Profesjonalna pomoc psychologiczna czeka. Zainteresowanie nikłe

Radni powiatowej komisji oświaty wysłuchali raportu z działań profilaktycznych, jakie prowadzi Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu, jeśli chodzi o współpracę ze szkołami podległymi powiatowi. Temat główny – profilaktyka uzależnień od nowoczesnych mediów, gier komputerowych oraz ograniczanie cyberprzemocy.
Szczegółowy raport przedstawił Łukasz Kandziora, zastępca dyrektora PPP. Poradnia proponuje zainteresowanym placówkom i grupom wiekowym szeroki wachlarz zajęć, ale zainteresowanie wsparciem specjalistów, nie jest duże, a szczególnie znikome, jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne. – Rzadko zgłaszają się nauczyciele, ale jeszcze rzadziej rodzice. Być może dlatego, że uważają, że uczniowie szkół ponadgimnazjalnych to już dorośli ludzie – mówił Łukasz Kandziora. W roku szkolnym 2013/2014 poradnia odnotowała tylko 3 zgłoszenia od rodziców prawie pełnoletnich nastolatków.
Udało się im natomiast zebrać, choć nie bez trudu, grupę uczniów na zajęcia na terenie PPP pod hasłem „Można inaczej” dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zagrożonych problemem alkoholowym. Było to 5 osób w wieku gimnazjalnym. Trudnością było systematyczne uczęszczanie młodzieży i problemy w kontaktowaniu się z rodzicami.
Szkoły najczęściej zgłaszają problem uzależnienia od nowoczesnych mediów, rodzice – problemy w nauce, z koncentracją, z zachowaniem właściwych funkcji społecznych. – Tymczasem często okazuje się, że przyczyną tych problemów są uzależnienia, ale rodzice niechętnie o tym mówią – zaznaczał przedstawiciel PPP. - Uzależnienie od gier komputerowych, Internetu, telefonów, tabletów pojawia się już w przedszkolach, te placówki zgłaszają potrzebę spotkań z pracownikami Poradni – mówił Kandziora.
Na terenie PPP możliwe są konsultacje, porady po badaniu oraz co tydzień w ramach Punktu Konsultacyjnego w godzinach dogodnych dla rodziców uczniów z problemami oraz pełnoletnich uczniów. W zależności od potrzeb: ze specjalistą terapii uzależnień, pedagogiem, psychologiem z punktu konsultacyjnego.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany