Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 maja 201821:36

Uczniowie CKZiU nr 1 na praktykach w Portugalii

Uczniowie CKZiU nr 1 na praktykach w Portugalii  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Powoli dobiega końca pobyt uczniów CKZiU nr 1 na praktykach zagranicznych w północnej Portugalii. Uczniowie kształcący się na kierunkach: technik budownictwa i technik ochrony środowiska wyjechali w ramach projektu „Mobilni i kreatywni na europejskim rynku pracy” realizowanego w Centrum od września 2017 r. w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. 

Projekt obejmuje okres 2-letni i zakończy się w maju 2019 r. Wyjazd poprzedzony był przygotowaniem z języka portugalskiego i przygotowaniem kulturowym przeprowadzonym przez Portugalczyka mieszkającego w Polsce – Heldera Santos, dodatkowymi zajęciami z języka angielskiego oraz przygotowaniem psychologiczno-pedagogicznym.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa zgodnie z programem praktyk zapoznają się z technologiami stosowanymi w robotach budowlanych z uwzględnieniem stanu surowego i wykończeniowego, tworzą szkice i rysunki w programie AutoCAD, biorą udział w pracach projektowych, modernizacyjnych i remontowych na obiektach budowlanych. Miejscami ich praktyk są w firmy budowlane i architektoniczne: Nilconstruções-Sociedade De Construções De Nil, Lda. i Ribeiro da Silva & Ca Lda,

Technicy ochrony środowiska odbywają swoje staże w laboratoriach przedsiębiorstw: Estamapria Pinto oraz Fusao Print, zajmujących się produkcją tkanin i wytwarzaniem nadruków na ubraniach. Uczniowie wykonują badania związane z testowaniem przydatności tkanin i nadruków do użycia, odporności na wybielanie i ścieranie I czyszczenie.

Przedstawiamy fragment wywiadu z technikami budownictwa (B) oraz technikami ochrony środowiska (O) biorącymi udział w praktykach:

Dlaczego zdecydowaliście się na miesięczną praktykę zagraniczną w Portugalii?

O - „Lubię podejmować ryzykowne decyzje w swoim życiu i uważam, że wzięcie udziału w tym projekcie było idealna okazją ku temu oraz ogromną szansą dla mojej kariery zawodowej” - mówi Natalia.
B - „Zdecydowałem się na udział w praktykach zagranicznych ponieważ dają większe możliwości rozwoju - zapoznanie z obcym językiem i tutejszą kulturą, oraz nabycie nowych umiejętności zawodowych, innych niż w Polsce”- mówi Kacper.

Czy uważasz, że praktyki zagraniczne są potrzebne?

B - „Uważam, że są potrzebne, według mnie każda osoba powinna mieć szansę uczestniczenia w takich praktykach z powodu możliwości poznania systemu pracy w innym kraju” - mówi Mateusz.
B - „ Myślę, że są potrzebne przede wszystkim po to by w przyszłości móc łatwiej znaleźć pracę” - dodaje Tomek.
O - „Uważam, że praktyki te są bardzo potrzebne, choćby dlatego, że mogą stanowić cel dla młodych ludzi, aby starali się o swoje wyniki w szkole i uczyli się języków obcych, jest to również okazja by w przyjemny sposób łączyć pracę zawodową z poznawaniem kultury” - mówi Natalia.

Czego uczysz się podczas praktyki zagranicznej i jakie umiejętności doskonalisz?

B - „Uczę się organizacji pracy i stanowisk na budowie, obsługi urządzeń i maszyn budowlanych” - mówi Mateusz.
B - „Jako technik budownictwa część czasu spędziłem na budowie wykonując prace ogólnobudowlane i wykończeniowe, a cześć w biurze projektowym doskonaląc swoje umiejętności projektowania, sporządzania dokumentacji technicznych” - mówi Igor.
O - „Przede wszystkim doskonalę język angielski, a w laboratorium w którym pracuję mam możliwość nauczenia się wielu nowych, interesujących rzeczy, od sporządzania różnych roztworów chemicznych po badanie tkanin i ich oddziaływanie na skórę człowieka” - mówi Paulina.
B - „Podczas mojej praktyki korzystam z programu AutoCAD, uczę się zasad projektowania budynków i budowli. Poprawiam tez swoje umiejętności w zakresie kosztorysowania” - mówi Zosia.
O - „ W trakcie swojej praktyki uczę się przeprowadzania różnorodnych testów na materiałach, które w późniejszej fazie trafiają do obróbki. Testy te polegają na sprawdzeniu rozciągliwości materiału, podatności na ścieranie oraz na ocenie wpływu kwasów, zasad i wody ze środków piorących na rożne rodzaje materiałów” - mówi Sandra.

