Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 lipca 202010:13

Wieża widokowa w Tworkowie otwarta dla turystów [FOTO i WIDEO]

Wieża widokowa w Tworkowie otwarta dla turystów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Pięknie stąd widać wieś, Racibórz, zaporę boczną zbiornika Racibórz a przy dobrej pogodzie pasma górskie Karpat i Sudetów. Wczoraj, 10 lipca, uroczyście przecięto wstęgę, a po zmierzchu zaprezentowano iluminację starych ruin. 

Wieża zamkowa z platformą widokową to część większego projektu, który gmina Krzyżanowice zrealizowała dzięki wsparciu środków unijnych. Zabytek, który od lat 30. XX wieku popadał w ruinę, kiedy przeszedł na własność gminy w końcu doczekał się prac porządkowych i zabezpieczających. Starą wozownię zaadaptowano na punkt informacji turystycznej, ale też miejsce organizacji imprez kulturalnych. Kolejne lata, to kolejne wyzwania związane z odbudową zamku oraz wskazaniem docelowych funkcji. W zeszłym roku gminie udało się zrewitalizować przyzamkowy park. W pobliżu jest basen, staw Trzeciok z rybaczówką, aleja starodrzewia Hroza oraz piękny barokowy kościół pw. św. Piotra i Pawła. To - w połączeniu z Meandrami, zbiornikiem Racibórz, pałacem w Krzyżanowicach - pozwala myśleć o rozwoju turystyki.

Wstęgę przed wieżą przecięli wczoraj - obok wójta Grzegorza Utrackiego i sołtysa Andrzeja Bulendy - także minister Michał Woś, wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża oraz starosta Szylerzowic Radek Kaňa.

Wieża jest czynna codziennie od godz. 10.00 do 19.00.

Krzyżanowicki samorząd uzyskał dofinansowanie prac w ramach projektu „Szylerzowice i Krzyżanowice – miejsca odpoczynku i aktywności" Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. Ogólna wartość to ponad 841 tys. euro, dofinansowanie dla gminy Krzyżanowice 715,1 tys. euro.

Zamek w Tworkowie, stojący w miejscu średniowiecznej twierdzy granicznej, usytuowany na lekkim wzniesieniu, otoczony parkiem, a niegdyś fosą, zachował w swojej architekturze nieliczne wątki gotyckie. W XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym. Należał m.in. do rodzin Wyskota i Eichendorff. Znany niemiecki romantyk rodem z Łubowic, Joseph von Eichendorff, często więc odwiedzał z rodzeństwem wuja w Tworkowie. Na młodych Eichendorffach zamek robił jednak nienajlepsze wrażenie. Siostra Luiza tak pisała w sierpniu 1836 r. do Josepha: „Od 2 lipca wszyscy tu mieszkamy jak w starym zamku rycerskim; gdy na dworze brzydka pogoda, naszym miejscem pobytu jest ta duża sala, gdzie wiszą wiekowe obrazy olejne. Podczas burzy i wichury jest strasznie w tym starym gnieździe sowy. Wtenczas wiatr wieje i jęczy, jakby nadszedł koniec świata”.

W 1841 r. zamek odkupiła rodzina Saurma-Jeltsch. W 1872 r. nowi właściciele podjęli decyzję o jego przebudowie. Zlecenie otrzymał dobrze zapowiadający się wówczas architekt Karl Heidenreich, uczeń słynnego berlińskiego architekta Karla Lüdeckiego, pioniera neorenesansu, zwanego też wirtuozem neogotyku. Przebudowana siedziba stała się tematem twórczości Ludwika Bielaczka, robotnika rolnego z Tworkowa, który po II wojnie światowej opublikował szereg pozycji pamiętnikarskich. Na łamach „Ze studni zapomnienia” (1957) nazywa budowlę „trójskrzydłowym kolosem, istną twierdzą”, dodając, że administratorzy majątku tworkowskiego jej nie cierpieli, nazywając ją starą skrzynią („der alte Kasten”). Pisał: „Zamek posiadał trzy kondygnacje, wysoką wieżę zegarową i liczne inne wieżyczki, altanę, balkoniki, kolumnadę, a nad nią oszkloną galerię z barwnymi witrażami”.

W nocy z 8 na 9 stycznia 1931 r. w zamku z niewiadomych do dziś przyczyn wybuchł pożar. Ogień błyskawicznie objął dach i wkrótce płonął już prawie cały obiekt, łącznie z wieżą zegarową. Stanowiło to dla wszystkich nie wyjaśnioną zagadkę, bowiem fasada zamku miała prawie 120 metrów długości, a z rozprzestrzeniającym się pożarem walczyło 25 sikawek i dwie motopompy z Raciborza i Opawy. Łuna widoczna była ponoć w promieniu 60 kilometrów. Towarzystwo ubezpieczeniowe z początku odmówiło wypłacenia odszkodowania rodzinie Saurma-Jeltsch, twierdząc, że „poprawiono pracę pożaru”, czyli celowo zniszczono zachowane od ognia partie obiektu.

Po pożarze zamek nigdy nie został już odbudowany. Dach nakryto tanią konstrukcją. W 2004 r. przeszedł na własność gminy Krzyżanowice. W 2016 r. otrzymała ona 50 tys. zł dotacji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach na zabezpieczenie ruin. Celem prac była stabilizacja stanu technicznego bez zmiany wyglądu historycznego poprzez: usunięcie gruzu i samosiejek, uzupełnienie murów i sklepień, wykonanie izolacji i posadzek, a także wzmocnienie ścian szczytowych.

W 2017 roku przyszedł czas na początek odbudowy. Gminie, w ramach wspólnego projektu z czeskimi Szylerzowicami, udało się pozyskać dotację unijną. Rewitalizacja - poza wieżą i wozownią - objęła również wzmocnienie oraz zabezpieczenie części ruin, które przetrwały do naszych czasów, zwłaszcza w zakresie ich wzmocnienia oraz zabezpieczenia zarówno przed dalszym niszczeniem, jak i w celu bezpiecznego udostępnienia ich zwiedzającym. Projekt przygotował pochodzący z Tworkowa, znany architekt prof. Jerzy Witeczek. Warto dodać, że wcześniej gminie udało się zrewitalizować zamkowy park.

Autor: Grzegorz Wawoczny, fot. Damian Matioszek, lotnicze Katarzyna Kubik, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Aktualności14 lipca 202416:07

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO]

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
Powiat:

Budowa nowego mostu w rejonie Łubowic-Grzegorzowic do Ciechowic w gminie Nędza to kluczowy projekt infrastrukturalny, mający na celu zastąpienie obecnej przeprawy promowej. Most, który łączył Grzegorzowice i Ciechowice, istniał do 1945 roku, kiedy to został zniszczony podczas działań wojennych i nigdy nie został odbudowany.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Aktualności14 lipca 202415:47

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO]

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Dziś, 14 lipca, Fundacja Gniazdo, opiekująca się ruinami pałacu von Eickstedt, zorganizowała już piąty zlot pojazdów zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji z całego regionu, oferując niezapomnianą podróż w przeszłość. Stare samochody, motocykle oraz maszyny rolnicze można było podziwiać wzdłuż ogrodzenia i na dziedzińcu pałacu, gdzie zaprezentowano około 150 maszyn.

(waw)
Reklama
Aktualności14 lipca 202410:32

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Humorystyczny spektakl uliczny w nurcie Nowego Cyrku o tytule "Co to za cyrki?" w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Ludyczny można było obejrzeć wczoraj, 13.07., na raciborskim Rynku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności15 lipca 202409:44

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Witwicki / arch. UM w Gliwicach
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama
Aktualności14 lipca 202417:46

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO]

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu po raz trzeci stało się areną niezapomnianych wyzwań i przygód podczas kolejnej edycji Biegu Zwiadowcy - Przetrwać w Arboretum. 14 lipca 2024 roku entuzjaści ekstremalnych biegów mieli okazję sprawdzić swoje siły i wytrzymałość na trasach pełnych przeszkód i błota, gdzie dodatkowym elementem była konieczność noszenia karabinu AK47. Na starcie stanęło 84 zawodników.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.