Racibórz będzie miał tężnię solankową. Zapłacą władze wojewódzkie

Projekt zgłoszony przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego zebrał 1576 głosów w I budżecie obywatelskim województwa śląskiego. Nie jest jedynym z Raciborza, który zyskał dofinansowanie.
1576 głosów wystarczyło, by zdobyć 313 tys. zł i skierować projekt do realizacji w 2020 r. - Tężnia solankowa - źródło zdrowia i miejsce wypoczynku dla mieszkańców Raciborza - taką oficjalną nazwę nosi to przedsięwzięcie. - Celem jest budowa ogólnodostępnej tężni solankowej na terenie ZSOMS w Raciborzu. Tężnia solankowa w drewnianej konstrukcji, wyposażona w pompę, rozprowadzając solankę po odpowiednio rozmieszczonych gałęziach spowoduje wytwarzanie specyficznego mikroklimatu, pomagającego w leczeniu chorób układu oddechowego i we wzmocnieniu systemu odpornościowego. Dodatkowo zrewitalizowany podczas realizacji projektu teren szkoły, poprzez zielony ogród z nasadzeniami drzew i krzewów wokół tężni oraz wyposażony w elementy małej architektury miejskiej - stanowić będzie miejsce spotkań i integracji mieszkańców Raciborza. Ma to szczególne znaczenie w dzisiejszym czasie, kiedy to wskaźniki zanieczyszczenia środowiska i ilość pyłów w powietrzu są znacznie przekroczone. Jest to inwestycja w zdrowie mieszkańców i dzieci z Raciborza i miejscowości ościennych - uczniów ZSOMS w Raciborzu - napisali inicjatorzy.
66,6 tys. zł trafi na projekt pod nazwą Postaw na zdrowy tryb życia - regionalny dzień zdrowia dla mieszkańców powiatu raciborskiego i wodzisławskiego. To całodniowa impreza edukacyjno-sportowa skierowana do mieszkańców powiatu raciborskiego i wodzisławskiego. Zaletą pomysłu obywatelskiego jest możliwość atrakcyjnego zachęcenia mieszkańców powiatów do dbałości o swoje zdrowie. Celem zadania publicznego jest więc to, aby mieszkańcy dostrzegli, że poprzez zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i badania profilaktyczne zapewnią sobie optymalne zdrowie oraz zminimalizują ryzyko zachorowania na tzw. choroby społeczne. Liczymy, że realizacja zadania publicznego zachęci mieszkańców sąsiadujących powiatów do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz ograniczy inne niepożądane zjawiska społeczne jak stres, agresja, alkoholizm. W ramach zadania zachęcimy mieszkańców do udziału w zajęciach fitness, zawodach sportowych, wykładach dietetyków, fizjoterapeutów, instruktorów oraz w bezpłatnych badaniach.
W I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy regionu decydowali o rozdysponowaniu 10 milionów złotych. W lipcu mogli składać propozycje zadań, natomiast w listopadzie wskazywali te spośród zgłoszonych projektów, które w ich ocenie są najciekawsze i najpotrzebniejsze.
Mieszkańcy mogli wybierać wśród 85 zadań podzielonych na poszczególne pule – wojewódzką i 7 pul podregionalnych. Głosowano elektronicznie za pośrednictwem strony eBO.slaskie.pl. Między 12 a 30 listopada odnotowano 23 683 ważne głosowania. Poniżej prezentujemy wyniki – listę rankingową wszystkich projektów wraz z liczbą otrzymanych przez nie punktów.
Zgodnie z regulaminem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do realizacji są przeznaczane te zadania, które uzyskały największą liczbę głosów, do momentu wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski w danej puli. W sytuacji, gdy środki na realizację kolejnego zadania z listy nie będą wystarczające, uwzględniane zostanie pierwsze z następnych zadań na liście w ramach danej puli, którego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków. Środki niewykorzystane w danej puli nie będą przesuwane na zadania z innych pul.
Listę zadań do realizacji w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zatwierdził Zarząd Województwa Śląskiego. Znajdują się na niej 43 zadania na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz