Powiat straci szpital, zobowiązania zostaną?

Goszcząca dziś na sesji Rady Powiatu posłanka PO Gabriela Lenartowicz ostrzegła przed nacjonalizacją szpitali. - Trzeba dmuchać na zimne - dodała.
Zasiadająca w ławach sejmowej opozycji posłanka PO mówiła o zasłyszanych zapowiedziach nacjonalizacji szpitali, pozostawienia po stronie samorządów ich zobowiązań, a także ograniczaniu przez NFZ wydatków na kontrakty dla podstawowej opieki zdrowotnej. Co do zobowiązań wyraziła nadzieję, że to fake news. Co do nacjonalizacji szpitali radziła wziąć takie ryzyko na poważnie pod uwagę.
Co oznacza nacjonalizacja? Dziś organem założycielskim szpitala przy Gamowskiej jest powiat raciborski. Można powiedzieć, że jest jego właścicielem. Musi też pokrywać ewentualne straty na działalności. W zamian ma wpływ na to, co się w lecznicy dzieje, m.in. w zakresie inwestycji.
Od pewnego czasu rząd analizuje możliwość przejęcia szpitali bezpośrednio przez ministra zdrowia. Jak mówiła posłanka, dzieje się to za kurtyną ostatnich doniesień o rekonstrukcji Zjednoczonej Prawicy. Przejście szpitali pod resort zdrowia oznaczałoby bezpośredni nadzór ze strony administracji rządowej. Samorząd nie miałby już wpływu na szpital. Mówiąc wprost - straciłby szpital, ale nie jego zobowiązania.
Dziś zresztą, czego nie kryła posłanka, starostwo wpływu na szpital też nie ma jeśli chodzi o pełne odmrożenie. Od marca, przypomnijmy, lecznica została przekształcona w jednoimienną. 1 października niecałe 70 łóżek ma wrócić do dyspozycji pacjentów non-covid. 170 nadal będzie dla zakażonych koronawirusem.
Zdaniem Gabrieli Lenartowicz trzeba opracować mapę drogową mogącą pomóc w odzyskaniu lecznicy, tak by jasno określić, co i kto powinien robić. Jako parlamentarzystka zapewniła swoją pomoc, m.in. w zakresie niezbędnych działań na rzecz zmian legislacyjnych. Dotychczasowe starania uznała za mało skuteczne. Sama, jak przyznała, uzyskuje ogólnikowe odpowiedzi m.in. od resortu zdrowia czy wojewody.
- To ostatni moment, by coś zaproponować - powiedziała na sesji. Jej zdaniem, samorząd będzie mógł potem powiedzieć, że zrobił wszystko, co trzeba, nawet jeśli okaże się to nieskuteczne.












![Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990054bez-nazwy-228-.jpg)

![XV Gala Zespołu Tanecznego SKAZA rozpoczęta. Pierwsza odsłona za nami [FOTO i WIDEO] XV Gala Zespołu Tanecznego SKAZA rozpoczęta. Pierwsza odsłona za nami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781935704dsc-4054-.jpg)

![Średniowiecze ożyło w Raciborzu! Wielka bitwa wojów i klimat dawnych wieków w Arboretum [FOTO i WIDEO] Średniowiecze ożyło w Raciborzu! Wielka bitwa wojów i klimat dawnych wieków w Arboretum [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781953743dsc-4569-2-.jpg)
![Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781976441dsc-2797-.jpg)


![Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990929dsc-3251-.jpg)






![Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17820694491781991611photo-112-z-178-.jpg)
![Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782071791photo-55-z-99-.jpg)




















Komentarze (0)
Dodaj komentarz