Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 maja 201812:41

Oddam za darmo! Śląska policja ostrzega przed oszustami opróżniającymi konta bankowe

Oddam za darmo! Śląska policja ostrzega przed oszustami opróżniającymi konta bankowe  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Dzięki podstępowi są w stanie w bardzo krótkim czasie opróżnić konto bankowe osoby, która nawiązała z nimi kontakt i wyraziła chęć bezpłatnego przyjęcia oferowanej przez nich rzeczy - informuje śląska policja i ujawnia mechanizm działania przestępców. 

Pszczyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przestrzegają przed oszustami, którzy na portalach aukcyjnych zamieszczają ogłoszenia „Oddam za darmo”. Dzięki podstępowi są w stanie w bardzo krótkim czasie opróżnić konto bankowe osoby, która nawiązała z nimi kontakt i wyraziła chęć bezpłatnego przyjęcia oferowanej przez nich rzeczy.

Do wyłudzenia pieniędzy dochodzi chwilę po tym, jak taki internauta otworzy przesłany przez nich link- adres do strony rzekomego zamówienia, przejdzie do opcji wyboru płatności i opłaci kuriera. Umowa pomiędzy właścicielem darmowej rzeczy, a jej nowym posiadaczem zakłada bowiem uregulowanie opłaty za przesyłkę przez obdarowanego. Początkowo otwierana przez niego strona nie budzi żadnych podejrzeń. Do złudzenia przypomina tą właściwą. Problem pojawia się, kiedy z konta pokrzywdzonego zaczynają znikać pieniądze albo, co gorsze, dowiaduje się o zaciągniętym na jego nazwisko kredycie. Dzieje się tak dlatego, że przesłane przez oszustów witryny przewoźnika oraz wszystkich banków są sfałszowane. W momencie logowania się przez pokrzywdzonego do swojego konta, oszuści mają pełny podgląd tego, co się dzieje na ekranie. W ten prosty sposób zdobywają dane potrzebne do zalogowania się do banku na prawdziwym koncie klienta. Przechwytują login i hasło wpisane przez pokrzywdzonego na podstawionej stronie. Reszta czynności zajmuje im kilka minut. Sprawcy niemalże natychmiast zlecają przelew dużej kwoty pieniędzy z takiego konta lub tworzą odbiorcę zdefiniowanego, do którego będą mogli robić przelewy bez konieczności zatwierdzania ich hasłem. Dodatkowo, jeżeli otworzą na koncie pokrzywdzonego linię kredytową, a on sam myśląc, że płaci za kuriera, tak naprawdę zatwierdzi SMS-a z autoryzacją operacji bankowej dokonanej przez przestępców, zyskają oni pełną swobodę do wypłacenia kolejnych środków z rachunku.

Kiedy zatem powinniśmy wzmóc swoją czujność? Przede wszystkim wówczas, kiedy oferowane są nam bardzo atrakcyjne przedmioty, już niepotrzebne ich właścicielom, za które, jedynie, przyjdzie nam opłacić niewielkie koszty związane z przesyłką.

Oczywiście nie wszystkie tego typu informacje zamieszczone w Internecie muszą być próbą oszustwa. Nie chcąc jednak paść ofiarą przestępstwa, przed jakąkolwiek transakcją lub opłatą zawieraną w sieci warto wcześniej dokładnie sprawdzić adresy linków i treść informacji SMS-owych otrzymywanych z banku.

#kwp katowice

Autor: tekst policja, fot. typographyimages/pixabay.com, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności16 listopada 202515:39

Nie z nami takie numery!

Nie z nami takie numery! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ŚOSG
Sport16 listopada 202518:55

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Region:

AKTUALIZACJA. Emocji na lokalnych boiskach i parkietach hal sportowych w trakcie weekendu nie brakowało. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 listopada 202510:31

Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO]

Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza  [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 16 listopada, w hali OSiR przy ulicy Łąkowej w Raciborzu rozegrano drugi z serii turniejów Winter Futsal Cup rocznika, organizowanych przez MKS Unię Racibórz. Do sportowej rywalizacji przystąpiło sześć zespołów z rocznika 2016, które stworzyły widowisko pełne emocji, stojące na dobrym poziomie sportowym.

Oskar Tomeczek
Sport16 listopada 202518:15

Siatkówka: Wyprawa do Pyskowic zakończona w dobrych humorach

Siatkówka: Wyprawa do Pyskowic zakończona w dobrych humorach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot: FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.