Strażackie SHOW w Bolesławiu

Trzydzieści minut po północy zakończyły się w Bolesławiu tegoroczne nocne zawody strażackie. W świetnej imprezie, przy setkach ludzi na widowni, wzięło udział trzydzieści drużyn. Wygrała OSP Bieńkowice, która jako jedyna zeszła z czasem poniżej 30 sekund. Zobacz zdjęcia.
- Nasze zawody są tak popularne, bo liczy się tylko czas, nie ma punktów karnych ani sędziów - mówi prezes OSP Bolesław, Marian Lasak. Wraz z druhami ze swojej miejscowości nocne zawody podpatrzył w Czechach. - Widzieliśmy je w Piszczu i postanowiliśmy zorganizować u nas - dodaje. W 2007 r., na pierwszą edycję, przyjechało 18 drużyn, rok temu 29, a wczoraj na starcie stawiło się 30. Nie dojechały tylko Gródczanki.
- Dla strażaków liczy się zabawa. Zaczynamy festynem, o 18.00 konkurencje sprawnościowe (do wygrania trzy beczki piwa), a o 22.00 początek najważniejszych zmagań - relacjonuje prezes OSP z Bolesławia. Jest też w tym trochę z hazardu. Startowe to 30 zł. Zwycięzca bierze 400 zł. Resztę kwoty dzieli się między cztery kolejne ekipy.
Każda z ekip traktuje swój start wyjątkowo prestiżowo. Do ostatniej chwili przegląda motopompy, układa węże. Niektóre OSP mają swoich kibiców. Na widowni słychać więc głośny doping. Sygnałem do startu jest wystrzał z pistoletu. Uruchamia on elektroniczny stoper. Z chwilą napełnienia dwóch nalewaków czas staje i podawany jest do klasyfikacji.
Hitem był start drużyny żeńskiej z Makowa, która wyprzedziła kilka zespołów męskich. Dla tych drugich liczyła się nie tylko sprawność, ale i wydajność motopompy. Im lepsze urządzenie, tym większa szansa na sukces. - Niestety, polskie nie są najlepsze. Czesi ze swoimi robiliby u nas czas w okolicy 15 sekund - powiedział nam jeden ze strażaków.
W 2007 r. pierwsze zawody wygrała OSP Krzanowice (35 sek.), w tamtym roku Rudyszwałd (28 dek.). Klasyfikacja 2009:
1. Bieńkowice (29,07)
2. Bolesław II
3. Ruda Kozielska I
4. Rudyszwałd
5. Krzyżanowice II
6. Bolesław
7. Hać (CZ)
8. Tworków
9. Kornice
10. Ruda Kozielska II
11. Krzanowice
12. Chałupki
13. Maków
14. Samborowice
15. Sudół
16. Sławików
17. Modzurów
18. Przewóz
19. Pstrążna
20. Żerdziny
21. Raszowicki Las
22. Maków - drużyna kobieca
23. Krzyżanowice
24. Górki Śląskie
25. Pietrowice Wielkie
26. Babice
27. Borucin
28. Budziska
29. Szymocice
30. Nędza
Skład OSP Bieńkowice: Rudolf Kilina (dowódca), Marcin Fojcik, Adrian Popela, Grzegorz Cwik, Dawid Barcz, Artur Witeczek, Damian Czuraj.
Konkurencja sprawnościowa (startowało 15 zespołów)
1. Przewóz
2. Krzyżanowice
3. Chałupki
(w)












































































































































































![Czujność policjantów poza służbą uratowała uczestników ruchu. Zatrzymano kierującą pod wpływem narkotyków [WIDEO] Czujność policjantów poza służbą uratowała uczestników ruchu. Zatrzymano kierującą pod wpływem narkotyków [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177425810955-926939-2-.jpg)
![Słodkie imperia dawnego Raciborza. Nocne zwiedzanie i degustacja [ZAPROSZENIE] Słodkie imperia dawnego Raciborza. Nocne zwiedzanie i degustacja [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774340794zrzut-ekranu-2026-03-24-o-09-25-54-.png)


![Mistrzostwa Szkół Sportowych Racibórz 2026. Ponad 380 zawodników na pływalni H2Ostróg [FOTO] Mistrzostwa Szkół Sportowych Racibórz 2026. Ponad 380 zawodników na pływalni H2Ostróg [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774172721bez-nazwy-139-.jpg)







![Dziedzictwo na talerzu i w słowie. Śląska Wielkanoc w Pietrowicach Wielkich na bis [FOTO] Dziedzictwo na talerzu i w słowie. Śląska Wielkanoc w Pietrowicach Wielkich na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774250829dsc05363-.jpg)
























![Pasyjna zaduma na Zamku Piastowskim. Koncert chóru z Krzyżanowic [FOTO i WIDEO] Pasyjna zaduma na Zamku Piastowskim. Koncert chóru z Krzyżanowic [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774254308dsc-0029-.jpg)








Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany