Dwie dekady współpracy z czeskimi partnerami

Gmina Krzyżanowice zainaugurowała cykl wydarzeń związanych z obchodami dwudziestolecia podpisania umów partnerskich z czeskimi gminami Hać, Piszcz i Szylerzowice. Spotkanie przedstawicieli gmin partnerskich – samorządowców, sołtysów, przedstawicieli placówek oświatowych i organizacji społecznych – rozpoczęło się w piątek 20 kwietnia od zwiedzania Zamku Piastowskiego w Raciborzu i browaru.
Natomiast wieczorem w Szymocicach odbyła się konferencja podsumowująca współpracę. Wszystko to w ramach wspólnego projektu gmin partnerskich pn. „Partnerstwo i Rozwój” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach „Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia” w Programie Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. W ramach projektu każda z gmin przygotowała szereg przedsięwzięć. W gminie Krzyżanowice będzie to jeszcze majowy koncert poświęcony pamięci Liszta i Beethovena oraz czerwcowy rajd gmin partnerskich.
Podpisanie umów partnerskich nastąpiło 23 maja 1998 roku, sześć lat przed wstąpieniem naszych krajów do Unii Europejskiej. W Tym dniu ówczesne władze gminy Krzyżanowice podpisały również umowę z węgierską gminą Ratka. O tym historycznym wydarzeniu oraz przyczynach sformalizowania współpracy opowiadali na konferencji m.in. inicjatorzy podpisania umów – wójt senior Wilhelm Wolnik i emerytowany starosta Haci Paweł Kotlarz.
Podczas prezentacji wójt gminy Grzegorz Utracki omówił zakres i formy współpracy z sąsiadującymi czeskimi gminami. Działania te dotyczą nie tylko władz gmin, ale przede wszystkim poszczególnych placówek oświatowych, instytucji i organizacji społecznych, a także indywidualnych mieszkańców. Są to wspólne uroczystości i wydarzenia, m.in. rajdy rowerowe, spływy kajakowe, zawody sportowo-pożarnicze, turnieje piłkarskich oldbojów, przeglądy teatrzyków przedszkolnych, olimpiady sportowe młodzieży.
Intensywna współpraca gmin przejawia się przede wszystkim w realizacji polsko-czeskich projektów partnerskich finansowanych z funduszy europejskich, w tym wielu inwestycyjnych, pozostawiających trwały ślad w naszym najbliższym otoczeniu.
W sobotę na spotkanie przyjechał Gabriel Tworuszka z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i przedstawił multimedialny dokument „25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej” - był to największy pożar lasu w Polsce i Europie po II wojnie światowej. Po filmie uczestnicy spotkania, na zaproszenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, udali się do rudzkich lasów na miejsce tragicznych wydarzeń sprzed lat. Przewodnikiem był Gabriel Tworuszka, który przybliżył zagadnienia gospodarki leśnej i łowieckiej na terenie nadleśnictwa oraz opowiedział o systemie i taktyce zabezpieczania lasu przed pożarem.














































































































![Pożar hali w Pawłowie. W akcji przy ul. Gamowskiej jedenaście zastępów [FOTO i WIDEO] Pożar hali w Pawłowie. W akcji przy ul. Gamowskiej jedenaście zastępów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176656572882ad1b7a-75e1-4847-a05c-fc803d3aa018-2-.jpg)

![Pożar na obwodnicy Raciborza [RAPORT 998] Pożar na obwodnicy Raciborza [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17665706173eeca7a5-b018-48f2-be99-860b7c1d1a95-.jpg)

![Seria zdarzeń drogowych i interwencji strażaków [RAPORT 998] Seria zdarzeń drogowych i interwencji strażaków [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766482370603854012-1173196208297703-2705687028020719186-n-2-.jpg)





![Czego mieszkańcy i włodarze życzą na Boże Narodzenie i Nowy Rok [ SONDA] Czego mieszkańcy i włodarze życzą na Boże Narodzenie i Nowy Rok [ SONDA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766567714zrzut-ekranu-2025-12-24-o-10-14-44-.png)


























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany