Jubileusz ponownego odsłonięcia kamienia Eichendorffa w Brzeziu

Z udziałem prezydenta Mirosława Lenka oraz starosty Ryszarda Winiarskiego członkowie DFK oraz sympatycy twórczości Josepha von Eichendorffa świętowali na Widoku 10-lecie odsłonięcia pomnika kamienia ku pamięci poety. Romantyk rodem z Łubowic siadywał na skraju lasu Widok, pisał wiersze i romansował z ukochaną Luisą, córką właściciela pałacu w sąsiednim Pogrzebieniu. Miał też stąd doskonały widok na łubowicki i sławikowski kościół.
Replika pomnika ustawiona została w tym samym miejscu co oryginał – na skraju Lasu Widok na Brzeziu. Las leży na pograniczu Raciborza oraz gminy Kornowac i przylega do wsi Pogrzebień, skąd wywodziła się Luise von Larisch, wybranka serca Eichendorffa. Podczas wizyt w Pogrzebieniu poeta miał często spacerować po lesie z narzeczoną, podziwiając piękno okolicy. Mieszkańcy Raciborza oraz Brzezia postanowili uczcić pamięć o poecie oraz o tym miejscu ustawiając w lesie Pomnik-Kamień. Użyty w tym celu głaz, ważący 7 ton oraz wysoki na 2,5 metra, został wydobyty ze stawu w Pogrzebieniu. Do jego przetransportowania na miejsce ustawienia użyto specjalnie zamówiony z Opola wóz. Uroczyste odsłonięcie Pomnika-Kamienia odbyło się 26 listopada 1907 roku. Po II Wojnie Światowej, w 1949 roku, pomnik został zniszczony.
W 2004 roku z inicjatywy znacznej części mieszkańców Brzezia zawiązano Komitet Odbudowy Pomnika, na którego czele stanął Józef Świerczek. Dwa lata później, w maju 2006 roku, doszło do uroczystego ponownego odsłonięcia Pomnika-Kamienia. Replika została wykonana ze strzegomskiego granitu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany