Opieka stomatologiczna w raciborskich szkołach. Ważna informacja ratusza!

12 września 2019 r. weszła w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. - To ustawa niezwykle ważna dla zdrowia polskich dzieci. Dzięki niej każda szkoła podstawowa i średnia w kraju będzie mieć do dyspozycji dentystę oraz pielęgniarkę lub higienistkę - informuje ministerstwo zdrowia. W Raciborzu władze miasta prowadzą działania w celu stworzenia lisy gabinetów.
Dotąd problematyka dotycząca profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami rozrzucona była po wielu aktach prawnych o różnej randze. Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. po raz pierwszy ujmuje to zagadnienie całościowo i wyznacza jednolite standardy. Nowe prawo zapewnia każdemu uczniowi szkoły – podstawowej i średniej – możliwość skorzystania z opieki pielęgniarki i stomatologa. Precyzyjnie określa przy tym zasady współpracy i wymiany informacji pomiędzy personelem medycznym, rodzicami, dyrekcją szkoły i organami prowadzącymi placówkę. Gwarantuje także prawa ucznia związane z jego zdrowiem. W ten sposób spełniamy wysuwany od lat postulat skoordynowania opieki sprawowanej nad dziećmi w szkołach. Jednocześnie realizujemy składane przez nas w tym w tym obszarze obietnice i zapowiedzi, wiarygodnie odpowiadając na potrzeby.
Organ prowadzący szkołę, czyli odpowiednia władza samorządowa, zapewni uczniom możliwość korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej prowadzonego przez pielęgniarkę lub higienistkę. Taki gabinet powinien co do zasady działać w każdej szkole. W przypadku braku gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkole, pielęgniarka może sprawować opiekę w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej tj. w poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wówczas pielęgniarka realizuje na terenie szkoły niektóre czynności, np. edukację zdrowotną, fluoryzację, natomiast badania profilaktyczne – w gabinecie POZ.
Ustawa wprowadza również obowiązek zapewnienia uczniom możliwości korzystania z opieki stomatologicznej. Jeśli w szkole nie ma gabinetu dentystycznego, organ ją prowadzący zawiera porozumienie z podmiotem współpracującym – gabinetem zewnętrznym udzielającym świadczeń stomatologicznych dla dzieci, finansowanych ze środków publicznych.
Zarówno profilaktyczna opieka zdrowotna sprawowana przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną, jak i opieka dentystyczna dla uczniów to świadczenia całkowicie bezpłatne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Kwestia poruszana była na ostatniej komisji oświaty Rady Miasta. - Odpowiadając na pytanie radnej Ludmiły Nowackiej naczelnik WEKiS Krzysztof Żychski mówił o działaniach miasta, które dopiero zmierzają do stworzenia listy gabinetów stomatologicznych, z którymi zostanie podpisana umowa. Dopiero po podpisaniu umów z konkretnymi dentystami, ta informacja zostanie przekazana rodzicom. Przewidujemy, że nastąpi to w październiku br. - czytamy w korespondencji z Urzędu Miasta.
Do sprawy wracamy ze względu na nieścisłość w naszej realacji z komisji, w której napisaliśmy, że lista taka powstała. Za nieścisłość przepraszamy.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz