Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 września 202013:49

Mój beton jest lepszy niż twój. Władze umacniają brzegi Odry, a wody co kot napłakał

Mój beton jest lepszy niż twój. Władze umacniają brzegi Odry, a wody co kot napłakał  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kiedy betonową przystań budował Mirosław Lenk przyszła fala krytyki. Kiedy beton leje Dariusz Polowy fala opadła. Jest uśmiech przy wbiciu pierwszej łopaty, choć wiadomo, że obecny włodarz nic lepszego w szufladzie nie miał.

XXI wiek to wielki powrót miast do rzek, w tym Raciborza do Odry. W sierpniu 2007 r., u progu trzykadencyjnej władzy Mirosława Lenka, rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji bulwarów nadodrzańskich. Wygrała wtedy pracownia Inwestprojekt i nie żyjący już arch. Zdzisław Męczarski. Dało jej to prawo do wykonania projektu przedsięwzięcia.

Mało kto pamięta, że proponowano wtedy trzy etapy. Pierwszy, podstawowy, miał objąć m.in. budowę ścieżek rowerowych i zdrowia oraz plaż naodrzańskich, wzniesienie pawilonów, małej architektury, placów zabaw, zagospodarowanie zieleni oraz oświetlenie terenu. W następnym, drugim, doszłoby do kilku nowych przedsięwzięć inwestycyjnych, m.in. budowy przykrycia stadionowego, strzelnicy, ośrodka jeździeckiego oraz basenu kąpielowego. W trzecim, po zbudowaniu jazu i podniesieniu poziomu Odry o 2 metry, miałyby powstać przystanie, tarasy widokowe nad Odrą, pomosty dla wędkarzy i hangary wioślarskie.

Była w tym logika, ale i wysokie koszty. Władza w Raciborzu zawsze miała skłonność do wysokich lotów. Świętej pamięci prezydent Jan Osuchowski kazał zaprojektować odlotowy wręcz ośrodek wypoczynkowy na żwirowniach po czym projekt – nazwany roboczo Acapulco - powędrował na półkę, bo okazało się, że miasta nie stać na taki wydatek.

Osuchowskiego krytykowała ówczesna opozycja z prezydentem Lenkiem na czele, po czym u progu swojej władzy znów mieliśmy wysokie wznoszenie, tym razem nad Odrą, gdzie widziano pięknie zagospodarowane bulwary. Potem jeszcze doszła replika średniowiecznego grodu na terenie OSiR-u.

Fantazje nic nie kosztują. Realizacja już tak. Skończyło się więc na betonowej przystani wartej ponad 3 mln zł, bo na to akurat można było zdobyć unijne środki. Na postawienie grodu w rejonie lodowiska nie zgodzili się strażacy. Nikt nie pomyślał, że w razie pożaru trudno będzie tu dojechać wozami bojowymi.

Faktem jest, że miasto tylko dołożyło do inwestycji, bo większą część kosztów (ok. 3 mln zł) pokryła UE, ale prawdą jest też, że już za pieniądze miasta musiano dostosować przystań do potrzeb wodniaków. Projekt nie był do końca przemyślany. W pierwotnej wersji przystań była niezdatna do użytku, nie licząc oczywiście szachownicy i siedzisk, przed którymi zaczęli występować artyści. Uczestnicy pływadeł i kajakarze woleli slip przy moście Zamkowym, który zresztą miasto musiało na swój koszt zmodernizować.

Przystań, a konkretnie beton wpisał się w raciborskie kampanie wyborcze, zarówno Anny Ronin jak i Dariusza Polowego, który z młotem pneumatycznym beton kruszył. Przystań była dla obecnej ekipy rządzącej symbolem - zarówno nietrafionej inwestycji poprzedników jak i rządzącego miastem układu tzw. Wileńskiej.

Cóż, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i kiedy Dariusz Polowy doszedł do władzy, idea lania betonu nad Odrą znalazła w jego oczach uznanie. Nie przeszkodził nawet fakt oddania do użytku zbiornika Racibórz i ograniczenia przepływu wody w Odrze miejskiej (w 2007 r. sądzono, że jaz podniesienie poziom wody o 2 m), a także przeniesienia się wodniaków na slip przy ślepej Uldze za Płonią. Lewostronne bulwary powstają, tym razem jako zjawiskowe miejsce nad Odrą, w którym raciborzanie mają miło spędzać czas, o ile oczywiście – jak zauważają krytyce – zaopatrzą się w środek przeciw komarom. Zamiast łodzi promowane są sup-y, czyli deski do pływania.

Lewobrzeżne bulwary to nie była jednak dla prezydenta Polowego miłość od pierwszego wejrzenia. Raczej miłość z rozsądku. Obejmując władzę zdecydował o rezygnacji z realizacji planów M. Lenka związanych z przebudową placu Długosza. Poprzedni prezydent widział tu zmodernizowaną przestrzeń. Dariusz Polowy gmach Eko-Okien. Oddał więc unijną dotację. Jako że pojawiła się szansa, by odzyskać jej część, prezydent wyjął z szuflady projekt II części bulwarów, przygotowany zresztą przez poprzedników. Na pocieszenie może powiedzieć, że za inwestycję niemal w całości znów zapłaci Bruksela.

Czytaj także Budowa lewobrzeżnych bulwarów symbolicznie rozpoczęta [FOTO i WIDEO]

Autor: Grzegorz Wawoczny, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.