W Krzanowicach przeszła dziś procesja konna na św. Mikołaja

Krzanowickiej, wielowiekojwej tradycji stało się zadość. Dziś, punkt o godz. 10.00, spod kościoła pw. św. Wacława wyruszyła procesja konna do Mikołaszka, czyli kościółka filialnego przy drodze na Bojanów.
Od lat dyskusje toczą się wokół źródła ten unikalnej w skali Śląska i Moraw tradycji. Jedni twierdzą, że procesje idą od 1744 r., kiedy to wzniesiono kościół św. Mikołaja. Inni, że miejscowi gospodarze brali w niej udział już wcześniej. Miałaby zatem charakter dziękczynno-błagalny, a zatem upamiętniała wstawiennictwo patrona świątyni na skraju miasteczka przy drodze do Bojanowa, ponoć z racji wyproszonego wstawiennictwa podczas epidemii, która dzięsiątkowała zwierzęta w całej okolicy. Krzanowice, przypomnijmy, do 1945 r. podlegały biskupowi ołomunieckiemu, a miejscowi używali gwary laskiej. - W dawnych czasach było to także święto dla wszystkich koni, był przecież ten święty patronem wszelkiego dobytku. Żaden rolnik nie wyprowadzałby w tym dniu konia ze stajni – nawet za najwyższym wynagrodzeniem. A w Krzanowicach procesja konna, udająca się do Mikołaszka – kościoła pw. św. Mikołaja, który znajdował się daleko za miasteczkiem przy drodze do Bojanowa – odbywała się w przeddzień - tłumaczy to Paweł Newerla w szkicu poświęconym obrzędowości bożonarodzeniowej w naszym regionie. W dawnych czasach procesja ruszała już o 6.00 rano. Dziś przed południem, a uczestniczy w niej licznie młodzież. Po wojnie przez jakiś czas nie była organizowana. Trzy dekady temu wskrzesił ją emerytowany proboszcz, ks. Wilhelm Schiwon.
W postać św. Mikołaja, który dzielił cukierkami, wcielił się dziś kolejny raz Rajmund Wieder z Krzanowic, a całe wydarzenie - po raz drugi - przygotował Robert Ternka wraz z krzanowickimi i okolicznymi hodowcami, m.in. Dominiką Pelką-Kowol, Agnieszką Święty i Józefem Ternką. Przez ostatnie lata zajmowała się tym rodzina Jureczka. Na procesję zjeżdżają hodowcy z całego regionu. Wielu z nich to stali bywalcy, w tym krzanowiczanin, ks. Grzegorz Sonnek, niegdyś wikariusz ze Starej Wsi, dziś proboszcz w Radoszowach. Mszę w Mikołaszku odprawił nowy krzanowicki pleban, ks. Marek Wcisło.
































































![Na rynku rozpoczęło się sadzenie drzew [FOTO] Na rynku rozpoczęło się sadzenie drzew [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763202752img-0271-.jpg)
![Nocna akcja policji w rejonie zbiornika Raciborza. Desperacka ucieczka 33-latka [WIDEO] Nocna akcja policji w rejonie zbiornika Raciborza. Desperacka ucieczka 33-latka [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176319159755-905283-.jpg)




![Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO] Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763243215zdjecie-whatsapp-2025-11-15-o-21-58-46-726ed0bb-.jpg)





![Cztery niedzielne interwencje strażaków [RAPORT 998] Cztery niedzielne interwencje strażaków [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763370901zdjecie-whatsapp-2025-11-16-o-15-15-04-e80997fa-.jpg)

![KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO] KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763224737gre01698-.jpg)




![Historyczne wieczory na Zamku Piastowskim z kompletem publiczności [FOTO i WIDEO] Historyczne wieczory na Zamku Piastowskim z kompletem publiczności [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763208157581924683-1287564746749387-1374047962376769774-n-.jpg)








![Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO] Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763371803photo-53-of-466-.jpg)






















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany