Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 października 200907:50

Gabinety do przeprowadzki

Gabinety do przeprowadzki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Reorganizacja w Raciborskim Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (RCRON) przy ul. Rzeźniczej poprawi zarówno dostęp pacjentów do świadczeń rehabilitacyjnych, jak i pozwoli placówce poszerzyć swoją główną działalność, jaką jest opieka nad niepełnosprawnymi wychowankami.

- Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego wykazało, że większą powierzchnię powinno mieć przede wszystkim zaplecze rehabilitacyjne Ośrodka Dziennego Pobytu, Rehabilitacji i Edukacji Dzieci Niepełnosprawnych. Pacjenci dorośli nie mogą być rehabilitowani w tym samych pomieszczeniach, co dzieci. Ten problem Raciborskie Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Rzeźniczej próbowało rozwiązać poprzez zmianę organizacji pracy i zmianę funkcji pomieszczeń. Układ funkcjonalny, jak i ograniczona liczba sal powoduje jednak, że wprowadzone zmiany tylko w niewielkim zakresie przyczyniły się do poprawy sytuacji. W trakcie poszukiwania najlepszego rozwiązania wpłynęły do organu założycielskiego SPZOZ Raciborskie Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którym jest gmina, dwie oferty, z których ta złożona przez Szpital Rejonowy w Raciborzu daje gabinetom i poradni nie tylko lepsze warunki na już, ale także możliwości rozwoju na przyszłość - tłumaczy wiceprezydent Ludmiła Nowacka.

Z poradni i gabinetów korzysta miesięcznie około 160 pacjentów. Mają dostęp do szerokiego wachlarza świadczeń, zarówno porady lekarskiej, jak i różnorakich zabiegów. Koszty działalności poradni i gabinetów pokrywa z kontraktu Narodowy Fundusz Zdrowia oraz - w ramach umowy - Miasto Racibórz. Władze miasta są przekonane, że przeniesienie gabinetów i poradni do szpitala przy ul. Gamowskiej odbędzie się z korzyścią dla pacjentów.

- Przede wszystkim przy ul. Rzeźniczej nie można było myśleć o rozwoju, bo ograniczone warunki lokalowe już teraz stały się problemem. Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia co rusz zmienia warunki kontraktowania, stawiając coraz trudniejsze do spełnienia wymagania, na przykład sprzętowe. Jakkolwiek szpital poradzi sobie z nimi bez problemu, to w przypadku RCRON staje się to problemem co do znalezienia źródeł finansowania - dodaje wiceprezydent Nowacka. W szpitalu można zaś myśleć o stworzeniu profesjonalnego oddziału rehabilitacyjnego. Lecznica stwarza szansę doskonałego wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną.

Obecna kadra poradni i gabinetów przejdzie do pracy w Szpitalu Rejonowym. - Odbędzie się to na zasadzie przeniesienia na dotychczasowych warunkach pracy i płacy. Nikt nie straci na reorganizacji - zapewnia Michał Lorenz, dyrektor RCRON.

O zamiarze likwidacji poradni i gabinetów przy ul. Rzeźniczej ze wskazaniem na nową lokalizację przy ul. Gamowskiej w Szpitalu Rejonowym zostaną teraz powiadomieni wojewoda, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz samorządy ziemi raciborskiej, których mieszkańcy korzystają z usług placówki. Dopiero po uzyskaniu ich opinii oraz podjęciu uchwały przez radę Miasta nastąpi reorganizacja. Spełnienie wszystkich wymogów formalnych nastąpi najprawdopodobniej w I kwartale 2010 roku. - Należy podkreślić, że słowo likwidacja ma jedynie znaczenie formalne. W praktyce chodzi o przeniesienie, a fakt, że gabinety i poradnia znajdą się pod skrzydłami publicznego zakładu opieki zdrowotnej, daje gwarancję, że świadczenia będą realizowane bez przeszkód - zapewnia wiceprezydent Ludmiła Nowacka.

Pomieszczenia po gabinetach i poradni zagospodaruje działający w ramach RCRON Ośrodek Dziennego Pobytu, Rehabilitacji i Edukacji Dzieci Niepełnosprawnych. Placówka ma teraz trzydziestu wychowanków w wieku od 3 do 18 lat, a zapotrzebowanie na jej usługi stale rośnie. - Przede wszystkim istnieje potrzeba objęcia pomocą dzieci w wieku do 3 lat oraz, w indywidualnych przypadkach, osoby w wieku 18-25 lat. Fundusz się na to godzi - podkreśla dyrektor Lorenz. W przypadku najmłodszych wychowanków w grę wchodzi nie tylko opieka, ale również cała gama świadczeń rehabilitacyjnych. - Rodzice nieraz rozpaczliwie szukają pomocy, konsultacji, wiedzy na temat opieki nad swoim niepełnosprawnym dzieckiem. Widzimy ogromną potrzebę, by odpowiedzieć na to zapotrzebowanie - dodaje wiceprezydent Ludmiła Nowacka. - Nie bez znaczenia jest fakt, że działalność Ośrodka wymaga indywidualnego podejścia i pracy z wychowankiem, a na to są potrzebne pomieszczenia - dodaje dyrektor.

Działalność Ośrodka Dziennego Pobytu, Rehabilitacji i Edukacji Dzieci Niepełnosprawnych finansuje Miasto Racibórz oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

tekst zlecony

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.