Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 grudnia 201814:08

Górnicy z Markowic świętowali z uczniami

Górnicy z Markowic świętowali z uczniami  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Barbórka zwana też Dniem Górnika to uroczystość, która od wielu lat na stałe wpisana jest w kalendarz uroczystości szkolnych ZSP nr 1 w Raciborzu. 

Markowice to dzielnica, gdzie wiele dzieci dorasta w środowisku górniczym, w którym tata, dziadek czy wujek jest górnikiem. Dlatego kładzie się tu szczególny nacisk na pielęgnowanie tradycji związanych z regionem.

Nic więc dziwnego, że po uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Jadwigi, markowicka społeczność górnicza zagościła w ZSP nr 1, aby wspólnie z dziećmi i młodzieżą celebrować tak ważny dla wszystkich dzień. Od wielu lat obchody Barbórki wyglądają podobnie, ale niezmiennie budzą wielkie emocje, szczególnie wśród najmłodszych dzieci.

Górnicy, a było ich w tym roku prawie trzydziestu, często ubrani w galowe, czarne mundury z czapką z pióropuszem z kogucich piór, przyjęli zaproszenie młodych ludzi i z dużym zainteresowaniem śledzili ich popisy artystyczne na scenie. Tych było sporo. Uczniowie klas czwartych przedstawili scenki o codziennej pracy górniczej, nie zabrakło humoru, ciekawych skeczy interpretacji wierszy i piosenek. Młodzi aktorzy zaskoczyli doskonałą znajomością gwary śląskiej, która, niestety, powoli w wielu rodzinach zanika. Przedszkolacy, pięknie ubrani, z rekwizytami górniczymi i laurką dla każdego z gości powitali górników na wesoło piosenką, tańcem oraz wierszem, zaznaczając, jak ciężką pracę wykonują ludzie pracujący na kopalni.

Nad całością imprezy czuwał gospodarz ZSP nr 1 – dyrektor Daniel Siedlok i przewodniczący górniczych braci – Piotr Rzotki., którzy zgodnie podkreślali, że tradycję Barbórki należy obowiązkowo pielęgnować i świętować.



Autor: Patryk Cyran, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz film

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 sierpnia 202512:01

Trzeci festyn parafialny w Raciborzu-Brzeziu – rodzinne święto z udziałem gości z całego województwa - relacja na bis!

Trzeci festyn parafialny w Raciborzu-Brzeziu – rodzinne święto z udziałem gości z całego województwa - relacja na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Plac za remizą w Raciborzu-Brzeziu zamienił się, 9 sierpnia, w tętniące życiem centrum rodzinnej zabawy podczas trzeciego festynu parafialnego. Wydarzenie, które przyciągnęło setki mieszkańców oraz gości z całego województwa, zorganizowali parafianie pod kierunkiem proboszcza ks. Bogdana Raka. Festyn okazał się doskonałą okazją do integracji lokalnej społeczności oraz odwiedzających region.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Nasz Racibórz 01.08.2025
1 sierpnia 202518:54

Nasz Racibórz 01.08.2025

Nasz Racibórz 25.07.2025
25 lipca 202509:25

Nasz Racibórz 25.07.2025

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.