Co podoba Ci się najbardziej w Portugalii? Co wzbudziło Twoje zainteresowanie?

B - „Portugalia jest bardzo pięknym krajem z ciekawą kulturą, poza tym to na pewno zabytki i historia, która jest moim zdaniem bardzo interesująca. Rzeczą o której nie wolno nie wspomnieć to pozytywne nastawienie mieszkańców” - mówi Igor.
B - „W Portugalii najbardziej podoba mi się styl życia Portugalczyków i to, że wszyscy są bardzo mili, serdeczni i uśmiechnięci. Chciałbym zostać tu dłużej, albo w przyszłości tutaj wrócić”- dodaje Patryk.
O - „Ja zakochałam się w azulejos – motywie ozdobnych płytek ceramicznych które występują wszędzie: na domach, stacjach metra, nawet w kościołach, są przepiękne” – śmieje się Natalia.
B - „Pobyt nad wzburzonym oceanem - niesamowite wrażenie” - dodaje Zosia.

Czy poleciłbyś udział innym uczniom w projekcie?

B - „Oczywiście, ze tak. Należy pamiętać, ze nie każdy ma taką możliwość, dlatego trzeba z takich rzeczy korzystać, ponieważ możne to mieć wielki wpływ na nasza karierę zawodową w przyszłości oraz jest to świetne doświadczenie. Kolejnym uczestnikom wyjazdu mogę powiedzieć ze taki wyjazd jest nie lada przeżyciem i warto się o tym samemu przekonać” - mówi Igor.
B - „Jak najbardziej, warto starać się o to ze wszystkich sił aby móc tu przyjechać, to są niezapomniane chwile” - dodaje Kacper.

Co mógłbyś poradzić kolejnym uczestnikom wyjazdu?

B - „Mógłbym poradzić żeby zabrali ze sobą dobry humor, dużo sił i nie szeptali w towarzystwie, bo Portugalczycy tego nie lubią” - śmieje się Paweł.
B - „Polecam udział z całego serca. To przygoda, którą będziemy pamiętać do końca życia. Myślę, że tu nie ma co radzić, tylko zgłaszać się do projektu i cieszyć się z takiej okazji” - dodaje Zosia.

Oprócz realizacji praktyk uczniowie zwiedzają Portugalię, uczestniczą w programie kulturowym i aktywnie spędzają czas na szaleństwach w basenie, grze w piłkę, na terytorium swojej rezydencji.

W ramach programu kulturowego uczniowie zwiedzili Bragę z pierwszą stolicę Portugalii – Guimarães, Viana do Castelo z i Ponte de Lima, podziwiali z wody i z powietrza klimatyczne Porto, zwiedzili przepiękny Park Narodowy Peneda-Gerês, byli na granicy portugalsko-hiszpańskiej A niedługo zobaczą jeszce Aveiro – portugalską Wenecję i Esposende nad samym oceanem.

Już wkrótce relacja z Dnia Polskiego organizowanego przez naszych uczniów dla ich portugalskich przyjaciół. Jak zwykle będą polskie specjały: rosół, krokiety, racuchy, polska kiełbasa i pierogi.

#ckziunr1

Autor: materiał nadesłany , redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja1 grudnia 202319:42

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO]

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szkoła ze Słowackiego już przed adwentem zaprosiła swoich wychowanków, rodziców i sympatyków placówki na doroczny świąteczny kiermasz.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 grudnia 202318:56

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To miał być normalny mecz II ligi koszykówki kobiet. I był, do czasu... W trakcie spotkania z MKS Polkowice, dwie zawodniczki RKK AZS Racibórz - Zuzanna Stęc i Weronika Sobczyk - doznały poważnych kontuzji. Obecnie walczą o powrót do zdrowia.

opr. (greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport1 grudnia 202309:05

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Kultura i edukacja1 grudnia 202308:39

Muzeum pokazało swoje anioły

Muzeum pokazało swoje anioły - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu
Reklama
Aktualności1 grudnia 202322:51

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Tekst i zdjęcia st. szer. Justyna Poznakowska - rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu
Aktualności30 listopada 202310:38

Biblioteczne kluby polecają się na zimowy czas

Biblioteczne kluby polecają się na zimowy czas - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Nasz Racibórz 10.11.2023
10 listopada 202309:06

Nasz Racibórz 10.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.