odpowiadał naszym potrzebom. Będzie zawierał to co wartościowe i rozwojowe, a w przyszłości ułatwi nam podejmowanie decyzji rozwojowych i sięganie po środki zewnętrzne – wyjaśnia prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
- Poszukując ekspertów do opracowania strategii rozwoju Wydział Rozwoju nawiązał kontakt z wieloma podmiotami z całego kraju, w tym z Katowic, Warszawy, Poznania, czy Krakowa cieszącymi się renomą i mającymi duże doświadczenie w opracowaniu strategicznych dokumentów, takimi jak Uniwersytet Warszawski, SGH, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Bardzo zależy nam na tym by stworzyć najwyższej jakości strategię dla rozwoju miasta z jasną i konkretną wizją, dlatego cieszymy się, że podejmujemy współpracę z firmą Innoco sp. z o.o., która doskonale zna Śląsk i jego specyfikę, ma ogromne doświadczenie w opracowaniu wielu dokumentów strategicznych nie tylko dla miast (ostatnio Zabrze, Bielsko – Biała), ale również dla województwa Śląskiego (jak np. Regionalna Strategia Polityki Miejskiej Woj. Śląskiego) – mówi Anna Kobierska-Mróz, Naczelnik wydziału Rozwoju, która to będzie koordynować prace nad opracowaniem Strategii.
Z uwagi na fakt, że prace nad strategią ruszają w okresie pandemicznym, zachodzi konieczność zastosowania niestandardowych rozwiązań technicznych pozwalających na pracę zespołową przy tworzeniu dokumentu.
- Chcemy współpracować z mieszkańcami, reprezentantami różnych środowisk w podziale na tematyczne grupy i podgrupy. Mam nadzieję, że przynajmniej część tych spotkań uda nam się przeprowadzić stacjonarnie. Jeżeli nie będzie to możliwe, sięgniemy po rozwiązania informatyczne - te klasyczne do telekonferencji, ale skorzystamy także z platform pozwalających na głosowanie, interakcje z zastosowaniem wirtualnych tablic. To nigdy nie będzie to samo, co spotkanie na żywo, ale coraz większa grupa osób jest już gotowa i otwarta na takie rozwiązania. Z mojego doświadczenia wiem, że są to nie tylko ludzie aktywni zawodowo ale i np. seniorzy. - wyjaśnia dr Marcin Baron z InnoCo sp. z o.o.
Konsultacje, w miarę możliwości technicznych i organizacyjnych, prowadzone będą w terminach i formach dogodnych dla podmiotów potencjalnie zainteresowanych ich tematem oraz dostosowane do sytuacji związanej z epidemią COVID-19. Konsultacje prowadzone będą przez ekspertów zewnętrznych, a wszystkie materiały niezbędne do pełnego uczestnictwa w konsultacjach, udostępnione będą w formie elektronicznej. Informacje o przebiegu prac nad dokumentem będą dostępne na stronie internetowej Miasta Racibórz.
Dr Marcin Baron
Doktor nauk ekonomicznych; w zespole Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach specjalizuje się w tematyce innowacyjności oraz gospodarki miejskiej i regionalnej. Zajmuje się zastosowaniami narzędzi zarządzania strategicznego oraz programowaniem polityki. Swoje doświadczenia naukowe od piętnastu lat przenosi do środowiska biznesowego i samorządu terytorialnego. Na kanwie swojej współpracy z biznesem działa jako doradca władz publicznych. Moderuje prace nad programami rozwoju gospodarczego dużych polskich miast oraz regionów. Był m. in. współautorem Regionalnej Strategii Innowacji województwa śląskiego, animatorem prac nad stworzeniem strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego i głównym redaktorem dokumentu, współautorem Koncepcji Regionalnej Polityki Miejskiej w województwie śląskim. Jest członkiem International Society for Professional Innovation Management oraz Regional Studies Association, a także Zespołu Zadaniowego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN ds. zintegrowanej polityki rozwoju Polski i Europy.
Dr Piotr Gibas
Ekspert w dziedzinie zagospodarowania przestrzennego, pracownik Katedry Gospodarki Przestrzennej i Środowiskowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, członek Komitetu Sterującego ds. zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego. Autor i współautor wielu publikacji m. in.: "Analiza-ekonomiczno przestrzenna", "Ewolucja funkcji małych miast w Polsce", "Wdrażanie strategii rozwoju miasta", „Gospodarka przestrzenna w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii” . Ekspert opracowań min.: Strategii Rozwoju Miasta Zabrze 2030, Dokumentu kierunkowo – wykonawczego w obszarze zapewnienia ciągłości realizacji funkcji jest dla Miasta Zabrze, Diagnozy strategicznej Jaworzna na potrzeby Strategii Zintegrowanego i Zrównoważonego Rozwoju Jaworzna do 2030 oraz Pogłębionej diagnozy delimitacji obszarów zdegradowanych Jaworzna.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Od 15 marca ścieżka rowerowa na Ostrogu będzie przejezdna
Dobra informacja dla rowerzystów. Ścieżka rowerowa na wałach na Ostrogu na wysokości żwirowni będzie znowu przejezdna od połowy marca.
Więcej »Zmiana organizacji ruchu na drodze powiatowej w Kornicach
Już wkrótce rozpocznie się rozbudowa odcinka drogi powiatowej w Kornicach. Będzie obejmować skrzyżowanie dróg powiatowych w kierunku Makowa i Pawłowa oraz odcinek drogi za skrzyżowanie z ul. Główną.
Więcej »Raciborska policja zaprasza w swoje szeregi
- Policja zaprasza w swoje szeregi. Jeśli lubisz pomagać innym? Lubisz wyzwania? Cenisz stabilne warunki zatrudnienia? Zostań policjantem! To zawód dla ludzi z pasją. Jest to zawód bardzo wymagający jednakże dający dużo satysfakcji z możliwości pomocy innym ludziom - zachęca raciborska KPP.
Więcej »Rusza obowiązkowa centralna ewidencja kopciuchów
Od 1 lipca 2021 r. Polacy będą mieli 12 miesięcy na zarejestrowanie swoich źródeł ciepła. Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków o którą zabiegał Polski Alarm Smogowy. Brak wiedzy o kopciuchach był jednym z powodów dla których nie dało się w Polsce skutecznie zarządzać jakością powietrza i walczyć ze smogiem.
Więcej »Wiesław Różacki (1958-2021) WSPOMNIENIE
Był jednym z najskuteczniejszych menedżerów zarządzających Rafako, z szacunkiem wspominanym przez pracowników. Raciborska Telewizja Kablowa przygotowała krótkie wspomnienie o Wiesławie Mariuszu Różackim.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |