3 biliony złotych i zabrane dzieciństwo – spotkanie z posłami na temat reparacji wojennych

W sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbyło się 2 marca spotkanie z posłami na Sejm RP Arkadiuszem Mularczykiem (PiS) i Markiem Jakubiakiem (Kukiz’15). Tematem zorganizowanego przez stowarzyszenie Dobro Ojczyzny spotkania były reparacje za zniszczenia wojenne w czasie II wojny światowej, dokonane na ziemiach polskich przez niemieckiego okupanta.
Na samym początku wyświetlony został kilkuminutowy film ze scenami niszczenia Warszawy przez Niemców w czasie II wojny światowej, ujęcia z obozów koncentracyjnych i pierwszych dni odbudowy stolicy. Temat odszkodowań za zniszczenia wojenne przybliżony został przez Arkadiusza Mularczyka – posła Prawa i Sprawiedliwości, raciborzanina, który stoi na czele parlamentarnego zespołu do spraw reparacji wojennych od Niemiec. Przytoczone liczby są zatrważające: Polska straciła w czasie wojny niemal 40% majątku narodowego. Po wojnie z 35 milionów Polaków zostało 23 miliony. Dla porównania dzisiaj jest nas 38 milionów. Dla dokładnego określenia strat niezbędne są dokładne obliczenia dokonane nowoczesnymi metodami. Dziś inaczej liczy się np. potencjał ludzki. Ile mógłby wypracować człowiek dla swojego państwa, gdyby nie zginął w czasie wojny? W 70 lat po wojnie Polska nadal nie przygotowała raportu strat wojennych. Pracownicy przymusowi wywiezieni do Niemiec wypracowali 32 mln 600 tys godzin roboczych. W czasie wojny zniszczono setki tysięcy zakładów rzemieślniczych, fabryk. Wywieziono lub zniszczono bezcenne dzieła sztuki. Po wojnie Niemcy zachowali się wobec Polski wyjątkowo perfidnie – jak zaznaczył poseł Mularczyk. – Wspierani przez Zachód stwierdzili, że nie będą wspierać rządu komunistycznego i płacić mu.
Druga wojna światowa cofnęła nasz kraj do średniowiecza a fakt, że wciąż musimy gonić zachód, to skutek wojny i późniejszej okupacji przez ZSRR – podkreślił Mularczyk.
Wystąpienie posła Marka Jakubiaka z Kukiz’15 było bardziej emocjonalne. Nie przebierając w słowach Jakubiak stwierdził m.in., że wybuch II wojny światowej to zabranie Polsce dzieciństwa, bo II RP była wtedy jeszcze dzieckiem. Polsce bezwzględnie należą się reparacje i nie można twierdzić, że z tego powodu Niemcy będą mieli problemy. Za zbrodnie trzeba płacić – zauważył poseł. – Amerykanie wyceniają śmierć swego jednego żołnierza na milion dolarów. Tyle tez powinniśmy zażądać za każdego polskiego obywatela – uważa Marek Jakubiak. Poseł odniósł się także do traktowania Polski na arenie międzynarodowej w powojennej historii. – Nie można nas zbywać byle czym, nie jesteśmy Murzynami, których można omamić cukierkami i koralikami. Pieniądze na stół! – stwierdził. Przypomniał też, że za komunizmu wszyscy żyli w biedzie. – Nie jesteśmy biedni, bo jesteśmy głupkami. To Niemcy są bogaci naszą biedą. Jesteśmy bardzo pracowitym narodem. A co sobie odbudujemy, to nas ktoś napadnie i z wszystkiego okrada…
Waloryzując straty wojenne, dziś wynosiłyby one ok 850 miliardów dolarów. 3 biliony złotych.
Po wystąpieniach posłów nadszedł czas na pytania z sali. Poruszane tematy dotyczyły m.in. ustawy o IPN, wzbudzającej tak wiele emocji na arenie międzynarodowej. Zgodni dotąd posłowie Mularczyk i Jakubiak odmienne zdanie mieli jednak na temat pracowników z Ukrainy. Zdaniem posła z ugrupowania Kukiz’15, państwo polskie powinno robić wszystko, by Polacy zechcieli wrócić do kraju zza granicy, a nie dotować zagranicznych pracowników. – U nas traktuje się Ukrainę jak państwo specjalnej troski. Jeżeli jednak weźmiemy ją sobie na plecy, to możemy tego bagażu nie udźwignąć – ostrzegał poseł Jakubiak. Inne zdanie miał Arkadiusz Mularczyk – Polska powinna zacząć budować jak największe wpływy na wschodzie. Jest liderem w tej części Europy i jako kraj od wieków wielonarodowy może stać się dla Ukraińców tym, czym Niemcy są dla Polaków. W ten sposób można przyspieszyć rozwój gospodarczy.
Spotkanie było transmitowane na żywo przez facebookowy profil posła Marka Jakubiaka i tam można obejrzeć retransmisję.
Th
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany