Rafako ma nowego wiceprezesa

57-letni Jacek Drozd został powołany w skład zarządu Rafako. To kolejna z serii zmian personalnych w raciborskiej spóce w ostatnich miesiącach.
20 grudnia Rada Nadzorcza skróciła delegację członka Rady Nadzorczej Jerzego Karney do czasowego wykonywania czynności członka zarządu Rafako. Na stanowisko wiceprezesa powołano Jacka Drozda. Zarząd tworzą obecnie: Paweł Jarczewski po prezesa, Agnieszka Wasilewska-Semail, Jerzy Ciechanowski i Jacek Drozd wiceprezesi.
Jacek Drozd to menedżer zarządzający, legitymujący się ponad 25-letnim doświadczeniem w zarządzaniu spółkami prawa handlowego w zakresie finansów przedsiębiorstw, inwestycji oraz rynków kapitałowych, w szczególności wyceny przedsiębiorstw, konsolidacji i przejęć, operacjonalizacji strategii finansowej przedsiębiorstw (w tym optymalizacji podatkowej, tworzenia podatkowej grupy kapitałowej, tworzenia cash poolingu), optymalizacji i restrukturyzacji podmiotów prawa handlowego, wprowadzania podmiotów na rynek publiczny, przeprowadzania transakcji w odniesieniu do ofert prywatnych, nadzorowania procesów związanych z pozyskiwaniem i zwiększeniem kapitałów poprzez m.in. emisje instrumentów dłużnych, organizacji obrotu papierami wartościowymi na rynku publicznym i prywatnym. Doświadczenie w zarządzaniu strategicznym, współpracy z podległymi zespołami w zakresie rozwoju nowych kierunków działalności oraz opracowania planów wdrożenia strategii.
Od 1998 – 2002 pełnił funkcję dyrektora oddziału regionalnego w Centralnym Domu Maklerskim PEKAO S.A. odpowiedzialnego za współpracę z klientami instytucjonalnymi oraz nadzór nad siecią sprzedaży w regionie.
W latach 2000 – 2002 pełnił funkcję prezesa zarządu we Wschodnim Banku Cukrownictwa S.A. odpowiedzialnego za biuro prawne, departament informatyki, departament organizacji i kadr, biuro kontroli wewnętrznej oraz departament operacyjno- rachunkowy.
Od 2002 do 2005 pełnił funkcję dyrektora finansowego w Zakładach Azotowych Puławy S.A. w Puławach odpowiedzialnego za pion księgowy, pion zarządzania płynnością, rozliczenia krajowe i zagraniczne, windykację, zarządzanie i inwestycje kapitałowe; koordynator działań związanych z przeprowadzeniem procesu prywatyzacji ZAP S.A. w szczególności z dopuszczeniem akcji do publicznego obrotu.
W latach 2005 – 2006 pełnił funkcję dyrektora oddziału w Banku Gospodarstwa Krajowego S.A. oddział w Lublinie odpowiedzialny za organizację oraz nadzór nad działalnością zespołu obsługi klientów ds. korporacji, komórką analiz i wsparcia; jednocześnie aktywne uczestnictwo w pozyskiwaniu klientów korporacyjnych.
Od 2007 do 2010 wiceprezes zarządu OPF S.A. odpowiedzialny za pion finansowo-księgowy oraz marketing.
W latach 2010 – 2013 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu w Interbud Lublin S.A. odpowiedzialnego za pion finansowo-księgowy, marketing, dział ofertowania oraz dział zakupów.
Od 2013 do 2016 wiceprezes zarządu PGE S.A. odpowiedzialny za pion finansowo-księgowy oraz nadzór nad departamentami korporacyjnym, ryzyka, IT, zakupów strategicznych oraz administracji.
W latach 2016 – 2018 prowadził działalność gospodarczą w zakresie doradztwa finansowego. Od 2018 do 2019 pełnił funkcję prezesa zarządu Fabryki Kabli ELPAR sp. z o.o. odpowiedzialnego za pion finansowo-księgowy, handel, logistykę, IT, HR oraz dział prawny. W ciągu swojej kariery zawodowej pełnił funkcję członka rad nadzorczych Centralnej Tabeli Ofert S.A., Bank Depozytowo-Kredytowy Ltd.(Łuck/Ukraina), Montex S.A., Navitrans Sp. z o.o., Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o., Renoma Sp. z o.o., Mewa S.A., LPEC S.A., PGE Dystrybucja S.A., PGE GIEK S.A., PGE Dystrybucja S.A., PGE Obrót S.A.
Jest magistrem ekonomii – absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył studia podyplomowe na kierunku „Rachunkowość” w Akademii Ekonomicznej im. O. Lange we Wrocławiu. Dysponuje również licencją maklera papierów wartościowych oraz zdał egzamin państwowy dla członków Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa.
Ponad 20 grudnia 2019 r. zarząd Rafako otrzymał informację od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie (NCBiR), iż spółka została zakwalifikowana do III Fazy Projektu „Program Bloki 200+. Innowacyjna technologia zmiany reżimu pracy bloków energetycznych klasy 200MWe” („Program Bloki 200+”), którego celem jest opracowanie innowacyjnej, nowatorskiej, niskonakładowej technologii umożliwiającej dokonanie istotnych zmian w pracy bloków energetycznych klasy 200MWe. Projekt realizowany jest zgodnie z Umową z NCBiR, dotyczącą wykonania i finansowania projektu w Programie Bloki 200+. W III Fazie projektu nastąpi wdrożenie metody opracowanej w Fazie I i II na obiekcie referencyjnym udostępnionym przez Tauron Wytwarzanie S.A. Łączna wartość finansowanych przez NCBiR prac wykonywanych w ramach Fazy III to 86.552.458,60 zł brutto. Warunkiem rozpoczęcia Fazy III było przedstawienie przez RAFAKO S.A. weksla gwarancyjnego stanowiącego zabezpieczenie należytego wykonania Umowy z NCBiR opiewającego na równowartość przyznanego dofinansowania oraz przedłożenie dokumentów potwierdzających prawo do dysponowania blokiem referencyjnym do prac w Fazie III.
Spółka spełniła warunki rozpoczęcia Fazy III w związku z czym została umieszczona na ostatecznej liście podmiotów zakwalifikowanych do Fazy III podpisanej przez Dyrektora NCBiR. Planowany termin zakończenia realizacji Projektu Bloki 200+ to 31 marca 2021 r.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz