Hejty w Internecie. Jak reagować na zniewagę i oszczerstwo?

Co robić, gdy ktoś nas obraża i obmawia w Internecie? Przede wszystkim pamiętajmy, że nikt w sieci nie jest anonimowy, a przed hejtem (a raczej przed jego skutkami) możemy się bronić. Gdy mamy wątpliwości - w Raciborzu jest możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych czy psychologicznych.
W przypadku wyraźnego oszczerstwa na temat konkretnej osoby wyrażonego za pomocą ogólnodostępnego medium, np. w komentarzu pod artykułem na portalu, sprawa jest prosta. Pokrzywdzony powinien udać się do sądu rejonowego właściwego do terenu, na którym doszło do przestępstwa albo na którym zostało ono wykryte (na przykład jeśli wpis pojawił się na raciborskim portalu internetowym lub jeśli wiadomo, że sprawca jest zamieszkały w Raciborzu, zgłasza się do sądu w Raciborzu) i założyć sprawę karną o pomówienie/zniesławienie zgodnie z art. 212 lub 216 Kodeksu Karnego. Oskarżający ponosi wtedy konieczną opłatę i sąd rozpoczyna dochodzenie. Ujawnienie sprawcy często jest bardzo łatwe – sprawdza się nr IP z którego został nadany komentarz. Trzeba pamiętać, że dowody musi przedstawić wnoszący sprawę, więc warto od razu udokumentować niechciany wpis, zanim zostanie usunięty. W Raciborzu odbyło się już kilka takich spraw. Najczęściej pomawiający musi publicznie przeprosić poszkodowanego i sprostować kłamstwo, może też zostać zasądzona grzywna lub ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do 1 roku.
Jeśli natomiast jesteśmy świadkiem publicznej zniewagi grupy osób lub osoby ze względu na przynależność narodowościową, wyznaniową, płeć itd. – idziemy na policję. Komendant każdą sprawę musi przyjąć i rozpatrzyć wstępnie w ciągu 30 dni. Nie ponosimy wtedy żadnych opłat, a jeśli sprawa trafi do sądu, dochodzeniem dowodowym zajmuje się prokurator. Mimo to warto i w tym przypadku udokumentować hejt - możemy zostać wezwani do sądu w charakterze świadka.
Nie zawsze jednak sprawa jest taka prosta. Często obmowa i zniewaga publiczna za pomocą Internetu niesie za sobą skutki natury psychologicznej dla ofiary - ludzie popadają w depresję, jest im wstyd - nie wiedzą, co robić.
W Raciborzu funkcjonuje bezpłatny ośrodek interwencji kryzysowej w ramach stowarzyszenia PERSONA. Przy ulicy Karola Miarki 7, od poniedziałku do piątku między 16.00 - 19.00 za darmo można skorzystać z porad prawnika, pedagoga lub psychologa. Kompetentny personel ośrodka wstępnie rozpatrzy problem, po czym wskaże ścieżki jego rozwiązania - udzieli konkretnych rad. Nie trzeba się wcześniej umawiać, choć taka możliwość także istnieje w godzinach przyjmowania pod nr tel.: 32 414 96 90. Szczegółowe dane kontaktowe oraz dni dyżurowania poszczególnych specjalistów można znaleźć na stronie http://persona.slask.pl/kontakt.html. Darmowych porad prawnych udzielą też radcy prawni Miasta Racibórz w Urzędzie Miasta, w każdą środę między 16.00 - 17.30 po wcześniejszej rejestracji w Biurze Obsługi Klienta (parter Urzędu Miasta). Żeby z tej pomocy skorzystać trzeba być mieszkańcem Raciborza i mieć przy sobie dowód osobisty. Podobnie z bezpłatnej porady prawnika można skorzystać przy ulicy Ogrodowej 22/17 w Raciborzu, w biurze Raciborskiego Stowarzyszenia Samorządowego Nasze Miasto, w czwartki od 17.00 - 19.00. Trzeba się wcześniej umówić pod numerem tel.: 505 21 99 95, który jest czynny od 16.00 - 17.30 od poniedziałku do środy. Darmowe porady we wszystkich ośrodkach nie obejmują zastępstwa prawnego - np. reprezentowania stron przed sądem.
Nie każdy nieprzyjazny wpis na forum internetowym jest przestępstwem. Czasem adresat obelgi jest niejednoznaczny a oszczerstwo wyrażone między wierszami. W każdym przypadku: NIE ODPOWIADAJMY NIENAWIŚCIĄ NA NIENAWIŚĆ. Zgłośmy naruszenie regulaminu administratorowi portalu, sprostujmy oszczerstwo , poinformujmy, że obelga jest karana, albo po prostu zmieńmy temat rozmowy, ignorując hejtera „nieoczywistego”. Propagujmy kulturę słowa.
A jak bronić się przed hejtem, którego jeszcze nie ma? Jak zapobiegać? Może trzeba zacząć od siebie – nauczyć się weryfikować swoje sądy, nie wyciągać pochopnych wniosków, nie oceniać zbyt łatwo. Nienawiść budzi gniew, a gniew rodzi zemstę – i tak w kółko. Zacznijmy się kochać – to najlepszy sposób, by się z niego wyrwać.
Tekst zaczerpnięty portalu niehejtuje.com, powstałego w ramach projektu STOP MOWIE NIENAWIŚCI, który realizuje Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany