Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 listopada 202008:33

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Ogrzewanie na podczerwień jest jednym z bardzo wielu sposobów na ogrzewanie pomieszczeń. W przypadku tego rozwiązania ciepło emitowane jest przez światło podczerwone. Czym jest podczerwień? Jak działa ogrzewanie na światło podczerwone? Jakie wady i zalety ma taki rodzaj ogrzewania pomieszczeń? 

W poniższym poradniku znajdują się informacje na temat tego, czym jest światło podczerwone i jak wykorzystywane jest do ogrzewania pomieszczeń. Warto dodać, że zasada działania promienników ciepła jest przez wiele osób doceniana. Ponadto jest to ekologiczny sposób na ogrzewanie mieszkań. Osoby, które zastanawiają się, czy warto kupić urządzenie do ogrzewania na podczerwień, powinny przeczytać poniższy artykuł, aby mogły poznać wszystkie zalety oraz zasadę działania promienników ciepła. Przy okazji można dowiedzieć się również, jak szerokie jest zastosowanie światła podczerwonego.

Światło podczerwone - co to jest i jakie jest jego zastosowanie?

Światło ma strukturę falowo-korpuskularną, co oznacza, że wykazuje cechy charakterystyczne dla fal i strumienia cząsteczek. Można je podzielić na dwa rodzaje - widzialne i niewidzialne dla ludzkiego oka. Decydujący tutaj jest zakres długości emitowanych fal. Zakres tych, które są widzialne, decyduje głównie o tym, czy człowiek jest w stanie rozróżnić dane kolory. Podczerwień zalicza się do fal elektromagnetycznych, które znajdują się poza zasięgiem ludzkiego oka.

Fale podczerwone są długie, nie odbijają się od obiektów, tylko przez nie przenikają. Podczerwień stanowi około czterdziestu procent promieniowania słonecznego, dlatego też jest nazywana promieniowaniem cieplnym. Co istotne, jest ona bezpieczna dla człowieka, a swoje właściwości znajduje nawet w lecznictwie. Źródłem podczerwieni są wszystkie ciała, ale jej ilość zależy od temperatury, jaką posiada dany obiekt. Im ciało będzie cieplejsze, tym więcej podczerwieni będzie emitować. Przykładowym jej źródłem może być żarówka starego typu lub słońce.

Światło podczerwone swoje zastosowanie znajduje w wielu gałęziach przemysłu, czego dowodem może być jego obecność w noktowizorach. Podczerwień stosowana jest także do przesyłania danych w światłowodzie, a jej działanie można zaobserwować, naciskając guzik w pilocie. Promienniki ciepła wykorzystuje się w niektórych saunach oraz do ogrzewania mieszkań, czy też hal. Fale podczerwone wykorzystywane są do obserwowania kosmosu, a także badań historii dział sztuki malarskiej z różnych epok. Dzięki ich wykorzystaniu można zobaczyć różne warstwy farby, wcześniejsze szkice oraz domalowywania.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Zasada działania fal podczerwonych w ogrzewaniu na podczerwień jest bardzo podobna do żarówek starego typu. Różnica polega jednak na tym, że głównym zadaniem żarówek jest oświetlanie przestrzeni, a w tym czasie wnętrze zaczyna się jednocześnie nagrzewać. Ogrzewanie na podczerwień ma za zadanie podgrzać temperaturę w pomieszczeniu, wykorzystując do tego prąd, czyli energię elektryczną, do której de facto urządzenie jest podłączone. Promienniki ciepła mogą mieć konstrukcję żyrandola lub podłużnej gałki. Rozwój technologii sprawił, że na rynku dostępne są także modele w postaci estetycznych paneli, które można dyskretnie umieścić pod sufitem.

Montaż tego typu urządzeń jest niezwykle prosty, ale należy pamiętać, że trzeba mieć przy tym pełny dostęp do sieci. Możliwe jest także zamontowanie promienników ciepła w podłodze, jednak w tym celu niezbędna okaże się specjalna mata. Wybierając taki sposób montażu, należy uwzględnić przewodnictwo cieplne materiału, jaki pokrywa podłogę. Dzięki temu można będzie mieć pewność, że straty ciepła zostaną zminimalizowane praktycznie do zera. Ogrzewanie na podczerwień opiera się na przemieszczaniu fal podczerwonych, a ich działanie można porównać z ciepłem, jakie dociera do człowieka ze słońca. W ogrzewaniu tego rodzaju wykorzystuje się zdolność odbicia podczerwieni oraz jej skupiania, załamywania i pochłaniania. Podstawową różnicą między ogrzewaniem przy pomocy promienników ciepła a tradycyjnymi urządzeniami konwektorowymi jest nośnik ciepła.

Jakie zalety i wady ma ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień nie wysusza powietrza, ponieważ na nie nie oddziałuje. Wielu domowników skarży się, że wykorzystując tradycyjne kaloryfery, zmaga się jednocześnie z bardzo suchym powietrzem w domu, które wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniach. Kolejnym atutem podczerwieni jest ich montaż, serwis oraz obsługa. Panele na podczerwień można zamocować samemu i co najważniejsze, nie wymagają podłączenia do oddzielnej instalacji, ponieważ wykorzystują tą, która jest już w mieszkaniu. Sterowanie promiennikami ciepła jest także niezwykle proste. Ponadto nowoczesne modele oferują możliwość ustawienia od 0 do 100 procent mocy, a przy tym nie działają szkodliwie na zdrowie człowieka.

Autor: materiał partnerski, marcelina@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202411:42

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
180
materiał zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202420:53

Jarmark kwiatów i muzyka filmowa w plenerze

Jarmark kwiatów i muzyka filmowa w plenerze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202409:31

Skrzyżowanie w Pawłowie znów dało o sobie znać

Skrzyżowanie w Pawłowie znów dało o sobie znać - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202409:40

Wyczuwalny zapach gazu w Borucinie

Wyczuwalny zapach gazu w Borucinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.