Raciborzanie poznali szczegółowy plan remontu Długiej. Magistrat wyłączy ulicę z ruchu?

W raciborskim magistracie odbyło się spotkanie w sprawie zbliżającego się remontu ulicy Długiej. Z raciborzanami zainteresowanymi szczegółowym planem oraz harmonogramem prac spotkali się m.in. wiceprezydent Wojciech Krzyżek, przedstawiciele Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu, a także prezes spółki Bruki Trawiński, która wygrała przetarg na realizację wartego 3 mln zł zamówienia. - Zadanie podzielono na trzy etapy. Czas przeprowadzania robót jest stosunkowo krótki - usłyszeli mieszkańcy od zastępcy prezydenta.
Wojciech Krzyżek przypomniał, że przed powstaniem dokumentacji przebudowy Długiej odbyły się konsultacje społeczne. Wiele opinii mieszkańców, jak zapewnił, wykorzystano przy tworzeniu projektu i kosztorysu inwestycji. Ten ostatni wyniesie ponad 3 mln zł, a część tej kwoty pochodzić będzie ze środków zewnętrznych. Roboty budowlane obejmą branżę brukarską wraz z towarzyszącymi robotami elektrycznymi i instalacyjnymi, elementami małej architektury i zielenią dekoracyjną. Całość ma obrazować legendę O pięknej pasterce i księciu z Raciborza i nawiązywać do rzeki Odry. Powstaną dzwonki, nowe latarnie, ławki i nawierzchnia, a podwyższony poziom ulicy będzie równy na całej jej długości.
Wiceprezydent zapewnił, że nie będzie konieczności wyłączenia Długiej z ruchu pieszego. - Tam, gdzie znajdują się ogródki, będzie możliwość prowadzenia działalności - obiecał. Więcej szczegółów planowanych prac podał szef przedsiębiorstwa, które przebuduje ulicę, czyli Remigiusz Trawiński (na zdjęciu). - Chcielibyśmy to realizować tak, by nie wyłączać zarówno górnej jak i dolnej części. Nie obejdzie się jednak bez utrudnień. Pierwszy odcinek, długości ok. 70 metrów zostanie wydzielony, dzięki czemu będzie można bez problemów dojść do lokali i innych prowadzonych tam działalności. Mamy taką umowę z wodociągami, że gdy my będziemy kopali i budowali, raciborski ZWiK będzie wymieniał kanalizację. Pierwszy etap mamy nadzieję zakończyć do 15 października - zapowiedział, dodając, że przejście z jednego etapu do kolejnego ma odbyć się płynnie, bez poślizgu. Jak przyznał, całą zimę i początek wiosny przeprowadzane będą prace, które mogłyby wpływać negatywnie na prowadzenie działalności gospodarczej.
Utrudnienia mogą pojawić się jedynie w momencie przyłączy kanalizacyjnych przez ZWiK. - Przejścia oczywiście będą zabezpieczone i wyposażone w pomosty, które umożliwią dojście do poszczególnych lokali - zapowiedział R. Trawiński, informując, że robotnicy będą pracować w godzinach 7:00-17:00.
Na niewielkie uciążliwości zwrócił uwagę Wojciech Krzyżek. Jego zdaniem najwięcej kurzu i pyłu wywoła cięcie elementów granitowych, ale i na to wykonawca przygotował rozwiązanie. - Wyznaczymy specjalne stanowiska do cięcia po to, by pył nie roznosił się po całej ulicy - uspokoił mieszkańców.
Obawy jednego z raciborzan wzbudził projekt nowych ławek. Jego zdaniem oparcie się o nie w upalne dni nie będzie przyjemnym przeżyciem. Zgłosił także wątpliwości związane z niewystarczającym, jego zdaniem, oświetleniem. Wiceprezydent Krzyżek odparł, że obecnie jest zamontowanych dwanaście lamp, a po remoncie będą dwadzieścia dwie. - Ulica Długa ma "prowkować", tak jak swego czasu robił to Skwer im. Pieczki, który dziś jest miejscem często i chętnie uczęszczanym przez mieszkańców Raciborza - podsumował spotkanie W. Krzyżek.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany