Wieża widokowa w Pogrzebieniu już otwarta. Zobaczcie, co z niej widać [FOTO]
![Wieża widokowa w Pogrzebieniu już otwarta. Zobaczcie, co z niej widać [FOTO] Wieża widokowa w Pogrzebieniu już otwarta. Zobaczcie, co z niej widać [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Dziś zawieszono regulamin i udostępniono wieżę widokową w Pogrzebieniu. Sprawdziliśmy, co można zobaczyć z najwyższej kondygnacji konstrukcji.
Dolina Odry, zbiornik Racibórz, Tworków, Sudół, Bieńkowice, pasma górskie Karpat i Sudetów, które rozdziela Brama Morawska, Lubomia, hałda Szarlota w Rydułtowach i Racibórz wyłaniający się zza grzebietu wzgórza Widok - krajobrazy są piękne pod warunkiem, że jest przejrzysta pogoda. Dobrze uzbroić się w lornetkę lub teleobiektyw.
Na trzeciej, najwyższej kondygnacji wieży jest, niestety, dość ciasno. Schody są strome, stopnie wąskie i brakuje im chropowatej warstwy chroniącej przed poślizgiem. Schodzić trzeba tyłem. Dla starszych osób wejście i zejście może być wyzwaniem. Na pierwszej i drugiej kondygnacji miejsca jest sporo.
Wieża ma monitoring. Kamera będzie przekazywać on-line widok na Bramę Morawską.
Obiekt powstał w szczególnym miejscu. Znakomity historyk górnośląski A. Welzel nazwę wsi Pogrzebień wywodzi od grzebienia, gdyż jej zabudowa rozciąga się „po grzebieniu”, czyli na wierzchowinie grzbietu wzgórza o wydłużonym kształcie. Można stąd obserwować Szyndzielnię i Równicę w Beskidzie Śląskim, Łysą Górę, a także Jesioniki z Pradziadem w Czechach.
Wieża powstała na planie kwadratu w formie ostrosłupa o wysokości 19,72 m. Ma trzy podesty widokowe - najwyższy na poziomie 921,5 cm. Wykonawcą jest firma Wil-Met Jan Wilczek z Gamowa, która wygrała przetarg, oferując kwotę 294 tys. zł. Inwestorem gmina Kornowac.
Inwestycja została realizowana w ramach projektu pn. Szlakiem wież i platform widokowych Euroregionu Silesia - Etap III - budowa wieży widokowej w Gminie Kornowac. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP PRZEKRACZAMY GRANICE w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska.
(waw)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz