Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 maja 201510:22

Paweł Newerla na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek

Paweł Newerla na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ukoronowaniem obchodów „Tygodnia Bibliotek” w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu był wykład pt. „Obraz Raciborza po II wojnie światowej”, wygłoszony przez doskonale znanego wszystkim raciborzanom – pasjonata historii regionu - Pawła Newerli.

Dzięki prezentacji, licznym zdjęciom oraz dokumentom archiwalnym, zgromadzeni goście – m. in. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu, studenci Instytutu Studiów Społecznych PWSZ i uczniowie Liceum Plastycznego ZSO w Raciborzu – mieli możliwość zapoznania się nie tylko z mało znanymi faktami z powojennej historii miasta i regionu, ale również zadać prelegentowi wiele pytań.

Paweł Newerla przedstawił skomplikowaną historię relacji pogranicza i budowania państwowości polskiej po zniszczeniach wojennych. Można było usłyszeć wiele ciekawostek i faktów historycznych, takich jak zdobycie miasta przez Armię Czerwoną, bilans zniszczeń wojennych, rozbiórka budynków i wywóz cegieł do odbudowywanej Warszawy, a także odbudowa raciborskiego przemysłu. Jak sam zaznaczył – wielu młodszych słuchaczy nie pamięta już powodzi z 1997 r. – przypomniał więc najbardziej tragiczne fakty i zdjęcia dokumentujące kataklizm.

Ponieważ prelekcja miała miejsce w Auli Domu Studenta PWSZ, nie obyło się bez przypomnienia historii budowy „Pomnika Pokoju”, czyli budynku w którym uczą się obecnie studenci PWSZ w Raciborzu. O tym jak ciekawa jest to historia, można dowiedzieć się z licznych publikacji Pawła Newerli, dostępnych także w zbiorach Biblioteki PWSZ.

O zainteresowaniu wykładem mogą świadczyć liczne pytania i ciekawa dyskusja, która kontynuowana była długo po zakończeniu prelekcji.

Fot. Gabriela Habrom-Rokosz, Wojtek Chrubasik


    
 

Autor: Biblioteka PWSZ w Raciborzu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202516:03

Świąteczna oferta wypieków w Fit Cake Racibórz – jedyna taka oferta w mieście

Świąteczna oferta wypieków w Fit Cake Racibórz – jedyna taka oferta w mieście - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku kawiarnia przygotowała wyjątkową świąteczną ofertę dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się pełnią smaku w wersji bez glutenu, bez cukru, keto lub wegańskiej. To wypieki stworzone z naturalnych składników najwyższej jakości, idealne dla osób z wykluczeniami dietetycznymi i wszystkich, którzy dbają o świadome odżywianie. Lokal posiada certyfikat Menu Bez Glutenu, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla osób z celiakią.

mat. reklamowy
Reklama
Aktualności6 grudnia 202501:51

Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO]

Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu odbył się 5 grudnia kiermasz świąteczny, który połączył prezentację rękodzieła, ofertę gastronomiczną oraz występy artystyczne uczniów.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 grudnia 202503:03

Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO]

Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Siatkarski Racibórz zakończył pierwszą część sezonu 2025/2026 I ligi śląskiej mężczyzn zgodnie z założeniami. Zespół prowadzony przez Marcina Polowczyka przypieczętował awans do fazy gry o miejsca 1–8 po emocjonującym i nieprzewidywalnym meczu przeciwko Volley Concept Katowice. 

(greh)
Reklama
Aktualności6 grudnia 202510:53

Wieczór francuski na Zamku Piastowskim. Przed nami muzyczna podróż do Hiszpanii [FOTO i WIDEO]

Wieczór francuski na Zamku Piastowskim. Przed nami muzyczna podróż do Hiszpanii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

5 grudnia na Zamku Piastowskim odbył się wyjątkowy wieczór w klimacie francuskiej muzyki i opowieści, przygotowany we współpracy z Powiatem Raciborskim. 12 grudnia muzyczna, świąteczna podróż do Hiszpanii.

Zamek Piastowski, fot. D. Kruty
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport6 grudnia 202523:59

Mikołajkowe zmagania najmłodszych. Turniej pełen emocji i sportowej radości [FOTO]

Mikołajkowe zmagania najmłodszych. Turniej pełen emocji i sportowej radości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Hala Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Łąkowej w Raciborzu w sobotę, 6 grudnia, wypełniła się gwarą, dziecięcą energią i sportową rywalizacją. Wszystko za sprawą mikołajkowego turnieju piłkarskiego, który zorganizował MKS Unia Racibórz w ramach cyklu Winter Futsal Cup. W wydarzeniu uczestniczyli młodzi adepci piłki nożnej, którzy tym razem nie tylko rywalizowali na parkiecie, ale przede wszystkim celebrowali radość ze wspólnej gry.

(greh), fot. Oskar Tomeczek, (greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.