Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 lutego 201721:47

Żółta kartka od burmistrza Pawła Machy, czyli Kuźni Raciborskiej coraz bliżej do Rybnika. Czy skończy się to przeprowadzką tej gminy?

Reklama
Powiat: Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha wybrał się dziś na sesję Rady Powiatu i powiedział, co myśli o polityce władz w starostwie. Jego zdaniem mieszkańcy jego gminy dokładają się do powiatowej puli pieniędzy, a niewiele z tego mają. - Jest jakaś alternatywa dla tej sytuacji - ostrzegł radnych.

Kuźnia Raciborska to druga co do wielkości gmina powiatu raciborskiego ziemskiego, z ponad 12 tys. mieszkańców oraz 127 km kw. powierzchni zajętej głównie przez lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Siłą napędową gospodarki jest Rafamet, a główne miejscowości to miasto Kuźnia Raciborska i wieś Rudy - dawna siedziba księcia raciborskiego. Rudy od dawna mają więcej związków z Rybnikiem niż Raciborzem. Tamtejsza młodzież uczy się w rybnickich szkołach, ludzie leczą się w rybnickim szpitalu, w Rybniku pracują i robią zakupy. Sam Rybnik dąży do głębszej integracji z Rudami, lansując m.in. budowę kolejowego połączenia wąskotorowego z zalewem.

Teraz azymut na Rybnik ustawia Kuźnia Raciborska. Burmistrz Macha wyliczył, że od dziesięciu lat powiat raciborski nie sfinansował żadnej poważnej inwestycji drogowej na jego terenie. A drogi w gminie, szczególnie te powiatowe, np. w Turzu, Budziskach czy Siedliskach, są w fatalnym stanie. Same dziury i narzekania mieszkańców. - W Raciborzu ciągle słyszę tylko obietnice i nic, na obiecankach się kończy - nie kryje żalu Macha. A skoro - jak dodaje - od mieszkańców jego gminy do budżetu starostwa w Raciborzu, z tytułu udziału w podatku dochodowym, wpłynęło kilka milionów złotych, to Kuźnia ma prawo żądać. I żąda.

- Na razie skrzydła opadają. To się musi zmienić - ostrzegł dziś burmistrz radnych powiatowych. W rozmowie z nami zapewnił, że nie rzuca słów na wiatr, nie jest człowiekiem nieobliczalnym, ale scenariusz ma przemyślany. Zostanie wdrożony w życie, jeśli Kuźnia nadal będzie pomijana, bo burmistrz jest pod presją swoich wyborców i dalej nie może tolerować takiej sytuacji. Radnym mówił wprost, żeby sobie wyobrazili, co będzie, jeśli mieszkańcy Kuźni Raciborskiej będą się uczyć i leczyć w Rybniku. Już teraz miejscowy samorząd wykłada 100 tys. zł na połączenia z Rybnikiem, bo dojazdy raciborskim PKS-em są za drogie, a związki z Raciborzem coraz słabsze. A działania mogą iść jeszcze dalej. Burmistrz nie chce odkrywać kart, ale za to w rozmowie z nami dodaje, że ma w ręku lont.

Na razie Kuźnia Raciborska, jak powiedział nam burmistrz, będzie obserwować dalszy bieg wypadków. Chce pomocy powiatu przy remoncie dróg po budowie kanalizacji. Chodzi też o drogi powiatowe w Turzu, Budziskach i Siedliskach oraz skrzyżowanie z Tartaczną w Kuźni (starosta obiecał, że będzie zrobione). Z drogami wojewódzkimi burmistrz, jak zapewnia, poradzi sobie sam. Starosta obiecał na sesji, że powiat zrobi też chodnik w Turzu, jak gmina wykona parking przy kościele. Wicestarosta dodał, że miejscowy samorząd otrzyma 10 tys. zł na zatrudnienie psychologa przez miejscową pomoc społeczną. Dodano również, że łatwiej byłoby rozmawiać, gdyby burmistrz częściej zaglądał do gabinetu starosty, a także na konwenty wójtów, burmistrzów i prezydenta. Paweł Macha dodał, że "puści autobusy do Raciborza", jeśli powiat udostępni mu przystanki. Sam wybierze linie i autobusy, żeby było taniej.

(waw)

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 stycznia 202317:29

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Aktualności31 stycznia 202309:13

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202315:32

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już siódmy razy studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka Instytutu Techniki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (wcześniej PWSZ) prezentują publicznie swoje projekty inżynierskie. W tym roku dołączyli do nich studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202310:47

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Źródło informacji: PAP MediaRoom, fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności31 stycznia 202307:59

PSL ma swoje miejsce we władzach wojewódzkich

PSL ma swoje miejsce we władzach wojewódzkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
slaskie.pl, fot. Andrzej Grygiel / UMWS
Sport1 lutego 202321:37

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pixabay.com/EBTConsultancy
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.