Na stacjach są już nowe perony. Podróże na trasie Chybie -Żory-Rybnik-Nędza stały się lepsze

Dobiegają końca prace rewitalizacyjne na ważnym odcinku linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze. Pojedzie więcej pociągów, a czas przejazdu z Żor do Rybnika skróci się z 22 do 15 minut. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Rybnickim Okręgu Węglowym jest warta 370 mln złotych. Projekt współfinansowany jest z POIiŚ.
Prace na odcinku Żory – Rybnik – Sumina dobiegają końca. Wymieniono ok. 55 km torów i 60 km sieci trakcyjnej. Wyremontowano 36 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty, wiadukty i przepusty. Modernizacja 5 przejazdów kolejowo-drogowych zakończy się w drugim kwartale tego roku. Monitoring na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami zapewni lepszy nadzór w ruchu drogowym. Po zakończeniu wszystkich prac, pociągi pojadą szybciej, a ich prędkości wzrosną do 80-120 km/h. Dzięki temu skróci się czas przejazdu z Żor do Rybnika o 7 minut, tzn. zajmie 15 zamiast 22 minut. O bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zadbają dyżurni w 9 zmodernizowanych, nowoczesnych nastawniach.
Pasażerowie korzystają z nowych peronów
Rewitalizacja linii to korzyści m.in. dla mieszkańców Żor i Rybnika. Pasażerowie korzystają z nowych peronów na stacjach i przystankach w Żorach, Szczejkowicach, Rybniku Gotartowicach, Rybniku Piaskach oraz w Rybniku. Perony zostały podwyższone, aby podróżni mogli łatwiej wsiadać i wysiadać z pociągu. Obiekty dostosowano także do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Powierzchnia peronów jest antypoślizgowa i wyposażona w ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą. Na stacji w Rybniku zamontowane zostały windy.
Nowe możliwości kolei w Rybnickim Okręgu Węglowym
Inwestycja tworzy nowe możliwości kolei w Rybnickim Okręgu Węglowym, który jest ważnym fragmentem południowej obwodnicy Katowickiego Węzła Kolejowego. Zwiększa się przepustowość, czyli możliwość kursowania większej liczby pociągów. Dzięki szybszym wyjazdom pociągów towarowych z Rybnickiego Okręgu Węglowego, kolej staje się bardziej konkurencyjna względem innych środków transportu.
Przebudowa odcinka Żory – Rybnik - Sumina to część większego projektu pn. „Prace na liniach kolejowych nr 140, 148, 157, 159, 173, 689, 691 na odcinku Chybie – Żory – Rybnik – Nędza / Turze”. Projekt o wartości ponad 370 mln realizowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 i jest współfinansowany w 80% z funduszy unijnych. Zakończenie wszystkich robót planowane jest w drugiej połowie 2019 roku.
fot. S. Grochowski







![Tragiczny wypadek na drodze pomiędzy Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską [FOTO] Tragiczny wypadek na drodze pomiędzy Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775226830659502147-122128067037079676-5223686915882823458-n-2-.jpg)






![Wielki Czwartek w kościele NSPJ – początek Triduum Paschalnego [FOTO] Wielki Czwartek w kościele NSPJ – początek Triduum Paschalnego [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775160715dsc-6260-.jpg)














![Wielki Piątek – dzień ciszy, refleksji i zadumy [FOTO] Wielki Piątek – dzień ciszy, refleksji i zadumy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775192300p4021275-.jpg)
![Liturgia Wielkiego Piątku w sercu Raciborza [FOTO i WIDEO] Liturgia Wielkiego Piątku w sercu Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775244910img-8159-.jpg)


























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany