Raciborscy policjanci z zarzutami. Zawieszeni na trzy miesiące

- W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia w czynnościach służbowych można przedłużyć do czasu ukończenia postępowania karnego - mówi ustawa o policji. Wśród zawieszonych jest komendant jednego z komisariatów w powiecie raciborskim, naczelnik jednego z wydziałów komendy, oficer dyżurny i funkcjonariusz pionu kryminalnego. Wszyscy mają prokuratorskie zarzuty.
Przypomnijmy, Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej nadzoruje i koordynuje działania prowadzone przez Żandarmerię Wojskową Oddział w Krakowie, Wydział w Bielsku-Białej, Zarządu w Katowicach CBŚP i Wydział w Katowicach Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. W ich wyniku ustalono, iż na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego działała zorganizowana grupa przestępcza. Jej celem było popełnianie przestępstw polegających m.in. na hurtowej dystrybucji narkotyków, w tym kokainy.
Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na ustalenie częściowego składu osobowego grupy przestępczej, w tym osób odgrywających w niej wiodącą rolę, obszaru ich działalności oraz zakresu i rodzaju przestępczego procederu. Z poczynionych ustaleń wynika, iż członkowie tej grupy powiązani byli i ściśle współdziałali z funkcjonariuszami Policji oraz żołnierzami Sił Zbrojnych RP. W toku prowadzonego śledztwa potwierdzono okoliczności udziału w zorganizowanej grupie przestępczej policjantów, żołnierzy i osób cywilnych. Zajmowali się oni obrotem środkami narkotycznymi oraz popełnianiem przestępstw o charakterze rozbójniczym.
Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie w dniu 13 lipca 2016 roku dwunastu osób. Wśród zatrzymanych jest pięciu członków zorganizowanej grupy, w tym jeden z jej liderów i organizatorów - 49-letni mieszkaniec Raciborza Radosław B. Zatrzymani zostali również funkcjonariusze Policji z KPP [od red. Komendy Powiatowej Policji] w Raciborzu, żołnierze z 6. batalionu powietrznodesantowego w Gliwicach oraz osoby cywilne. Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, poplecznictwa, handlu bronią bez zezwolenia, wymuszeń rozbójniczych, a także popełnienia przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W wyniku czynności realizowanych pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zabezpieczono znaczne ilości różnego rodzaju środków odurzających i substancji do produkcji narkotyków oraz amunicje i granaty dymne.
Śledczy nie ujawniają, jakie zarzuty ciążą na raciborskich policjantach. Zwolniono ich do domów na drugi dzień po zatrzymaniu. Z naszych informacji wynika jednak, że nie dotyczą działania w zorganizowanej grupie przestępczej.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany